بخش پلی استیشن تنها بخش سود ده در شرکت سونی به شمار می رود

0

بخش پلی استیشن تنها بخش سود ده در شرکت سونی به شمار می رود

در شرایطی که فیش های حقوقی ما حتی از دوران قاجار هم غیر شفاف تر هستند و شانس اطلاع یافتن از گردش مالی بسیاری از شرکت های تجاری و غیر تجاری این دیار از شانس ملاقات با هیولای پا گنده ی تبت هم کمتر به نظر می رسد، در نقاط دیگر دنیا وضعیت به گونه ای کاملاً متفاوت در جریان است و بسیاری از شرکت های بزرگ فعال در بخش های مهم صنعت و تجارت به صورت منظم و کاملاً روشن به انتشار میزان در آمد و سود خود در قالب گزارش های مالی کامل طی بازه های زمانی از پیش تعیین شده می پردازند. در همین راستا به تازگی شرکت سونی گزارش مالی مربوط به بازه ی زمانی یک چهارم ابتدایی از سال مالی جدید خود را منتشر ساخته است که به جز تنها یک مورد نقطه ی چندان روشن و امیدوار کننده ای در آن مشاهده نمی شود.

مورد مذکور به عملکرد مثبت بخش بازی های کامپیوتری و کنسول پلی استیشن شرکت سونی در بازه ی زمانی یاد شده مربوط می شود که در حال حاضر با ادغام در بخش سرویس های آنلاین شرکت سونی تحت نام بخش سرگرمی های تعاملی به فعالیت مشغول است. در واقع این بخش از شرکت سونی تمام موارد مربوط به کنسول های دستی و خانگی این شرکت و محصولات و خدمات مربوط به آن ها را در بر می گیرد. در این میان قسمت مهمی از عملکرد مثبت بخش پلی استیشن شرکت سونی (یا همان بخش سرگرمی های تعاملی این شرکت) در بازه ی زمانی یک چهارم ابتدایی سال مالی جدید این شرکت به میزان فروش محصولات و خدمات این بخش مربوط می شود که در طی بازه ی زمانی یاد شده رقم 3.21 میلیارد دلار را شامل شده است. رقمی که به طور متوسط یک افزایش 14.5 در صدی را در میزان فروش محصولات و خدمات این بخش به شکل سال به سال نشان می دهد. در این میان موفقیت نسخه ی جدید از سری بازی های Uncharted یعنی بازی Uncharted 4: A Thief’s End ، از جمله دلایلی بوده است که شرکت سونی به عنوان چشمگیر بودن میزان فروش بخش سرگرمی های تعاملی خود در بازه ی زمانی یاد شده از آن یاد کرده است. در واقع فروش 2.7 میلیون نسخه ای از بازی Uncharted 4: A Thief’s End طی بازه ی زمانی یک چهارم نخست از سال مالی جدید شرکت سونی نه تنها این بازی را به پر فروش ترین بازی First Party کنسول پلی استیشن 4 (به لحاظ سرعت نسخه های به فروش رسیده) در طی دوران حیات این کنسول تبدیل ساخته ، بلکه در میزان موفقیت مالی بخش سرگرمی های تعاملی شرکت سونی (یا همان بخش پلی استیشن این شرکت) طی بازه ی زمانی یاد شده نیز بسیار تاثیر گذار بوده است.

 ps4

به این ترتیب در آمد عملیاتی بخش پلی استیشن شرکت سونی در طی بازه ی زمانی یک چهارم نخست از سال مالی جدید این شرکت رقم 427 میلیون دلار بر آورد شده است که افزایشی معادل 126.3 در صد را نسبت به دوره ی زمانی مشابه در سال گذشته نشان می دهد. از جمله دلایل این افزایش قابل توجه در میزان در آمد عملیاتی بخش پلی استیشن شرکت سونی نسبت به سال گذشته (علاوه بر موفقیت مالی قابل توجه بازی Uncharted 4: A Thief’s End در بحث فروش) می توان به کاهش هزینه های تولید کنسول پلی استیشن 4 اشاره کرد که تاثیر بسیار مهمی در این جهش قابل توجه داشته است. علاوه بر موارد یاد شده، میزان عایدی و در آمد عملیاتی بخش پلی استیشن شرکت سونی در بحث فروش دیجیتال نیز روندی رو به رشد را پیموده و نوعی افزایش متوسط 38 در صدی را به شکل سال به سال نشان می دهد. البته تمامی موارد مذکور و بهبود های مالی حاصل آمده در بخش پلی استیشن شرکت سونی (نسبت به بازه ی زمانی مشابه در سال گذشته) در شرایطی رقم خورده است که سایر بخش های فعال در شرکت سونی روندی رو به نزول داشته اند و آمار مالی مربوط به آن ها به هیچ وجه چنگی به دل نمی زند. به عنوان مثال بخش تلفن های هوشمند شرکت سونی کاهشی به میزان 33.7 در صد را در بحث میزان فروش تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی (پایان ربع نخست از سال مالی جدید سونی) تجربه کرده و عملکرد ضعیفی را در این زمینه از خود به نمایش گذاشته است. از سوی دیگر میزان فروش کل شرکت سونی در تمامی بخش های این شرکت طی این دوره ی سه ماه هم رقمی معادل 15.66 میلیارد دلار برآورد شده است که در مجموع به طور متوسط نوعی کاهش 10.8 در صدی را به شکل سال به سال بازتاب می دهد. کاهشی که در میزان کل در آمد عملیاتی شرکت سونی نیز مشاهده می شود و با ثبت شدن رقم 546 میلیون دلار در بخش شاخص در آمد عملیاتی شرکت سونی در بازه ی زمانی یک چهارم نخست از سال مالی جدید، این شاخص مالی نیز کاهش قابل توجه 42 در صدی را نسبت به سال گذشته به نمایش می گذارد. به هر حال اوضاع مالی شرکت سونی در بخش های مختلفی که این شرکت به فعالیت در آن مشغول است آن چنان که باید مناسب به نظر نمی رسد و اگر عملکرد مناسب بخش پلی استیشن و بازی های کامپیوتری این شرکت در طی سه ماه نخست از سال 2016 میلادی نبود، شاید این شرکت سر شناس ژاپنی شکست و سقوطی همه جانبه را نسبت به دوره ی زمانی مشابه در سال گذشته در بحث مالی تجربه می کرد.        

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید