برای استفاده از هدست واقعیت مجازی PS VR حداقل به یک اتاق دو در سه نیاز خواهید داشت

0

برای استفاده از هدست واقعیت مجازی PS VR حداقل به یک اتاق دو در سه نیاز خواهید داشت

تا چندی دیگر هدست واقعیت مجازی انحصاری سونی یا همان ابزار Play Station VR به شکل رسمی به بازار عرضه خواهد گردید و به این ترتیب چشم انتظاران این محصول جدید پس از مدت ها انتظار می توانند بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی را به واسطه ی وجود این هدست و توسط کنسول Play Station 4 (و همچنین نسخه ی ارتقا یافته از این کنسول خانگی یعنی کنسول Play Station 4 Neo) تجربه نمایند. بر این اساس شرکت سونی در فاصله ی باقی مانده تا زمان عرضه شدن رسمی هدست واقعیت مجازی Play Station VR به بازار، به شفاف ساختن برخی نکات لازم در رابطه با چگونگی استفاده از این ابزار جدید پرداخته است.

البته بخش اعظم اطلاعات جدید منتشر شده از سوی سونی  در رابطه با هدست واقعیت مجازی Play Station VR ، مدت ها قبل به شکل غیر رسمی در اختیار علاقه مندان به این محصول جدید قرار گرفته بود و در کل نکته ی چندان غافلگیر کننده ای را در میان این اطلاعات منتشر شده نمی توان مشاهده کرد. با این حال در میان نکات جدید مطرح شده از سوی شرکت سونی در رابطه با چند و چون استفاده از هدست واقعیت مجازی Play Station VR می توان جزییات تازه ای را نیز مشاهده کرد که تا پیش از این نکته ی خاصی در رابطه با آن ها از سوی منابع مختلف مرتبط با سونی مطرح نشده بود. گذشته از آن تایید رسمی اطلاعات پیشین موجود در رابطه با ابزار اختصاصی شرکت سونی در دنیای واقعیت مجازی یا همان Play Station VR توسط سران این شرکت، اکنون خیال علاقه مندان به این هدست واقعیت مجازی را از بابت صحت این اطلاعات راحت کرده است و به این ترتیب بسیاری از جزییات مربوط به اطلاعات مذکور دیگر تنها در قامت شایعات تایید نشده مطرح نیستند . در میان نکات مورد اشاره قرار گرفته در این اطلاعات جدید، شاید مهم ترین جزییات موجود به فضای واقعی مورد نیاز برای بهره گیری از هدست واقعیت مجازی Play Station VR توسط کاربران این ابزار مربوط باشد. بر طبق تایید رسمی شرکت سونی (و با توجه به تصویری که در پایین مشاهده می شود) کاربران هدست واقعیت مجازی Play Station VR حداقل به یک اتاق دو در سه برای استفاده از این ابزار جدید نیاز خواهند داشت. به بیان دقیق تر هدست واقعیت مجازی Play Station VR به منظور اجرای مناسب بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی به مساحت خاصی متشکل از طول سه متر و عرض نزدیک به دو متر محتاج است که این فضا با نام فضای قابل بازی شناخته می شود و طول و عرض آن نسبت به محل قرار گیری دوربین اختصاصی کنسول پلی استیشن (4) یا Play Station Camera سنجیده می شود. ضمن این که فضای بازی مورد اشاره قرار گرفته حتماً می باید از وجود لوازم و وسایل اضافه (نظیر مبلمان و امثال آن) پاک سازی گردد تا کاربران ابزار Play Station VR در حین استفاده از این هدست واقعیت مجازی (به خصوص هنگام انجام بازی هایی که محتاج به انجام حرکت هستند) با مشکل خاصی مواجه نگردند. به این ترتیب علاقه مندان به بهره مندی از هدست واقعیت مجازی Play Station VR به منظور استفاده از این ابزار به حداقل فضایی معادل یک اتاق سه در دو (که کاملاً هم خالی باشد) در منازل خود نیاز خواهند داشت.

 ps-vr

علاوه بر آن نکته ی دیگری که هم اکنون به شکل رسمی مورد تایید شرکت سونی قرار گرفته ، امکان استفاده از هدست واقعیت مجازی Play Station VR بر روی عینک های ذره بینی است. به عبارت بهتر آن دسته از علاقه مندان به استفاده از هدست انحصاری سونی در دنیای واقعیت مجازی که چشمان ضعیفی دارند و ناچار به استفاده از عینک های طبی هستند، بدون هیچ مشکی می توانند هدست Play Station VR را بر روی عینک های معمولی خود استفاده نمایند و به انجام بازی های اختصاصی این هدست بپردازند. علاوه بر آن موارد استفاده از هدست واقعیت مجازی Play Station VR تنها به اجرای بازی های جدید مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی محدود نخواهد شد و علاوه بر اجرای این دسته از بازی ها توسط هدست Play Station VR ، کاربران این ابزار نوین امکان اجرای بازی های معمولی کنسول Play Station 4 را هم توسط هدست واقعیت مجازی Play Station VR خواهند داشت. به عبارت بهتر آن دسته از بازیبازانی که ناچار به اجرای بازی های کنسول Play Station 4 بر روی صفحه نمایش های کوچک هستند، به کمک بهره گیری از هدست واقعیت مجازی Play Station VR این امکان را خواهند یافت تا بازی های محبوب خود را توسط این ابزار اجرا نموده و بتوانند حس بهره مندی از یک صفحه نمایش بزرگ و یک پارچه را به خوبی درک کنند. گذشته از آن امکان اجرای فیلم ها و ویدیو های دو بعدی در کنار تصاویر 360 درجه ای نیز توسط این ابزار برای کاربران آن مهیا خواهد بود و  در مجموع می توان گفت که موارد استفاده از هدست Play Station VR در دنیای سرگرمی تنها به اجرای بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی محدود نمی شود. در کنار موارد اشاره شده در سطور فوق، هدست واقعیت مجازی Play Station VR از دو بخش مجزا نیز به منظور اشتراک گذاری تجربه ی بازیبازان با دوستان و همراهان شان بهره می برد. در بخش نخست این قابلیت که پیش تر هم شاهد تایید وجود آن توسط سران شرکت سونی بودیم، در حالی که کاربر اصلی هدست واقعیت مجازی Play Station VR به تجربه ی بازی های مورد نظر خود با این ابزار مشغول است، سایر دوستان و همراهان او می توانند تجربیات سه بعدی این بازیباز را در حالت دو بعدی و به شکل بی کم و کاست بر روی تلویزیون یا صفحه های نمایش کوچک و بزرگ اچ دی نظاره گر باشند. اما قضیه به همین جا محدود نمی شود و در صورت بهره بردن بازی های اجرا شده توسط هدست واقعیت مجازی Play Station VR از قابلیت همکاری تیمی، سایر افراد حاضر در اتاق هم می توانند از طریق استفاده از تلویزیون به انجام گروهی بازی های مد نظر خود با کاربری که از ابزار Play Station VR بهره می برد بپردازند. در پایان گفتنی است که هدست واقعیت مجازی Play Station VR در تاریخ 13 اکتبر سال جاری میلادی به بازار عرضه خواهد شد و خریداران این محصول به منظور استفاده از آن باید ابزار های جانبی دیگری نظیر Play Station Camera (که در تمامی بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت) و همچنین Play Station Move (که در برخی از بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت) را هم به شکل جدا گانه تهیه نمایند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید