براي دربی امروز چه خوراکی هايی آماده کرديد؟

0

بسیاری افراد حین دیدن مسابقات ورزشی به خصوص فوتبال، سرگرم خوردن تنقلات و مواد غذایی فرآوری‌شده می‌شوند و ناخودآگاه در چند ساعت سلامتی خود را به نابودی می‌کشند.

به گزارش  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ بنابر مطالعه‌ای که در مجله «بهداشت و سلامتی» منتشر شد، مصرف برخی خوراکی‌های فرآوری‌شده و مضر همچون ساندویچ‌ها، ذرت، پفک، نوشیدنی‌های گازدار و چیپس هنگام تماشای تلویزیون به خصوص برنامه‌های مورد علاقه و هیجان‌انگیز بیشتر می‌شود. نتیجه این مطالعه نشان داد که زمانی که افراد برنامه‌ای جالب و هیجان‌آور را مشاهده می‌کنند ناخودآگاه بیشتر از زمان‌های دیگر کالری وارد بدن خود می‌کنند.

در این شرایط به علت هیجان‌زده شدن و دقت بیشتر به برنامه تلویزیونی افراد از سلامتی خود غافل می‌شوند و برای سرکوب حس کنجکاوی و هیجان خود به پرخوری متوسل می‌شوند و به علت عدم تحرک حین تماشای برنامه مورد علاقه، متابولیسم بدنشان به شدت کاهش می‌یابد و سوخت و ساز بدنش کند می‌شود.

در بیشتر این موارد، در انتهای برنامه مورد علاقه، فرد دچار دلدرد، سوء هاضمه، سوزش سر دل و حالت تهوع می‌شود و به این علت که نمی‌تواند تا انتهای روز کالری‌های وارد‌شده به بدنش را بسوزاند به سلامتی خود آسیب می‌رساند.

به همین علت توصیه می‌شود که حین دیدن برنامه‌های کمدی،  فیلم‌های هیجان‌انگیز، مسابقات ورزشی از قرار دادن خوراکی‌های مضر و فرآوری‌شده در اطراف خود جداً خودداری کنید.علاوه بر این، در این شرایط بهتر است به جای مواد غذایی مضر، از میوه‌ها و نوشیدنی‌ها و اسموتی‌های فیبردار و پرخواص و فصلی استفاده کنید.

آدامس

 جویدنی بی دردسری که هم می تواند میل به خوردن شما را مهار کند و هم هیجانتان را کنترل. محققان معتقدند خیلی از افراد با جویدن محکم و تندتند آدامس به نوعی می توانند هیجان های خود را تخلیه کنند و میل به خوردن سایر خوراکی ها را هم از دست بدهند. بهتر است طرفداران چیپس بدانند یک عدد آدامس، تنها ۲ کیلوکالری انرژی دارد در حالی که یک عدد چیپس، حدود ۱۱ کیلوکالری و هر یک پاکت ۱۰۰ گرمی آن حدود ۵۰۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

 

 ذرت بوداده

 ذرت بوداده هم جزو خوراکی های جویدنی و سالمی است که می توانید همراه تماشای تلویزیون آن را بخورید؛ البته ذرتی که خودتان در منزل، بدون روغن و با کمترین میزان نمک تهیه کرده باشید. هریک لیوان ذرت بوداده خانگی و بدون روغن، تنها حدود ۲۵ کیلوکالری انرژی دارد. این در حالی است که انرژی هریک لیوان ذرت بوداده حاضری و سرشار از نمک، چربی و گاهی هم پنیر، حدود ۱۲۰ ۹۰ کیلوکالری است.

 

خیار و هویج

 خیار و هویج جزو بهترین خوراکی های قابل جویدن هستند که خوردن آنها در طول تماشای برنامه های تلویزیونی، هم کالری بالایی به بدنتان نمی رساند و هم فایده زیادی برایتان دارد. مثلا بافت خیار، سرشار از آب و فیبر است و درنتیجه می تواند ملینی بسیار مناسب برای افرادی باشد که مبتلا به یبوست هستند. یا اینکه هویج، سرشار از پیش ساز ویتامین A یا همان بتاکاروتن است و مصرف آن می تواند به تقویت قدرت بینایی تان کمک بکند. بهتر است این را هم بدانید که هریک عدد خیار، حدود ۵ و هریک عدد هویج حدود ۱۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

منبع: Medical News Today

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید