بررسی خودروهای بازار ایران که حباب قیمتی دارند / اسامی

0

حباب قیمتی مساله‌ای است در بازار خودروی ایران که به نظر بسیاری خوشایند به نظر می‌رسد. از دید مشتریان، خودرویی که حباب قیمتی داشته باشد و اختلافی بین قیمت شرکت و بازار برای آن رقم بخورد، محصولی موفق است و به احتمال فراوان در فروش کارکرده، سهولت بیشتری نسبت به رقبا تجربه می‌کند. اما این حباب قیمتی چه زمانی شکل می‌گیرد؟

این حباب در بازار خودروی ایران، در زمانی رخ می‌دهد که محصول جدید به بازار معرفی می‌شود و شرکت عرضه‌کننده، خودرو را ثبت‌نام می‌کند و در تحویل چندماهه به دست مشتری می‌سپارد. وقتی این طور شرایط فروشی برای خودرویی جدید اعلام می‌شود، معمولا افرادی هستند که بخشی از سرمایه خود را در این مسیر قرار می‌دهند. مطمئنا این افراد سود بانکی خود را حساب می‌کنند و می‌خواهند با فروش آن خودرو، سود بیشتری دریافت کنند. در اکثر مواقع، خودروهای جدید در بازار به این شکل به فروش می‌رسند. ولی در برخی مواقع، فروش بعدی دیگر این سود را ندارد و برخی افراد تازه‌کار سرمایه خود را به این بخش می‌آورند و مدتی بعد با ضرر مواجه می‌شوند. این ضرر می‌تواند از دو بخش نشات گیرد.

1- زمانی که خودرو مورد استقبال گسترده بازار قرار نمی‌گیرد و مشتریان برای خرید آن رغبت ندارند. در نتیجه خودرویی که محبوب نباشد، نمی‌تواند فروش خوبی در بازار آزاد، آن هم با قیمتی بیشتر از کارخانه داشته باشد.

2- زمانی که شرکت، بعد از مدتی، خودرو را به صورت تحویل فوری در روند ثابت به بازار عرضه می‌کند. در نتیجه خریدار با این شرایط سراغ شرکت می رود تا خرید مطمئن‌تری داشته باشد.

زمانی که عرضه خودرویی متوقف می‌شود و جو خرید آن باعث می‌شود خریداران برای داشتن آن، حاضر به پرداخت بهایی بیشتر شوند. این مساله معمولا تا دو سال در بازار ثابت می‌ماند و بعد تب خرید آن خودرو می‌خوابد. بعد از اجرایی شدن قانون ممنوعیت واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی، شاهد بودیم نمونه‌های صفر موجود در بازار، با حبابی عجیب روبه رو شدند. برای مثال تویوتا آریون قیمت 245 میلیون تومان را تجربه کرد. لندکروزر به قیمت 700 میلیون تومان رسید و لکسوس LX570، تا یک میلیارد و 400 میلیون تومان قیمت خورد. هیوندای وراکروز تا 295 میلیون تومان معامله شد و جنسیس سدان تا قیمت 280 میلیون تومان پیش رفت. ولی با گذشت زمان شاهد بودیم اول اینکه نسخه‌های صفر این خودروها به پایان رسید و دوم این که، دیگر به صورت صعودی، نمودار قیمت آن‌ها بالا نرفت.

در این بخش به این مساله می‌پردازیم که چه خودروهایی در بازار ایران با حباب قیمتی مواجه شده‌اند و بعد از مدتی، شرایط قیمتی آن‌ها به این شکل درآمده است.

 پژو 407، با حبابی که بسیاری را متضرر کرد!

pejo407

زمانی که پژو 407 از جانب ایران‌خودرو به بازار عرضه شد، شاهد بودیم خودرویی 49 میلیون تومانی تا 58 میلیون تومان معامله می‌شد. محصول جدید پژو در آن سال‌ها، حباب قیمتی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کرد و برای نمایشگاه‌داران و دلالان، به عنوان سرمایه‌گذاری پرسودی به حساب می‌آمد. با گذشت زمان، شاهد بودیم بسیاری از ویژگی‌های فنی این خودرو استقبال نکردند و افت قیمتی محسوسی برای آن رقم خورد. به شکلی در اواخر روزهای عرضه این خودرو، نسخه صفر موجود در بازار، قیمت کمتری نسبت به قیمت کارخانه داشت. مقایسه این خودرو با مدل‌های دیگر رقبا، باعث شد بسیاری قیمت آن را بالا بدانند و به‌جای خرید 407، سراغ رقبای کره‌ای و ژاپنی بروند. در مورد شکست حباب قیمتی 407 می‌توان این طور نتیجه گرفت که به دلیل خدمات نه چندان گسترده و عدم استقبال خوب از این خودرو، شاهد بودیم قیمت آن کاهش پیدا کرد و این روزها هم در بازار کارکرده، به عنوان خودرویی نه چندان محبوب شناخته می‌شود.

فاو بسترن B50F، فروش از شرکت را می‌طلبد

faw besturn b50f

فاو بسترن B50F که سال 93 به بازار خودروی ایران معرفی شد، در اوایل فروش به خاطر تحویل چندماهه، قیمت رو به رشدی را در بازار تجربه کرد. این خودرو که روزهای اول از طرف گروه بهمن، قیمتی در محدوده 72 میلیون تومان داشت، در بازار آزاد تا 78 میلیون تومان خریدوفروش می‌شد. بعد از حدود یک‌سال با آغاز تحویل‌های 7 و 10 روزه این خودرو، شاهد بودیم قیمت آن ابتدا کمی بالاتر از قیمت کارخانه تعیین و بعد از گذشت مدتی زیر قیمت شرکت خریدوفروش می‌شد. شکست حباب بسترن B50F، به‌خاطر شیوه فروش آن رقم خورد که با تحویل‌های فوری، دست دلالان از بازار این خودرو جدا شد و این روزها افراد برای خرید آن، به شرکت و نمایندگی‌ها مراجعه می‌کنند و طبق بخش‌نامه‌های فروش، خودروها به صورت تحویل فوری تحویل می‌شوند. البته فروش اقساطی هم باعث شد حباب این خودرو با سرعت بیشتری از بین برود.

ارزش خرید بسترنB50F چقدر است؟ + بررسی
مقایسه مشخصات فنی امگرند 7 و بسترن B50f

جک S5، حبابی که همچنان ادامه دارد

jac s5

جک S5 را می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای بازار چینی‌ها دانست که این روزها فروش خوبی را تجربه می‌کند. فروش این خودرو به سبک تحویل غیرفوری، از ابتدا باعث شد قیمت این خودرو در بازار آزاد، گاهی اختلاف قیمت 10 میلیون تومان را با کارخانه داشته باشد. البته به غیر از نحوه فروش، استقبال خوب از این خودرو هم به حباب آن اضافه کرد و باعث شد در ایام رکود شدید بازار هم جک S5 با حبابی چند میلیون تومانی دادوستد شود. برخی اعتقاد دارند اگر کرمان‌موتور فروش این خودرو را با شرایط تحویل کمتر از 15 روز آغاز کند، بخش زیادی از حباب قیمتی S5 از بین می‌رود. از آن طرف در صورت آغاز فروش فوری این خودرو، می‌توان شاهد بود صف فروش برای این طرح ایجاد شود البته دوباره به خاطر استقبال بیش از حد، حباب قیمتی به شکلی دیگر در بازار این خودرو باقی می‌ماند.

اولین بررسی جک S5 اتوماتیک
جک اس5، تلفیقی از هیوندای و آئودی اما چینی!

رنو ساندرو، منتظر شرایط راحت‌تر برای فروش

reno sandro

رنو ساندرو را می‌توان خودرویی دانست که در کلوپ زیر 50 میلیون تومانی‌ها شناخته می‌شود و در بازار آزاد، نسخه اتوماتیک آن تا 54 میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. با این که ساندرو در زمان رکود بازار به خیابان‌ها آمد، ولی عطش مردم برای داشتن خودرویی با کیفیت باعث شد قیمت این خودرو، در شرایط نابسامان اقتصادی حباب قیمتی را تجربه کند. با اینکه پارس‌خودرو در برخی طرح‌های فروش، ساندرو را با تحویل 30 روزه به مشتریان تحویل می‌دهد، ولی کمبود عرضه در مقابل تقاضا باعث ایجاد حباب شده است. استقبال خوب مردم از این هاچ‌بک اروپایی از یک طرف و طرح‌های کوتاه مدت فروش با شرایط محدود از طرفی دیگر، باعث شده است با گذشت چند ماه، هنوز قیمت بازار آزاد این خودرو با کارخانه چند میلیون تومان اختلاف داشته باشد.

مشخصات فنی رنو ساندرو
اولین تجربه رانندگی با رنو ساندرو اتوماتیک
بررسی رنو ساندرو: تندر ۹۰ هاچ بک با چاشنی قیمت بیش‌تر!

هایماS7، تنها به‌خاطر تیراژ کم حباب را تجربه می‌کند

hiama s7

هایما S7 خودرویی است که در سال 94 از طرف ایران‌خودرو به بازار معرفی شد. این خودرو کراس‌اوور که با سطح امکانات خوب در نسخه فول، 78 میلیون و 900 هزار تومان قیمت‌گذاری شد، این روزها در بازار آزاد تا 86 میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. دلیل اصلی این اختلاف قیمت، عرضه به نسبت محدود آن در بازار خودرو است و اگر ایران‌خودرو، S7 را در تیراژ به بازار بفرستد، شاهد قیمت کمتری در بازار آزاد خواهیم بود.

مشخصات فنی هایما s7
اولین تجربه رانندگی با جدیدترین شاسی‌بلند ایران‌خودرو هایما اس7

تیوولی، اعجوبه‌ای در قیمت آزاد

sany yang tivoli

تیوولی به عنوان خودرویی کره‌ای از اواخر سال 94 به بازار آمد. این خودرو که از چند ماه قبل ثبت‌نام شده بود و قیمت نزدیک به 90 میلیون تومان را داشت، این روزها در بازار آزاد تا 105 میلیون تومان خریدوفروش می‌شود. اگر رامک‌خودرو، تحویل فوری این خودرو را با قیمت 95 میلیون تومان هم در طرح‌های فروش خود بگذارد، شاهد هستیم که به شکل محسوسی قیمت تیوولی در بازار آزاد شکسته می‌شود.

مشخصات فنی سانگ یانگ تیوولی
تست سانگ‌یانگ تیوولی در حاشیه نمایشگاه مشهد / تصاویر
مقایسه قیمت تیوولی در بازار آزاد و کارخانه

تیگو5، نماد کنترل حباب بازار

tiggo 5

چری تیگو5 که از سال 94 به بازار آمد، از اول عرضه تا امروز حباب قیمتی را تجربه نکرده است و در بازار آزاد به قیمت کارخانه فروخته می‌شود. درابتدا برخی بر این باور بودند که عدم استقبال عمومی از این خودرو باعث شده بازاریان به سمت این خودرو برای سرمایه‌گذاری نروند. ولی با گذشت زمان، می‌بینیم که چند وقتی است حجم به نسبت زیادی از این کراس‌اوور چینی به سطح خیابان‌ها آمده است. تحویل فوری این خودرو و فروش به سبک‌های مختلف بازاریابی باعث شده است خریداران تیگو5 به نمایندگی‌ها مراجعه کنند. این کار مدیران خودرو، دست دلالان را از بازار این شاسی‌بلند جدید کوتاه و در کنار آن فروش به نسبت خوب را برای خودرویی 93 میلیون تومانی ایجاد کرده است.

مشخصات فنی چری تیگو 5
جدول مشخصات انواع مدل های چری تیگو 5 در ایران
تجربه رانندگی با خودروی جدید تیگو5

روزنامه «دنیای خودرو»-حسین دلاور

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

لینک مطلب

پاسخ دهید