!بدافزار جدید OS X اطلاعات شما را گروگان می‌گیرد!

0

بدافزار جدید OS X
بدافزار جدید OS X

بدافزار جدید OS X اطلاعات شما را گروگان می‌گیرد!

انصافا باید گفت اپل به خوبی توانسته سیستم‌عامل OS X خود را در مقابل ویروس‌ و بدافزارهای مخرب ایمن نگه دارد، اما از طرف دیگر خرابکاران اینترنتی نیز دست روی دست نگذا‌شته‌اند، از قرار معلوم کاربران OS X با باج‌افزار جدیدی روبرو هستند که اطلاعات کاربر را گروگان می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از جانب Palo Alto Networks، این باج‌افزار در نرم‌افزار دانلود تورنت Transmition با نام KeyRanger خود را مخفی می‌کند، ادعا می‌شود که این باج‌افزار جدید اولین بدافزار مخربی است که برای سیستم‌عامل OS X شناخته شده، ناگفته نماند که حدود دو سال پیش نیز بدافزاری با نام FileCoder برای سیستم‌عامل OS X شناسایی شده بود. برای آن دسته از کاربرانی که با باج‌افزار آشنا نیستند باید ذکر کرد که باج‌افزار فایل‌های موجود بر روی سیستم کاربر را رمزگذاری می‌کند، باج‌افزار تازه شناسایی شده نیز پس از ورود به سیستم کاربر برای سه روز غیرفعال باقی‌ می‌ماند، سپس فایل‌های کاربر را رمزگذاری کرده و در قبال بازگشایی رمزِ آنها مبلغی درخواست می‌شود. به این ترتیب خود را در فایل‌های این اپلیکشن تورنت مخفی کرده و به سیستم قربانی منتقل می‌شود. این‌گونه که پیداست باج‌افزار مذکور خود را در نسخه ۲.۹۰ نرم‌افزار Transmition مخفی کرده است و با این حساب اگر تاکنون این نسخه را دانلود و نصب کرده باشید احتمال آلودگی سیستم شما بسیار است. اگر دقت کرده باشید، در بالا اشاره شد که این باج‌افزار جدید پس از سه روز فعال می‌شود و به این ترتیب اگر نسخه ذکر شده را در ظرف یکی دو روز گذشته نصب کرده باشید پیشنهاد می‌کنیم به سرعت این نرم‌افزار را حذف کنید.

محققین Palo Alto Networks اطلاعات بسیار دقیق از رفتار این بدافزار منتشر کرده‌اند، این موسسه امنیتی پیشنهاد می‌کند کاربران برای تشخیص این باج‌افزار به دنبال پروسس مشکوکی در Kernel_service در قسمت Activity Monitor بگردند، از طرف دیگر تلاش کنند تا فایل General.rtf را در بین فایل‌هایی که اخیرا از طریق تورنت دانلود کرده‌اند شناسایی و حذف کنند.

بدافزار جدید OS X
بدافزار جدید OS X

البته اگر حوصله انجام دادن راه‌حل‌های بالا را ندارید زیاد هم جای نگرانی نیست چرا که اپل و تیم توسعه دهنده Transmission اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را برای جلوگیری از رواج این باج‌افزار تدارک دیده‌اند. از طرف دیگر آپدیت جدیدی با شماره ۲.۹۲ نیز برای Transmission عرضه شده تا دیگر جای نگرانی وجود نداشته باشد.

گردآوری:گیگر

منبع:farnet

لینک مطلب

پاسخ دهید