بحران در کتابخانه های آمریکا/ کتابخانه، جولانگاه معتادان

0

وقتی اسم کتابخانه به میان می آید همه مکانی خلوت و آرام برای خواندن کتاب و مطالعه را در نظر می آورند اما کتابخانه درآمریکا به تازگی مفهومی تازه پیدا کرده و به بهشت ساقیان مواد تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی ؛ مقامات پلیس در ایالات متحده در چند سال اخیر بارها جنازه افراد را در سرویس های بهداشتی یا در پله های فرار از خطر ساختمان کتابخانه های عمومی در این کشورپیدا کرده اند که اکثر آنها در اثر استفاده بیش از حد از مواد مخدر دچار مسمومیت خونی و مرگ شده اند.
بحران در کتابخانه های آمریکا/ کتابخانه، جولانگاه معتادان

نکته ناراحت کننده خلوت بودن کتابخانه ها و وجود مکان هایی راحت برای استعمال مواد مخدر است که باعث می شود فرد معتاد راه نجاتی نداشته باشد و نتوان در مواقع ضروری او راپیدا کرد و به نجات زندگی اش پرداخت.

مخفی کردن انواع مخدرها در قفسه های کتابخانه، شکاف میزها و سینک دستشویی باعث شده تا پلیس آمریکا به طور دائم در کتابخانه ها به گشت محسوس و نا محسوس بپردازد و سیستمی برای جلوگیری از مخفی کردن مواد مخدر درسرویس های بهداشتی تعبیه کند اما با این حال آمارها از مرگ ویا خودکشی معتادان در این مکان حکایت دارد.

انواع مخدرهای صنعتی از جمله هروئین و کوکائین به آسانی در دسترس افراد در این کشور قراردارد و جوانان اولین قربانیان سوء مصرف هستند.

اوضاع بحرانی درفرهنگی ترین مکان در ایالات متحده تا به جایی رسیده است که کتابدارها علاوه بر آموزش نحوه مراقبت ازکتاب ها و مدیریت مجموعه ، آموزش چگونگی امداد رسانی سریع به معتادان را نیز می بینند و حتی در یک کتابخانه در کالیفرنیا محلی برای فروش مواد مخدر و وسایل جانبی آن تحت نظارت پزشک وجود دارد.

بارها شده است که کتابدارها با مشاهده افراد مشکوک که چهره ای شبیه به معتادان را دارند بلافاصله به اورژانس زنگ زده اند و جان بیمار را نجات داده اند.

اکنون در کتابخانه های آمریکا گروه های مدد کاری و پلیس به شدت فعال هستند و از مراجعین به کتابخانه علت حضور آنها در این مکان را می پرسند و از دور آنها را تحت نظر دارند، حتی در برخی کتابخانه ها در بدو ورود افراد توسط پلیس، بازبینی بدنی می شوند تا با خود مواد مخدر یا نوشیدنی های الکلی حمل نکنند.

بی خانمان ها و معتادین به تازگی بیشترین مراجعه کنندگان به کتابخانه های ایالات متحده هستند و این ترسی عظیم در دل مقامات دولتی این کشور به راه انداخته است.

منبع:CBS

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید