برای اجرای بازی Far Cry Primal بر روی لپ تاپ به چه کارت گرافیکی نیاز داریم؟

0

برای اجرای بازی Far Cry Primal بر روی لپ تاپ به چه کارت گرافیکی نیاز داریم؟

معمولاً انجام بازی های کامپیوتری روز (آن هم با تنظیمات گرافیکی و کیفیت تصویری بالا) بر روی لپ تاپ ها انتخاب اصلی گیمر های حرفه ای به شمار نمی رود و کسانی که قصد تجربه ی بازی های کامپیوتری شاخص ارائه شده به بازار بر روی کیفیت های تصویری بالا تر از Full HD را دارند اغلب کامپیوتر های دسکتاپ را به لپ تاپ ها ترجیح می دهند. هر چند که هر روز شاهد رشد روز افزون تولید لپ تاپ های متعددی با پسوند گیمینگ نسبت به روز قبل هستیم اما هنوز هم کامپیوتر های دسکتاپ انتخاب مناسب تر (و حتی به صرفه تری) به منظور اجرای بازی های کامپیوتری جدید تحت تنظیمات مناسب برای گیمر های حرفه ای به شمار می روند و نمایشی که این سیستم های کامپیوتری در امر اجرای بازی های روز از خود به معرض تماشا می گذارند قطعاً بسیار پر جلوه تر تر و قدرتمند تر از لپ تاپ های گیمینگ است (در کل پیشنهاد می شود که پسوند گیمینگ در لپ تاپ ها را چندان جدی نگیرید!). با این حال بنا به دلایل متعدد (از جمله قابل دسترس بودن و حمل و نقل آسان لپ تاپ ها) بسیاری از گیمر ها اجرای بازی های مورد علاقه ی خود بر روی این ابزار های توانمند همراه را به انجام آن ها بر روی کامپیوتر های دسکتاپ ترجیح می دهند. از همین رو این دسته از گیمر ها معمولاً به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستند که آیا مشخصات سخت افزاری موجود در لپ تاپی که در اختیار دارند پاسخگوی اجرای بازی های محبوب آن ها خواهد بود یا خیر؟

 

 

یکی از بازی های جدیدی که احتمالاً بسیاری از گیمر ها مشتاق به تجربه ی آن بر روی پلتفرم های در دسترس خود هستند بازی Far Cry Primal است که به تازگی شاهد انتشار آن بر روی پلتفرم های مقصد این اثر بوده ایم. بر اساس توضیحاتی که در مقدمه ی این متن آورده شد احتمالاً برخی از علاقه مندان به نسخه ی PC این بازی قصد تجربه ی بازی Far Cry Primal را بر روی لپ تاپ های گیمینگ و غیر گیمینگ خود دارند. بر همین اساس در ادامه ی متن پیش رو به اتفاق یکدیگر خواهیم دید که به کمک چه مدل از کارت های گرافیک اختصاصی لپ تاپ ها می توان تجربه ای مناسب و قابل قبول را از گیم پلی بازی Far Cry Primal بر روی لپ تاپ ها داشت. در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که بازی Far Cry Primal به کمک نسخه ی دوم از موتور گرافیکی اختصاصی شرکت یوبی سافت یعنی موتور گرافیکی Dunia ساخته شده است. یعنی همان موتور گرافیکی که در ساخت دو نسخه ی پیشین از این مجموعه ی پر مخاطب مورد استفاده قرار گرفته بود. بر اساس بهینه سازی های صورت گرفته در ساختار موتور گرافیکی Dunia 2 شاهد این نکته هستیم که در امر اجرای بازی های ساخته شده توسط این موتور گرافیکی بر روی پلتفرم PC ، عمده پردازش های موجود در امر اجرای گیم پلی بازی های ساخته شده به مدد توانایی های این موتور گرافیکی توسط کارت های گرافیک موجود در سیستم های کامپیوتری اجرا کننده ی این بازی ها انجام می پذیرد و به این ترتیب نقش کارت های گرافیک در امر اجرای این بازی به مراتب پر اهمیت تر از پردازنده ی اصلی سیستم های کامپیوتری خواهد بود. به عبارت بهتر برای اجرای بهینه ی بازی Far Cry Primal بیش از آن که به یک پردازنده ی قدرتمند نیاز داشته باشید، به یک کارت گرافیک پر توان نیاز خواهید داشت. و درست به همین دلیل است که در این مطلب تنها بر روی این نکته متمرکز می شویم که برای اجرای بهینه ی بازی Far Cry Primal بر روی لپ تاپ ها به چه مدل از کارت های گرافیک مختص لپ تاپ نیاز خواهیم داشت.  

