برای امنیت بیشتر از قناری کروم استفاده کنید

0

برای امنیت بیشتر از قناری کروم استفاده کنید

هر چقدر که استفاده از اینترنت فراگیر تر می شود، خطرات موجود در آن نیز به صورت تصاعدی افزایش پیدا می کنند و روزی نیست که خبر از یک بد افزار جاسوسی و یا حفره ای امنیتی در برنامه های مختلفی که کاربران از آنها استفاده می کنند منتشر نشود. در سال های اخیر مرورگرها با استفاده از کدهای مختلف و روش های اعتبارسنجی تلاش کرده اند کاربرانشان را از وارد شدن به محدوده های پر خطر اینترنت منع کنند و تا حدودی نیز در این زمینه موفق بوده اند. همچنین افزونه های مختلفی هم برای سنجش درجه اعتبار یک سایت توسط کمپانی های تولید کننده ابزارهای آنتی ویروس و امنیت منتشر شده است. با این حال نمی توان این تلاش ها را کافی دانست. یکی از تجربه های جدید و بسیار جالب در زمینه امنیت اینترنت، شاخه ای خاص از مرورگر معروف کروم با نام قناری (Chrome Canary) است. برای آشنا شدن با این مرورگر در ادامه با ما همراه باشید.

اجازه بدهید همین ابتدا تکلیفمان را با اسم این مرورگر روشن کنیم. قناری پرنده کوچکی است و تا آنجا که دانسته های جانورشناسی کمک می کند، درباره امنیت ویژگی خاصی ندارد. اما گوگل تصمیم گرفته با زرد قناری کردن لوگوی معروم کروم، نام این نسخه از مرورگر خود را قناری انتخاب کند. قناری (Canary) یک مرورگر سطح بالا از لحاظ امنیتی است که البته در حال حاضر در مراحل آزمایشی قرار دارد و هنوز تا تکمیل شدن و تبدیل شدن به یک مرورگر کامل و ایمن راه درازی را در پیش خواهد داشت. با این حال گوگل بروزرسانی های امنیتی را به صورت مداوم (یا به قول خودشان nightly) برای این مرورگر ارسال می کنند و همچنین از کاربران می خواهند با مشارکت در توسعه آن، روند تکامل برنامه را سرعت ببخشند. در آخرین نسخه از قناری، ویژگی جدیدی به آن اضافه شده که می تواند نقطه آغازی برای امنیت بیشتر کاربران باشد. به کمک این ویژگی، نه تنها امنیت ارسال و دریافت داده ها (برای مثال با استفاده از HTTPS) و همچنین گواهینامه معتبر امنیتی وب سایت بررسی می شوند، بلکه به کاربر اجازه داده می شود امنیت عناصر مختلف موجود روی یک صفحه وب را نیز بررسی کند. به این ترتیب می توان مطمئن شد که یک وب سایت به خصوص دارای نقایص امنیتی که از دید کاربر و همچنین سایر افزونه ها پنهان مانده باشد نیست. همچنین توسعه دهندگان نیز می توانند به کمک قناری از امنیت منابعی که از آنها برای ساخت وب سایت استفاده می کنند اطمینان پیدا کنند. همان طور که اشاره شد Canary در حال حاضر در نسخه های آزمایشی وجود دارد و نمی توان به عنوان یک مرورگر پایدار روی آن حساب باز کرد. با این حال اگر از سیستم عامل های ویندوز 8 یا ویندوز 7 در نسخه های 64 بیتی استفاده می کنید می توانید با دانلود و استفاده گاه به گاه، به توسعه مرورگر گوگل کمک کنید.

 

در نظرسنجی بهترین تلفن هوشمند سال 2015 به انتخاب کاربران وب سایت سخت افزار شرکت کنید! برای ثبت رای و آگاهی از روند اجرای مسابقه می توانید از صفحه ویژه این مسابقات دیدن کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید