بررسی اپلیکیشن موبوگرام: یک تلگرام همه کاره!

0

مدت‌ زیادی است که اپلیکیشن‌های پیام رسان، جای خود را در زندگی ما باز کرده‌اند و خیلی از ما، به بهانه‌های مختلف حداقل روزی یکبار به آن‌ها سر می‌زنیم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در این میان، چند وقتی است که برنامه تلگرام، نام آشنایی برای ما ایرانی‌ها شده است. این اپلیکیشن که اولین بار در ۱۴ آگوست ۲۰۱۳ و برای گوشی‌های آیفون منتشر شد، آرام آرام رقیب‌های خودش مانند واتس‌اپ و وایبر را کنار زد و به یکی از مشهورترین و کاربردی‌ترین برنامه‌های پیام‌ رسان مخصوصا میان ایرانی‌ها تبدیل شد به‌طوری‌ که به گفته منابع غیر رسمی، تلگرام امروزه بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی دارد. با این همه استقبال از تلگرام، برنامه نویسان هم ترغیب شدند که برنامه‌هایی شبیه به تلگرام بسازند تا شاید بتوانند علاوه بر اینکه برخی کمبودهای آن را برطرف کنند، به درآمد هم برسند. در این میان، “گروه برنامه نویسی هانیستا” برنامه موبوگرام را طراحی کرده‌اند. موبوگرام که از API تلگرام استفاده می‌کند، توانسته در میان کاربران ایرانی، جای خود را باز کند.

Screenshot_2016-06-15-16-29-26

 

ابتدایی‌ترین موضوع قابل بحث، رابط کاربری جالب این نرم افزار است. در تلگرام شما همه چت‌های خود اعم از شخصی و یا گروه‌ها و کانال‌های متفاوت را در یک لیست مشاهده می‌کنید که پس از مدتی خسته کننده می‌شود. موبوگرام این مشکل را حل کرده و با طراحی تب‌های مختلف، قسمت‌های مختلف را از یکدیگر جدا کرده است. وقتی برنامه را اجرا می‌کنید، در بالای آن پنجره‌هایی را مشاهده می‌کنید که هر کدام از آن‌ها، وظیفه دسته‌بندی گفتگو‌های شما را دارند.

Screenshot_2016-06-17-23-06-59

تب اول، شامل همه گروه‌ها و کانال‌هایی است که شما در آنها عضو هستید. تب دوم (که از شکل آن هم معلوم است) مانند صفحه اصلی برنامه تلگرام است و تمامی مکالمه‌های شما در آن لیست شده و نمایش داده می‌شود. تب سوم مختص چت‌هایی است که شما آنها را به عنوان مورد علاقه انتخاب کرده‌اید و یا شاید با آن‌ها بیشتر سر و کار دارید. این کار سرعت پیدا کردن مخاطب مورد علاقه‌تان را افزایش می‌دهد. در تب چهارم، شما فقط چت‌های خود را با افراد مشاهده می‌کنید و گروه‌ها و کانال‌ها در این لیست جایی ندارند. تب پنجم و ششم، هر دو به گروه‌هایی که شما در آنها عضو هستید، اختصاص دارد. تب هفتم مخصوص کانال‌هاست و شما هر پیامی که در کانال‌ها منتشر می‌شود را در این تب مشاهده خواهید کرد. آخرین تب مربوط به ربات‌های تلگرام است.

همچنین شما این امکان را دارید که از پوسته‌های مختلف استفاده کنید تا محیط اصلی از یکنواخت بودن خارج شود. علاوه بر آیکن جستجو، دو تصویر یکی به شکل چشم و دیگری به شکل شبح در بالا به چشم می‌خورد. حالت شبح، حالتی است که وضعیت آنلاین بودن شما را مخفی نگه می‌دارد و شما حتی می‌توانید پیام‌های دوستان‌تان را بدون اینکه آن‌ها بفهمند، بخوانید (تیک دوم نمی‌خورد). همچنین شما می‌توانید وضعیت تایپ کردن خود را از مخاطبان خود مخفی کنید تا در هنگام نوشتن، کسی متوجه این موضوع نشود. شما حتی می‌توانید شماره تلفن خود را هم مخفی نگه دارید.Screenshot_2016-06-15-15-11-22

موبوگرام دو حالت تنظیمات دارد، یکی تنظیمات معمولی و دیگری تنظیمات موبوگرام که شما در این بخش می‌توانید تنظیمات مربوط به فوروارد و گفتگو‌ها را انجام دهید. همچنین می‌توان پیام‌های دیگران را بدون نقل قول ارسال کرد یا در صورت تمایل، امکان فوروارد چندگانه پیام‌ها به چند نفر یا چند گروه هم فراهم شده است.

شما می‌توانید از یک گروه خارج شوید و دوباره به آن بازگردید.

Screenshot_2016-06-17-23-10-16

در موبوگرام به دلخواه، چت‌های خود را مخفی کنید و برای آنها رمز عبور تعیین کنید. حتما برای شما هم پیش آمده که فایلی را دانلود کرده و آن را گم کنید. موبوگرام برای این هم راه حلی را ارایه داده است. فقط کافیست فایل دانلود شده را به بخش”مدیریت دانلودها” منتقل کنید.

Screenshot_2016-06-15-17-07-20

از دیگر امکانات موبوگرام، می‌شود به آیدی‌ یاب، مدیریاب، اضافه کردن متن به فایل‌های ویدیویی و گیف، مشاهده مخاطبان آنلاین و تغییرات جدید مخاطبان، امکان تغییر فونت برنامه و چندین امکانات کاربردی دیگر اشاره کرد.

مهم‌ترین موضوع در خصوص موبوگرام این است که آیا این نرم افزار، امنیت تلگرام را دارد یا خیر؟! برای پاسخ به این سوال، به این موضوع اشاره می‌کنیم که موبوگرام به سرورهای تلگرام وصل است و کلیه مکالمات و اطلاعات رد و بدل شده، روی سرور تلگرام انجام می‌گیرد. شما با خرید این برنامه به قیمت ۵۰۰۰ تومان می‌توانید موبوگرام خود را دوکاربره کنید و دیگر لازم نیست که برای دریافت نسخه‌های جدید، هزینه‌ای پرداخت کنید.

موبوگرام، برنامه‌ای با امکانات جالب است که به نظر بسیار کاربردی هستند و اگر طرفدار پر و پا قرص تلگرام هستید، استفاده از موبوگرام می‌تواند تجربه جدیدی را برای شما به ارمغان بیاورد.

bazar-logo

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید