بررسی خنک کننده GREEN Notus 100 PWM (بیشتر از پول پرداخت شده سرما دریافت کنید)

0

اینتل پردازنده های Skylake خود را با حذف خنک کننده های موجود در جعبه روانه بازار کرد. این تغییرات صورت گرفته سبب شده است تا کاربر خود اقدام به خرید خنک کننده برای این نوع پردازنده ها کند. در نسل های قبل، کسانی اقدام به خرید خنک کننده جدا می کردند که یا قصد اورکلاک پردازنده را داشتند و یا از سیستم، تحت فشار کاری بالا استفاده می کردند. اما در این نسل از پردازنده های اینتل به علت توان حرارتی بالاتر، بهتر است از خنک کننده های قدرتمند استفاده شود. بهترین انتخاب برای پردازنده های ضریب بسته، خنک کننده های بادی هستند و برای پردازنده های ضریب باز، خنک کننده های آبی هم به خنک کننده های بادی اضافه می شوند. همانطور که در جریان هستید این پردازنده ها با خنک کننده های سنگین مشکل دارند و در مدت کوتاهی با خم شدن پردازنده روبرو می شوید. با این حال خرید خنک کننده ای مناسب است که در کنار وزن کم از قدرت خنک کننده بالایی برخوردار باشد. شرکت گرین در سبد محصولات خود، خنک کننده ای دارد که از این ویژگی ها برخوردار است و آن مدلی نیست جز Notus 100 PWM.

 

ساختار

پس از باز کردن جعبه با خنک کننده ای روبرو می شوید که در ظاهر بسیار ساده است و مورد خاصی برای جلب توجه مخاطب ندارد. اما در کنار این ساده بودن، موردی است که بسیار جلب توجه می کند و آن هم وزن این خنک کننده است. وزن محصول گرین برابر با 345 گرم است که برای یک خنک کننده بسیار مناسب است. ساختار این خنک کننده بر اساس ترکیب 2 فلز آلومنیوم و مس است که هر دو این فلزات برای دفع هر چه بهتر حرارت از پردازنده عملکرد خوبی را از خود نشان می دهند (تصویر 1).

GREEN Notus 100 PWM

 

2 لوله انتقال حرارت مسی از سمت سطح تماس با پردازنده، به سمت شبکه های آلومنیومی حرکت کرده اند تا حرارت تولید شده از پردازنده را به بهترین شکل دفع کنند. در بخش زیرین این خنک کننده 2 پایه قرار دارد که با قرار دادن پنل اتصال بروی مادربرد، می توان این پایه ها را بروی پنل اتصال قرار داد و خنک کننده را در جای خود محکم کرد (تصویر 2).

GREEN Notus 100 PWM

 

ابعاد این خنک کننده برابر با 133.3×103×73 میلی متر است که با وجود این ابعاد، استفاده از رم هایی بزرگ برای کاربران مشکل ساز نیست (مشکلی که بسیاری از خنک کننده های بادی با آن روبرو هستند). فن در نظر گرفته شده برای دفع حرارت پردازنده، با ابعاد 100×100×25 میلی متر، کار خود را به خوبی انجام می دهد. حداکثر سرعت این فن برابر با 2100 دور در دقیقه است و صدای تولید شده از آن برابر با 27 دسیبل است که عدد بسیار خوبی برای کسانی است که از صدای بالای فن گریزان هستند. همچنین حداکثر جریان هوا در این فن برابر با 54.5 CFM است (تصویر 3).

GREEN Notus 100 PWM

 

نصب خنک کننده و عملکرد

نصب این خنک کننده بسیار آسان است و احتیاج به صرف وقت بسیار برای نصب کردن آن نیست. لوازمی که داخل جعبه خنک کننده وجود دارد شامل پنل اتصال مادربررد و 4 گیره پلاستیکی است. پس از تنظیم پنل اتصال بروی مادربرد، گیره ها را بروی جایگاه در نظر گرفته شده قرار می دهید و آنها را به سمت داخل پنل فشار می دهید تا این اتصال در جای خود ثابت شود (تصویر 4).

GREEN Notus 100 PWM

 

این خنک کننده از پردازنده های اینتل با سوکت LGA1156/ LGA1155/ LGA1151/ LGA1150/ LGA775 و پردازنده های AMD با سوکت FM2+/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2/K8 پشتیبانی می کند. در تست هایی که انجام شد و با حساب فشار کاری بالا بروی پردازنده Intel Core i5 6600، حرارت این پردازنده در بالاترین حالت بروی 52 درجه قرار داشت که برای استرس کمتر پردازنده عدد مناسبی به نظر می رسد.

رقبا

Cooler Master Blizzard T2 : براکت جدا فن برای نصب سریع و یا پاکسازی مجزا فن، سطح تماس بالا لوله های انتقال حرارت با پردازنده، نصب راحت سیستم خنک کننده و سازگاری مناسب با پردازنده های مختلف را می توان از مزیت های این خنک کننده برشمارد. صدای تولیدی فن در این خنک کننده کمی بیشتر از رقیب است.

Cooler Master Blizzard T2

 

ThermalRight True Spirit 120M BW Rev.A : وزن کم، ابعاد کوچک، سرعت چرخش فن مناسب و پشتیبانی از پردازنده های مختلف. تعداد کم لوله انتقال حرارت، صدای تولیدی بیشتر از فن به نسبت رقیبان و ظاهری ساده و به دور از جذابیت را می توان از معایب این خنک کننده برشمارد.

ThermalRight True Spirit 120M BW Rev.A

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید