بدترین خودروی کشور از نگاه مشتریان در بازه قیمتی ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان را بشناسید!

0

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران که از ماه شهریور سال جاری، بررسی کیفیت خودروهای داخلی را منتشر نکرده است، در آماری جدید خودروهای داخلی را بر اساس سطح رضایتمندی مشتریان رتبه بندی و معرفی نموده است. این مصاحبه‌ها در شش ماه اول سال ۱۳۹۴ انجام شده و جامعه آماری آن نیز برابر ۳۶۰۸۶ نفر بوده است. خودروهای در نظر گرفته شده در این مصاحبه که به روش‌های تلفنی، حضوری و مکاتبه‌ای صورت انجام پذیرفته است، ۶۳ مدل خودروی سواری است.

در این پژوهش همچنین رضایتمندی مشتریان از کیفیت اولیه خودرو در سه ماهه اول مالکیت و پیمایش کمتر از ۴ هزار کیلومتر نیز سنجیده شده است که نتایج جالبی را به همراه داشت است.

customer-1(2)

در این مطالعه تقسیم بندی خودروها در ۶ گروه قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان، بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون تومان و در نهایت، گروه آخر بیش از ۱۲۵ میلیون تومان تقسیم بندی شده است.

گفتنی است شاخص رضایت از کیفیت در بازه صفر تا ۱۰۰۰ امتیاز دهی شده است.

بعلاوه، مطالعه رضایتمندی مشتریان از کیفیت اولیه خودرو در این دوره امتیاز ۶۵۰ از ۱۰۰۰ امتیاز را به خود اختصاص داده است که نسبت به دوره قبل ۵ امتیاز کاهش داشته است. در این مطالعه، ۵ شاخص در ۲۴ خصوصیت نیز مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. شاخص‌های بدنه، نیرو محرکه و سوخت رسانی، تعلیق و انتقال قدرت، ایمنی، تهویه مطبوع و وسایل برقی، شاخص‌های مورد سنجش در این پژوهش به قرار شکل زیر می‌باشند. در این میان، شاخص تهویه مطبوع با امتیاز ۷۰۶، بالاترین امتیاز و شاخص بدنه با امتیاز ۵۹۱، کمترین امتیاز را به خود اختصاص داده‌اند.

دومین بازه قیمتی انتخاب شده، خودروهای بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان هستند. پس از معرفی بهترین خودروی این دسته، در این مطلب به بدترین خودروی این دسته از بین ۲۳ محصول حال حاضر بازار اشاره خواهیم کرد.

در این گروه خودروی تیبا ۲ سایپابا دریافت امتیاز ۶۳۲ و سهم ۴.۷ درصدی از بازار رتبه آخر را کسب کرد. سطح رضایت‌مندی مشتریان برای این خودرو ۳.۵ از ۵ بوده است.

البته پیش از این خودرو، نزدیکترین رقبا برای دریافت رتبه بدترین محصولات در این بازه قیمتی عبارتند از : 

پژو پارس ایران خودرو با دریافت ۶۳۳ امتیاز و سهم ۲۵.۶ درصدی از بازار رتبه ۲۲ لیست ۲۳ محصولی؛ سطح رضایت‌مندی مشتریان برای این خودرو ۳.۵ از ۵ بوده است.

پژو ۴۰۵ ایران خودرو با دریافت ۶۳۸ امتیاز و سهم ۲۱.۴ درصدی از بازار رتبه ۲۱ لیست ۲۳ محصولی، سطح رضایت‌مندی مشتریان برای این خودرو ۳.۵ از ۵ بوده است.

Al---2

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید