با ویژگی جدید گوگل، تنها اپلیکیشن شما خود گوگل خواهد بود!

0

گوگل در حال آزمایش یک تکنولوژی خاص است که به کاربر اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌ها را بدون اینکه نصب کند، استفاده کند. این جزئی از برنامه گوگل برای حفظ پادشاهی‌اش در جست‌وجوی موبایلی هست.

اگر گوگل همین راه را ادامه دهد، تنها برنامه‌ای که بهش نیاز خواهید داشت همین برنامه گوگل است!

googleappstream

روزگاری جست‌وجو در وب، نشستن پشت یک کامپیوتر دسک‌تاپ و تایپ کلمات در باکس جست‌وجوی سایت گوگل بود. امروزه ولی ما کامپیوترهای قدرتمندی در جیب‌مان داریم و اغلب مردم به‌جای رفتن به سایت گوگل، اپلیکیشن موبایل‌شان را راه می‌اندازند. به‌عنوان مثال (البته در خارج از ایران) اگر قصد خرید کفش دارید، اپلیکیشن Zappos را امتحان کنید، یا اگر این حوالی دنبال یک رستوران خوب می‌گردید، اپلیکیشن Yelp پیشنهادهایی برای شما دارد.

گوگل قصد تغییر این شرایط را دارد. این شرکت می‌خواهد سلطه‌اش در زمینه جست‌وجو را به اسمارت‌فون‌ها بکشاند. راه‌حل، پیشنهاد راهی برای استفاده از اپ‌ها بدون نیاز به دانلود آن‌ها رو گوشی است.

این هم چگونگی کار: اگر شما دنبال، مثلا، هتل ارزان‌قیمتی با استفاده از اپلیکیشن گوگل روی اسمارت‌فون‌تان هستید، اپلیکیشن نتایج جست‌وجو را از سرتاسر وب مثل همیشه نمایش خواهد داد. اما در کنار این‌ها اطلاعاتی از اپلیکیشن‌هایی مثل Hotel Tonight (اپلیکیشنی برای رزرو دقیقه نودی اتاق‌ها) هم خواهد بود. اگر شما دکمه‌ای بزنید، گوگل اپلیکیشن فوق را اجرا خواهد کرد تا شما بتوانید اتاقی را رزرو کنید، حتی اگر این اپ را نصب نکرده باشید.

به نظر چیزی شبیه جادو است، به‌خصوص برای آن دسته از ما که آن مدت‌زمان رنج‌آور بین زدن دکمه اینستال و پایان نصب برنامه را انتظار کشیده‌ایم. گوگل در واقع یک تردست ماهر است، زمانی که اپلیکیشن کیلومترها دورتر از شما اجرا می‌شود، یک ویدیو از طریق اینترنت روی گوشی شما پخش می‌کند.

یک مشکلی هست! در حال حاضر، گوگل توانایی اجرای این ایده را فقط روی 9 اپلیکیشن دارد: Hotel Tonight، Weather، New York Subway، My Horoscope، Daily Horoscope، Visual Anatomy Free، Useful Knots، رستوران‌یاب Gormey و نهایتا راهنمای پارک‌های ملی Chimani.
برای مشتریان، این اقدام به‌معنی توقف وقت و دردسری است که در دانلود یک اپلیکیشن و نصب آن روی گوشی، صرف می‌شود. شما هم‌چنین می‌توانید از یک اپلیکیشن استفاده کنید بدون این‌که حافظه‌ای را در گوشی‌تان اشغال کند. برای گوگل، شاید این یک کودتا است که تلاش کند وابستگی به اپلیکیشن‌های موبایل را کاهش دهد.

این تنها روشی نیست که گوگل سعی در بهبود جست‌وجوی موبایلی دارد. در ماه آوریل، گوگل روشی که تمام وبسایت‌ها را سازمان‌دهی کرده‌بود، با اولویت قرار دادن آن‌دسته که در اسمارت‌فونها بهتر نمایش داده می‌شوند، تغییر داد. این شرکت همچنین، با تکنولوژی ارتباط عمیق یا deep linking، روی افزایش قابلیت جست‌وجوی اطلاعات داخل اپلیکیشن‌ها در گوگل، کار کرده‌است. به گزارش این شرکت، هم‌اکنون بیش از 100 میلیارد لینک به اطلاعاتی از اپلیکیشن‌ها در گوگل وجود دارد.

گوگل، به‌کمک این تکنولوژی که سال گذشته از استارت‌آپ Agawi به‌دست آورد، قادر به جاری کردن این اپلیکیشن‌هاست. از نظر فنی، گوگل واقعا شما را به اپ‌ها متصل نمی‌کند. به نقل از خانم سخنگوی گوگل، این‌طور به نظر می‌رسد که شما داخل برنامه هستید، ولی در واقع یک ویدیوی با رزولوشن بالا برای شما پخش می‌شود که شما قادر به تپ و اسکرول هستید درست مانند یک اپلیکیشن معمولی. تنها تفاوت اپلیکیشن اصلی و اپلیکیشن نسخه گوگل، بنری در پایین صفحه با عنوان “App Streamed by Google” است.

گوگل هم‌چنین عنوان کرد که ویژگی اپلیکیشن جدید نهایتا به گوشی‌های آیفون شرکت اپل هم راه خواهد یافت، اما صحبتی از زمان این اقدام نکرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید