با 9 شهر برتر دنیا برای زندگی آشنا شوید

0

با 9 شهر برتر دنیا برای زندگی آشنا شوید

وب سایت “اکونمیست” به تازگی مانند سالهای گذشته گزارشی منتشر کرده است که در آن به بررسی بهترین و بدترین شهرهای دنیا میپردازد. این گزارش با بررسی 30 شاخص بر روی 140 شهر انجام شده است. در این گزارش شرایط زندگی شهرها از جهت بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، زیرساخت ها، امنیت و تهدیدات تروریستی و موارد دیگر مقایسه شده است و امتیاز کامل برای هر بخش را  100 در نظر گرفته اند. با هم نگاهی می اندازیم به 9 شهر برتر دنیا برای زندگی.

9. هلسینکی – فنلاند

هلسینکی تنها یکی از دو شهر انتخاب شده از اروپا برای این لیست است. این شهر در امنیت و ثبات، امور مربوط به آموزش و پرورش، فرهنگ، محیط زیست و زیر ساخت ها نمره ی کامل را کسب کرده است.

8. اوکلند – نیوزلند

این شهر در قسمت آموزش و پرورش نمره کامل را کسب کرده است اما برای زیر ساخت های شهری با امتیاز 92.9 رتبه هفتم را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

7. پرت – استرالیا

پرت به لطف امتیاز کامل 100 در زمینه های بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و زیرساخت های شهری یکی از سه شهر برتر استرالیا در این لیست است.

6. آدلاید – استرالیا

این شهر خیلی زیرکانه و با سقوط جایگاه سیدنی به لیست 9 شهر برتر برای زندگی اضافه شد. سیدنی به دلیل افزایش تهدیدات تروریستی از این لیست حذف شده است.

5. کلگری – کانادا

کلگری هم یکی از سه شهر کانادا در این لیست است و امتیازات این شهر بسیار نزدیک به آدلاید است. این شهر امتیاز 100 را برای ثبات، بهداشت و درمان و آموزش پرورش کسب کرده است.

4. تورنتو – کانادا

تورنتو  پرجمعیت ترین شهر کانادا است و رتبه کلی 97.2 را کسب کرده است. اما زیر ساخت های این شهر رتبه ی بالای آن را تنزل داده است.

3. ونکوور – کانادا

این شهر بزرگ کانادا، امتیاز 100 را در فرهنگ، محیط زیست، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش و امتیازی تقریبا عالی در زمینه ثبات شهری کسب کرده است.

2. وین – اتریش

وین دومین شهر اروپایی لیست 9 شهر برتر دنیا است که امتیاز بالای 97.4 را در مجموع کسب کرده است.

1. ملبورن – استرالیا

اما شهری که یکی از شیرین ترین خاطرات ما ایرانی ها در آن رقم خورده است، ملبورن رتبه اول این لیست را به خود اختصاص داده است. کیفیت بالای آموزش و پرورش، محیط زیست، بهداشت و درمان، ثبات و امنیت و  از جهتی دیگر آمار پایین جرم و جنایت باعث شده است که ملبورن، شهر ساحلی استرالیا برای ششمین سال متوالی رتبه اول این لیست را در اختیار داشته باشد.

لازم به ذکر است که در این لیست تروریسم و نا آرامی مهمترین عوامل کاهش سطح کیفیت زندگی در شهرهای جهان هستند. به عنوان مثال سیدنی پایتخت استرالیا که سال گذشته در مقام دهم بود جایگاه خود را از دست داد و آن را به هامبورگ آلمان داد. پایتخت سوریه، دمشق رتبه آخر این لیست را به خود اختصاص داده است و در حال حاضر بدترین شهر جهان برای زندگی می باشد. لاگوس شهری در نیجریه و طرابلس پایتخت لیبی در جایگاه ما قبل آخر این لیست قرار دارند. اما تنها تهدیدهای تروریستی دلیل کاهش ثبات در شهرها نیست. تظاهرات اعتراضی، درگیری های مسلحانه به خصوص در خاورمیانه و آفریقا نقش مهمی در این بی ثباتی ها دارد. اما جالب است بدانید که تهران مشمول این پس رفت و بی ثباتی در خاورمیانه نشده است و حتی رتبه این شهر در لیست برترین شهرهای زندگی، در کنار دبی و هراره پایتخت زیمباوه ارتقاء پیدا کرده است. تهران در جایگاه  126 ام از 140 شهر است،  درست است که جایگاه بالایی به حساب نمی آید ولی این جایگاه در 5 سال گذشته در حال بهبود بوده است. در سال 2015 تهران در جایگاه 130 قرار داشت و در طول یک سال 4 پله ارتقا پیدا کرده است. امید است که این روند رو به رشد ادامه داشته باشد و تهران و تمامی شهرهای ایران به جایگاهی که واقعاً لیاقت آن را دارند در عرصه ی جهانی دست یابند.

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید