بررسی خنک کننده GREEN GLACIER 360 (ساده اما دوست داشتنی)

0

بررسی خنک کننده GREEN GLACIER 360 (ساده اما دوست داشتنی)

داشتن یک قطعه سخت‌افزاری پرقدرت برای همه کاربران جذاب‌ترین مساله است. درکنار استفاده از قطعات پرقدرت مانند پردازنده و کارت گرافیک، تب اورکلاک این قطعات در بین کاربران بالا گرفته است. قدرت بیشتر مساوی است با مصرف انرژی بیشتر و انرژی بیشتر یعنی حرارت بالاتر. پس برای داشتن سیستمی پایدار در امور محاسباتی سنگین یا در هنگام اورکلاک، وجود خنک‌کننده مناسب می‌تواند این پایداری را برای کاربر به وجود آورد. با وجود مشکلات اخیر پردازنده‌های اینتل که همان کاهش ضخامت PCB است، استفاده از خنک‌کننده‌های سنگین باعث خم شدن این پردازنده‌ها می‌شود و ممکن است مشکلات جدی را برای این پردازنده‌ها به وجود آورد. خنک‌کننده‌های آبی با وجود ابعاد کوچک پلات و وزن کم، گزینه خوبی برای این پردازنده‌ها هستند. اگر با این خنک‌کننده‌ها آشنا باشید می‌دانید که خنک‌کننده‌های آبی در 2 نوع سیکل باز و سیکل بسته یافت می‌شوند که با وجود پروسه نصب سخت و هزینه‌های بالا در خنک‌کننده‌های سیکل باز، تمایل خریداران بیشتر به نوع سیکل بسته است.

 پلیت و پمپ

پلیت قطعه‌ای است که وظیفه آن جذب گرما از پردازنده است (تصویر 1).

خنک کننده ابی گرین

 

در این خنک‌کننده جنس پلیت یا قسمت انتهایی آن که روی پردازنده قرار می‌گیرد از ورق خالص مس است که قدرت جذب گرمایی آن نسبت به سایر فلزها از جمله آلومینیوم بیشتر است (تصویر 2).

خنک کننده ابی گرین

 گرین برای پمپ خود معماری ویژه‌ای را در نظر گرفته است تا در کنار سرعت بخشیدن به تبادل حرارت، سطح بیشتری از پردازنده را برای دفع گرما هدف بگیرد؛ همچنین این شرکت برای GLACIER پمپی را در نظر گرفته است که برای جابه‌جا کردن مایع از باربری با جنس سرامیک استفاده می‌کند که طول عمری برابر با 70 هزار ساعت و نویزی برابر با 25 دسیبل را داراست. این پمپ، حرارت جذب شده توسط مایع را به وسیله لوله‌هایی که از جنس پلیمر هستند برای خنک‌سازی به رادیاتور هدایت می‌کند. لوله‌های یاد شده در برابر بخار گرفتگی و نشت مایع کاملا مقاوم هستند و با خط‌هایی که روی بدنه دارند دست کاربر را در اتصالات پر پیچ‌وخم باز گذاشته است. با روشن شدن سیستم و گردش مایع درون خنک‌کننده، نشان GREEN با LED سفید رنگی روی بلاک (جعبه مربع شکل که شامل پلیت و پمپ است) روشن می‌شود و جلوه زیبایی را به کامپیوتر شما می‌دهد.

 

رادیاتور و فن

در خنک‌کننده‌های آبی، رادیاتور با ابعاد مختلف ارائه می‌شود که کاربر بر اساس نیاز خود بین مدل‌های 120/ 240/ 360 یکی را انتخاب می‌کند. شرکت گرین برای مدل GLACIER از هر 3 ابعاد رادیاتور استفاده کرده است. رادیاتور خنک‌کننده مورد نظر از نوع 360 بود و با ابعاد بزرگی که دارد کاربر را مجبور می‌کند تا قبل از خرید تمام جوانب نصب را در نظر بگیرد (تصویر 3).