 primal1

با انداختن نگاهی گذرا به لپ تاپ هایی که این روز ها پسوند گیمینگ را به دنبال نام خود یدک می کشند به این نکته بر می خوریم که اغلب آن ها (لا اقل شناخته شده ترین آن ها برای ما) از کارت های گرافیک برند انویدیا در معماری خود استفاده می کنند. اگر چه این موضوع یک حقیقت مطلق نیست اما بر اساس آن در این مطلب تنها بر روی کارت های گرافیک این برند متمرکز خواهیم شد و به اتفاق یکدیگر خواهیم دید که کارت های گرافیک لپ تاپ انویدیا چگونه و با توجه به چه تنظیمات گرافیکی خاصی از پس اجرای بازی Far Cry Primal بر خواهند آمد. اگر چه بازی Far Cry Primal به لحاظ فنی از گرافیک قابل قبولی برخوردار است اما به نسبت برخی بازی های شاخص روز شاهد بهره گیری افکت های گرافیکی کمتری در این بازی هستیم. با این حال این بازی در ردیف آن دسته از آثاری قرار می گیرد که برای اجرا شدن (به شکل بهینه) به توان محسوسی از کارت های گرافیک سیستم های کامپیوتری نیاز خواهد شد. امری که بخشی از آن در به چالش کشیدن حافظه ی گرافیکی توسط این بازی نمود می یابد. به عنوان مثال اگر علاقه مندان به بازی Far Cry Primal از لپ تاپی با کارت گرافیک مدل GTX 960M با دو گیگا بایت حافظه ی گرافیکی برای اجرای این بازی استفاده نمایند در کیفیت تصویری Full HD و تنظیمات گرافیکی پایین شاهد بارگیری 70 در صد از حافظه ی گرافیکی کارت گرافیک لپ تاپ خود خواهند بود. رقمی که در همان کیفیت تصویر و تنظیمات گرافیکی متوسط به 80 در صد و در تنظیمات گرافیکی بالا به 82 در صد خواهد رسید. این در حالی است که در همین کیفیت تصویری Full HD و تحت تنظیمات گرافیکی بسیار بالا یا Very High رقم مذکور به 84 در صد و در تنظیمات گرافیکی فوق بالا (Ultra) نیز به 94 در صد خواهد رسید. بنا بر این مسلماً بهره گیری از لپ تاپ هایی با کارت های گرافیک توانمند که در عین حال از حافظه ی گرافیکی بیشتری برخوردارند می تواند تجربه ی بسیار بهینه تری را برای علاقه مندان بازی Far Cry Primal در امر اجرای این اثر رقم بزند.

 primal2

در کل شاید بتوان ادعا کرد که علاقه مندان به بازی Far Cry Primal برای داشتن تجربه ای بهینه از این بازی بر روی لپ تاپ های خود حداقل نیاز به برخورداری از کارت گرافیک GT 750M یا GT 940M خواهند داشت. به موجب بهره گیری از مدل های یاد شده علاقه مندان بازی Far Cry Primal خواهند توانست این بازی را در کیفیت تصویری 1280 در 720 پیکسلی تحت تنظیمات گرافیکی پایین اجرا نمایند. در واقع شاید بتوان گفت که به موجب استفاده از مدل هایی پایین تر از محصولات یاد شده در لپ تاپ های خود، علاقه مندان به بازی Far Cry Primal نتوانند آن چنان که باید (حتی بر روی تنظیمات گرافیکی پایین) تجربه ای چندان مناسب را در امر اجرای این بازی داشته باشند. اما با بالا رفتن کیفیت تصویری بازی Far Cry Primal مسلماً برای اجرای بهینه و کم نقص این اثر نیاز به کارت گرافیک قدرتمند تری احساس می شود. به عبارت بهتر اگر علاقه مندان به بازی Far Cry Primal قصد اجرای این بازی را بر مبنای همان تنظیمات گرافیکی پایین اما تحت کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی داشته باشند، حداقل نیازمند به استفاده از لپ تاپی با کارت گرافیک مدل GTX 860M خواهند بود. اما مسلماً اجرای بازی های کامپیوتری با تنظیمات گرافیکی پایین چندان به مذاق گیمر هایی که خود را حرفه ای می خوانند خوش نخواهد آمد و معمولاً سطح انتظارات این دسته از گیمر ها از اجرای بازی های کامپیوتری مختلف (خصوصاً عناوین اکشن) بالا تر از این حرف ها خواهد بود. اما به طور حتم برای بهره مندی از تنظیمات گرافیکی بالا تر نیاز به استفاده از کارت های گرافیک قدرتمند تری برای اجرای بازی Far Cry Primal خواهد بود. به این ترتیب آن دسته از گیمر هایی که به کمتر از تنظیمات گرافیکی متوسط (تحت کیفیت تصویری Full HD) در امر اجرای بازی Far Cry Primal رضایت نمی دهند نباید به فکر استفاده از لپ تاپ هایی با کارت گرافیک پایین تر از مدل GTX 960M باشند. همچنین برای اجرای بازی Far Cry Primal بر روی لپ تاپ تحت تنظیمات گرافیکی بالا و بسیار بالا حداقل به کارت گرافیک مدل GTX 870M نیاز خواهد بود و این مدل برای کسانی که قصد تجربه ی بازی Far Cry Primal تحت تنظیمات گرافیک Ultra را دارند نباید مدلی پایین تر از GTX 970M باشد.

 primal3

در پایان این متن بد نیست به کیفیت تصویری 4K نیز اشاره ای داشته باشیم. از دید نگارنده کیفیت 4K در نسل حاضر بازی های کامپیوتری آن چنان که باید همه گیر نخواهد شد و تنها در حد یک کیفیت تصویری لوکس ، دهان پر کن و دست نیافتنی برای گیمر ها (چه به لحاظ تکنیکی و چه مالی) باقی خواهد ماند که بیشتر در امر رقابت میان فعالان حاضر در عرصه ی کارت گرافیک برای به رخ کشیدن توان اجرایی پرچمداران شان با یکدیگر کاربرد خواهد داشت. اما در نسل آینده و با تثبیت شدن ابزار های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی در دنیای بازی های کامپیوتری احتمالاً شاهد جا افتادن هر چه بیشتر کیفیت تصویری 4K در دنیای بازی های کامپیوتری خواهیم بود. بنا بر این آن دسته از گیمر هایی که هم اکنون مشتاق تجربه کردن بازی های کامپیوتری روز در کیفیت تصویری 4K هستند راه چندان همواری را پیش رو ندارند (هر چند که بسیاری از بازی های روز در عمل از کیفیت تصویری 4K بهره می برند). اصولاً رفتن به سمت تجربه ی بازی های روز با کیفیت 4K بر روی لپ تاپ هایی که از این کیفیت تصویری پشتیبانی می کنند چندان به گیمر ها توصیه نمی شود. چرا که در کل لپ تاپ ها ابزار های چندان مناسبی برای به تصویر کشیدن بازی های کامپیوتری تحت کیفیت 4K محسوب نمی شوند. با این حال باید به این نکته اشاره کرد آن دسته از گیمر هایی که به تجربه ی بازی Far Cry Primal بر روی لپ تاپ خود تحت کیفیت تصویری 4K اصرار غیر قابل انکاری دارند امکان قابل ذکری را در راه انجام این امر پیش روی خود نمی بینند. دلیل اصلی آن هم این است که در حال حاضر هیچ کدام از کارت های گرافیک مدل لپ تاپ تجربه ای چندان بهینه را در امر اجرای بازی Far Cry Primal تحت کیفیت تصویری 4K در اختیار گیمر ها قرار نخواهد داد. به هر حال اگر به اجرای بازی Far Cry Primal بر روی لپ تاپ های گیمینگ یا غیر گیمینگ خود علاقه مند هستید بد نیست به نکات گفته شده در این متن توجه داشته باشید تا بتوانید انتظارات خود از اجرای این بازی توسط کارت های گرافیک لپ تاپ را به طور منطقی تعدیل نمایید.  

      

google

facebook

insta

twitter

telegram

      

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید