بررسی تاریخچه خودروسازی چین، از گذشته تا به امروز, قسمت ۱

0

خودروسازی چین
خودروسازی چین

بررسی تاریخچه خودروسازی چین، از گذشته تا به امروز, قسمت ۱

مقدمه:دوستان خوبم صنعت خودروسازی چین، برای ایرانی‌ها نام آشنایی محسوب می‌شود، چرا که با شدت گرفتن تحریم‌های کشورهای غربی و اروپایی، چین به تنها عرضه کننده مستقیم خودروی خارجی در ایران تبدیل شد. در ابتدای ورود این کشور به بازار خودروی ایران، عرضه محصولات بی‌کیفیت سبب شد که ایرانی‌ها از محصولات این کشور کینه به‌دل بگیرند و هرگاه نام این محصولات به گوش‌شان می‌خورد، در ذهن‌شان محصولات بی‌کیفیت تداعی شود.

اگر چه کیفیت محصولات چینی روز به روز بیشتر شد ولی نگرش بسیاری از ایرانی‌ها همچنان نسبت به تولیدات این کشور مانند قبل است. نباید فراموش کنیم که صنعت خودروسازی ایران مدت‌ها در حال درجا زدن است، ولی با نگاه به کشور چین به رشد چشمگیر آن‌ها در زمینه خودرو پی خواهیم برد. صنعتی که قدمت کمتری نسبت به تولید خودرو در ایران دارد.

تاریخچه

در بسیاری از سایت‌های مرتبط با صنعت خودروسازی چین، تاریخچه صنعت خودرو سازی در این کشور سال‌های ۱۹۲۰تا ۱۹۲۸ اعلام شده است. اما قدیمی‌ترین خودروساز این کشور نانجینگ اتومبیل است که تاریخ آن به سال ۱۹۴۷ بر‌ می‌گردد. این شرکت در خلال جنگ داخلی چین به‌عنوان مرکز سرویس و تعمیرات اتومبیل‌های ارتش آزادی‌بخش خلق راه‌اندازی شد. اولین مرکز طراحی و تولید خودرو در چین به صورت رسمی در سال ۱۹۵۰ به کمک اتحاد شوروی سابق راه‌اندازی شد و این کشور مجوز رسمی تولید خودرو را دریافت کرد. بنابراین صنعت خودرو سازی در این کشور حدود ۶۶ سال سن دارد.

 

سیاست‌های اخیر این کشور در زمینه خودرو

شرکت‌های دولتی و خصوصی چین در سال‌های اخیر با بکار‌گیری سرمایه‌های عظیم سعی کرده‌اند طراحان و مهندسان برندهای برتر دنیا را به‌خدمت خود در بیاورند تا مانند دیگر کشورهای صاحب سبک، به یک قطب در زمینه تولید خودرو تبدیل شوند. این تلاش‌ها بی‌فایده نبوده چرا که صنعت خودروسازی در چین با سرعت در حال پیشرفت است و روزی نیست که خبری از رونمایی مدل‌های جدید و کانسپت های مدرن چینی به گوش نرسد. خودروهایی که در گذشته کپی‌هایی از محصولات پرطرفدار جهانی بودند، اکنون کم‌کم جای خود را به طرح‌های جدید و ابداعی می‌دهند.

وضعیت خودروسازی امروز چین

وجود شرکت‌های بسیاری در چین باعث شده تولید خودرو در این کشور آمار و ارقام خیره کننده‌ای داشته باشد که در بخش بعدی این مقاله به آن خواهیم پرداخت. اما آیا وجود شرکت‌های متعدد در این کشور دلیل می‌شود که چین به یکی از قدرت‌های خودروسازی جهان تبدیل شود؟

در حال حاضر جواب این سوال منفی است. شاید یکی از دلایل این موضوع عدم تجربه تولید موفق خودرو در این کشور باشد و یکی دیگر از دلایل اصلی قیمت محصولات این کشور است. تولید خودروی با کیفیت در چین، نیازمند هزینه فراوان برای به‌کارگیری مهندسین قوی و مواد اولیه خوب است؛ بنابراین اصلا به‌صرفه نیست که بخواهند این خودروها را با قیمت کم عرضه کنند و قیمت این محصولات عمدتا نزدیک به خودروهای کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند. بنابراین خریداران با توجه به کم تجربه بودن صنعت خودروسازی در چین، ترجیح می‌دهند با صرف کمی هزینه بیشتر به سراغ محصولات سایر کشورها بروند.

در واقع چین برای اینکه قیمت خودروهای خود را کاهش دهد، به سمت تولید خودروهای کم کیفیت و ارزان حرکت کرده و در تلاش برای تصاحب بازارهای کشورهای ضعیف مانند کشورهای آفریقایی و آسیایی است. از دیگر دلایل عدم جهانی شدن صنعت خودروسازی چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدبینی به محصولات چینی با توجه به سابقه تولید خودروهای بی‌کیفیت
  • تداوم فعالیت خودروسازهای بی‌کیفیت در این کشور
  • نداشتن خودروسازی صاحب سبک و صاحب نام
  • عدم توانایی در تامین بومی مواد اولیه باکیفیت
  • عدم مدیریت صحیح
خودروسازی چین
خودروسازی چین

 

نتیجه گیری:کاربران محترم به انتهای مطلب جدید  بررسی کامل و جدید  تاریخچه خودروسازی چین از زمان های قدیم تا به امروز , امیدوارم مفید بوده باشه و لذت برده باشین همراه با گیگر باشید.

گردآوری:گیگر

منبع:charkhan

لینک مطلب

پاسخ دهید