خنک کننده ابی گرین

 ابعاد این رادیاتور برابر با 27×120×395 میلی‌متر است و روی خود قابلیت نصب 3 فن را دارد. در هنگام نصب باید حواستان به شبکه‌های رادیاتور باشد تا دچار خم شدگی نشوند زیرا نقش این شبکه‌ها در خنک‌کننده‌های مایع بسیار پر رنگ است. محل نصب لوله‌ها در این خنک‌کننده بسیار مناسب و اطمینان‌بخش است. لوله‌ها از بلاک با اتصال مناسبی به رادیاتور وصل شده‌اند و با استفاده از شبکه‌های آلومینیوم باعث خنک سازی مایع می‌شوند. در جعبه خنک‌کننده همان طور که ذکر شد 3 فن قرار گرفته است که ابعادی برابر با 25×120×120 میلی‌متر دارند. استفاده از بلبورینگ های سرامیکی (هیدرولیکی) حرکت این فن‌ها را تضمین کرده است و باعث می‌شود تا در کنار تولید صدای کم، طول عمر بالایی را برای این فن‌ها رقم بزنند. فن‌ها از کیفیت ساخت بالایی برخوردارهستند و طول عمر بیش از 100 هزار ساعت را دارند. حجم هوادهی فن را بر حسب فوت مکعب در دقیقه یا CFM بیان می‌کنند. جریان هوادهی این فن‌ها برابر با 86.5 فوت مکعب در دقیقه است که میزان قابل‌توجهی برای آنها است. روی پره‌های فن خط‌های برجسته‌ای قرار گرفته‌اند که دقت در ایجاد هوایی پایدار را موجب می‌شوند (تصویر 4).

خنک کننده ابی گرین

 سرعت فن بر اساس تنظیمات و گرمایی که خنک‌کننده از پردازنده جذب می‌کند از 800 تا 2200 دور در دقیقه متغییر است. یکی دیگر از ویژگی‌های این فن‌ها قابلیت جداسازی و تعمییر آسان آنهاست که خیال کاربر را در دراز مدت راحت کرده است. برای تست صدای فن، سرعت فن در 25 درصد، 50 درصد و 100 درصد انجام می‌شود و با دسی‌بلی که سطح فشار صوت را در فاصله 30 سانتی متر ثبت می‌کند اندازه گیری می‌شود. این مقدار برای فن‌های استفاده شده در این خنک‌کننده برابر با 19 تا 35 دسی‌بل است که در سطح قابل قبولی قرار گرفته است.

 

نصب خنک‌کننده

قبل از خرید باید به اندازه کیس خود برای جای‌گذاری این خنک‌کننده و نوع پشتیبانی از پردازنده‌های مختلف را مد نظر قرار دهید. کاربرانی که از پردازنده‌های اینتل با سوکت 2011/ 1366/ 1156/ 1155/ 1151/ 1150 یا پردازنده‌های AMD با سوکت AM3+/ AM3/ AM3+/ AM2/ FM2+/ FM2/ FM1 استفاده می‌کنند، می‌توانند از این رده از خنک‌کننده‌های شرکت گرین استفاده کنند. هر کدام از فن‌ها را می‌توانید برای نیرو گرفتن از مادربرد به یک سوکت برق جدا وصل کنید یا با استفاده از رابط قرار گرفته در جعبه از شلوغ شدن سیم‌ها جلوگیری کنید. بعد از جای‌گذاری پایه و ریختن خمیر سلیکون، می‌توانید به راحتی بلاک خنک‌کننده را به وسیله 2 پیچ محکم کرده و نصب کنید. تنها باید برای جای‌گذاری رادیاتور در کیس کمی تأمل کنید در غیر این صورت نصب کردن این خنک‌کننده‌ها کاری بسیار آسان است و از عهده همه کاربران برمی‌آید. در تست‌هایی که انجام شد و فشار کاری که روی پردازنده 6700K بود، این خنک‌کننده کار خود را به خوبی انجام داد و حتی در زمان اورکلاک پردازنده هم دمایی بالاتر از 52 درجه سانتی‌گراد را برای پردازنده شاهد نبودیم. در کل این خنک‌کننده نمره قبولی را در تست‌های انجام شده کسب کرد و موجب رضایت ما شد.

 

رقبا

 DeepCool Gamer Storm CAPTAIN 360: خنک‌کننده‌ای با ظاهر جذاب و عملکردی مناسب که می‌توان طول عمر بالا قطعات، لوله‌های شفاف را از مزیت‌های آن برشمارد. پشتیبانی از پردازنده‌های قدیمی از معایب این خنک‌کننده است.

 deepcool

 

 Cooler Master Nepton 240M: جدیدترین محصول کولر مستر با وجود رادیاتور 240 میلی‌متری، عملکرد خوبی را نشان داده است. طول عمر بالا فن‌ها و نویز کم را می‌توان از مزیت‌ها و قیمت بالا را از معایب این محصول برشمارد.

 کولر مستر

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید