بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن

0

گیگر:

اولین دوره از رقابت میان هشت گروه شرکت کننده در استندآپ کمدی خندوانه، هفته گذشته به پایان رسید و از میان 16 شرکت کننده، هشت نفر به مرحله دوم رسیدند. در پایان این مرحله، مروری داریم بر چگونگی اجرای هرکدام از کمدین ها به همراه موجی که در شبکه های اجتماعی به راه انداخته اند.

به گزارش بولتن نیوز، اولین دوره از رقابت میان هشت گروه شرکت کننده در استندآپ کمدی خندوانه، هفته گذشته به پایان رسید و از میان 16 شرکت کننده، هشت نفر به مرحله دوم رسیدند. در پایان این مرحله، مروری داریم بر چگونگی اجرای هرکدام از کمدین ها به همراه موجی که در شبکه های اجتماعی به راه انداخته اند.

استندآپ کمدی «خندوانه» هرچقدر هم که درجه یک نباشد، ایراد و اشکال داشته باشد و نشود آن را با استندآپ کمدی های مطرح دنیا مقایسه کرد اما در همین چند هفته، چنان اثر جدی و مهمی روی مردم گذاشته که هیچ جوره نمی توانیم به راحتی از آن بگذریم. سال ها بود یک برنامه تلویزیونی نتوانسته بود چنین شور و هیجانی در جامعه راه بیندازد. مردم را سر یک ساعت خاص، دور تلویزیون جمع کند، کاری کند به تکاپوی رای دادن بیفتند و خلاصه برای تشویق فرد مورد علاقه شان تا این حد جنجال به راه بیندازند.

این هشت رقابت اول «خندوانه» با اینکه ابتدا چندان هم مهم تلقی نمی شد اما خیلی زود به یکی از اولویت های مردم بدل شد. هنوز یک دقیقه از شروع اجرای اولین کمدین نگذشته، شبکه های اجتماعی از اظهارنظرهای مختلف راجع به اجرای او پر می شود، بلافاصله بعد از پایان برنامه، قضاوت ها بین دو کمدین شکل می گیرد و نهایتان به دعوا منجر می شود و… دور اول این رقابت ها بالاخره تمام شد. 

بعضی ها برخلاف انتظار، از دور خارج شدند و بعضی ها هم که کسی اصلا فکرش را نمی کرد بتوانند رای جذب کنند، یک مرتبه به مرحله بعد راه پیدا کردند. به بهانه اهمیت این مسابقه و پایان دور اول رقابت ها، ضمن سنجش کلی عیار هرکدام، تمام اتفاق ها و حواشی آنها را مرور می کنیم.

علی مسعودی/ امیر کربلایی زاده

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: هر دو سابقه زیادی در استندآپ کمدی «خندوانه» داشتند اما علی مسعودی در این مدت، محبوبیت بیشتری به دست آورده بود و خب طبیعتا شانس بیشتری برای برنده شدن داشت. امیر کربلایی زاده در مسابقه خنداننده برتر هم سراغ همان شیوه خندیدن به عادت های جالب آدم ها رفت: نحوه پوشیدن شلوار، دوش گرفتن، تلفن حرف زدن و… اجرای نسبتا خوبی داشت و خنده زیادی هم از مردم گرفت. 

از طرف دیگر علی مسعودی هم باز سراغ خاطره های قدیمی و سربازی رفت و ماجرا را مثل یکی از استندآپ های رایج خندوانه تمام کرد. اجرایش به نسبت کربلایی، خیلی بهتر نبود و نمی شد حدس زد کدام یکی امتیاز می گیرند. در این گروه از شیوه های عجیب و غریب خبری نبود.

جنجال ها:
 شاید به نسبت یکی از کم جنجال ترین رقابت ها را پیش رو داشتند. بحث زیادی در نگرفت، کسی به جان کسی نیفتاد و خلاصه همه چیز خیلی معقول و عادی پیش رفت. علتش هم این بود که آن زمان هنوز تنور مسابقه خوب داغ نشده بود و مردم چندان برای انتخاب بهترین کمدین ها به تکاپو نیفتاده بودند. هر دو تقریبا به یک نسبت محبوبیت داشتند و آرا هم با فاصله کمی از هم قرار داشت. با این حال خیلی ها معتقد بودند که کربلایی به خاطر حمایت های برخی بازیگران مثل نرگس محمدی و جواد رضویان، شانس بیشتری دارد. از طرف دیگر اما مسعودی چهره آشناتری برای مردم بود و خیلی ها با شیوه شوخی ها و جنس استندآپ کمدی های او آشنایی داشتند

میزان آرا:

علی مسعودی: 843656 رای (58 درصد)
امیر کربلایی زاده: 607810 رای (42 درصد)


الیکا عبدالرزاقی/ بیژن بنفشه خواه

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: کمتر کسی برای الیکا عبدالرزاقی شانس پیروز شدن قائل بود. او در معدود حضورش در «خندوانه» نشان داد روحیه ایستادن مقابل جمع را ندارد. با این حال باهوش بود که این نقطه ضعف را تبدیل به برگ برنده کرد. 

عبدالرزاقی با تلفیق خاطره های واقعی با تخیل، لحظات مفرحی برای بیننده ها رقم زد. در مقابل بیژن بنفشه خواه پای ثابت «خندوانه» بوده و از فصل نخست، حضوری مطمئن پشت میز اجرا داشت. پاشنه آشیل او اما عدم اجرای استندآپ به معنای واقعی اش بوده. یعنی بنفشه خواه به جای استندآپ مشغول بازی می شد که اتفاقا پانتومیم او با رامبد جوان و نیما شعبان نژاد مورد توجه قرار گرفت. در چندین برنامه های نخست هم کتاب می خواند و نکاتی اخلاقی متذکر می شود. او برای رویارویی با عبدالرزاقی سراغ یک سری خاطرات واقعی از آدم ها رفت و به فامیل هایش نسبت داد. این اجرا توانست خنده تماشاگران داخل استودیو را به همراه داشته باشد و به مذاق خیلی از مخاطبان هم نشست.

جنجال ها: 
اجرای بیژن بنفشه خواه مورد اعتراض برخی واقع شد که چرا شوهرخاله اش را مسخره کرده. او هم این طور پاسخ داد: این اتفاق ها واقعی بودند ولی هیچ کدام شان ربطی به شوهرخاله یا دخترخاله ام نداشت. درواقع من این اتفاقات را از منابع گوناگون جمع کرده و در قالب شوهرخاله ام آنها را تعریف کردم. عده ای هم گفتند که در این صورت تو دروغ گفته ای که باید بگویم اینجا برنامه مستند نیست. به هر حال ما از خلاقیت خود استفاده می کنیم.

میزان آرا:

الیکا عبدالرزاقی: 751677 رای (62 درصد)
بیژن بنفشه خواه: 464098 رای (38 درصد)


امیر مهدی ژوله/ هومن حاجی عبداللهی

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: از هیچ کدامشان انتظار خاصی نداشتیم، فقط می دانستیم ژوله در همان یک استندآپ کمدی اول راجع به بیماری ام اس، خیلی سر و صدا کرده بود اما با این حال حاجی عبداللهی، سالیان سال تجربه اجرا داشت و قطعا از ایستادن جلوی مردم و شوخی با آنها نمی ترسید. در شروع استندآپ، حاجی عبداللهی مثل یک کمدین یا مجری باتجربه بالا و پایین می پرید، شوخی می کرد و… اما ژوله فقط ایستاده بود و نگاه می کرد. ژوله اولین نفر در جایگاه قرار گرفت و شروع کرد خیلی جدی به شوخی کردن با اتفاق های نوستالژیک و خاطره انگیز قدیم. ژوله اولین نفری بود که با خودش یک وسیله استندآپ کمدی آورده بود؛ یک صابون قدیم و سنگ به همراه عکسی از زینال بندری! 

تا قبل از او هیچ وقت مردم داخل استودیو از اجرای هیچکدام از شرکت کنندگان تا این حد به وجد نیامده بودند و تشویق نکرده بودند. حاجی عبداللهی با یک جعبه ناپلئونی روی سن آمد اما عملا هیچ استفاده ای از آن نکرد و خاطراتی درباره مواجه اش با مردم تعریف کرد و آنقدر که باید به اندازه ژوله با استقبال رو به رو نشد.

جنجال ها: 
بلافاصله بعد از پایان برنامه، موج حمایت از ژوله، صفحات اجتماعی را پر کرد. مهراب قاسم خانی اعلام کرد که به او رای می دهد و حتی سایت ها و خبرگزاری های رسمی از اجرای او به عنوان یک شاهکار اسم بردند. از طرف دیگر خیلی ها نوشتند که حاجی عبداللی مردم را تحقیر کرده.

میزان آرا:

امیرمهدی ژوله: 1129449 رای (61 درصد)
هومن حاجی عبداللهی: 737111 رای (39 درصد)


شقایق دهقان/ رضا شفیعی جم

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: با شیوه استندآپ کمدی های هر دو نفر آشنا بودیم و خب فکر می کردیم قرار است یکی از اجراهای همیشگی شان را داشته باشند. شفیعی جم خیلی موفق به میدان آمد. از خطراتش زمان رفتن خانه دو تا از شاگردها برای تدریس نقاشی تعریف کرد. یکی از خاطرات را تا آخر گفت و هنوز خاطره دوم را شروع نکرده زمانش تمام شد. خودش معتقد بود که اگر وقت بیشتری داشت حتما کار جذاب تری انجام می داد. دهقان اما همه را بدجوری غافلگیر کرد. زمانی که به میدان آمد خیلی جدی گفت حاضر نیست در رقابت شرکت کند و به یکی از دوستانش گفته که به جایش به مسابقه بیاید و بعد با رفتن به قالب خانم شیرزاد بار دیگر همه را غافلگیر کرد.

جنجال ها: از همان لحظه تبدیل شدن دهقان به خانم شیرزاد، حاشیه ها شروع شد. صفحه اینستاگرام خندوانه و خود رامبد جوان، پر شد از نظراتی مثل اینکه دهقان جرزنی کرده و حق نداشته از نقشش مایه بگذارد یا قرار گرفتن در قالب نقش، اصلا جزو اصول استندآپ کمدی نیست… خیلی ها نوشتند که حق شفیعی جم بوده برنده شود و چون دهقان زن است همه زن ها به او رای داده اند. این واکنش ها حتی در صفحه اینستاگرام مهراب قاسم خانی هم ادامه پیدا کرد. او تصویری از اجرای شقایق دهقان منتشر کرده بود و از مردم خواسته بود به او رای دهند اما با واکنش های عجیبی رو به رو شد. خلاصه اینکه بعد از مشخص شدن آرای نهایی هنوز هم خیلی معتقد بودند حق دهقان نبوده که به این مرحله برسد.

میزان آرا:

شقایق دهقان: 1082432 رای (66 درصد)
رضا شفیعی جم: 546992 رای (34 درصد)


امین حیایی/ سروش صحت

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: ترکیب عادلانه ای نبود. امین حیایی بازیگر محبوبی است و اکت و حرکاتش در کاراکترهای مختلف می توانست یادآور لحظات مفرحی باشد و همین یعنی برگ برنده. با این حال باید جسارتش را ستود که بدون تجربه استندآپ کمدی حاضر شد در لیگ حاضر شود. همین تحسین را باید روانه سروش صحت کرد؛ او چند باری پشت میز استندآپ ایستاده بود اما وزن و تکیه اش بر بازی و شوخی بود نه تعریف یک خاطره. کاش همان شیوه را این بار هم ادامه می داد که حتما موفق تر می بود.

صحت این بار سراغ لم نویسندگی رفت و از همان شیوه ای که در نوشته های بهره می برد، برای اجرا استفاده کرد. خب میان متن مکتوب و رفتار نمایشی فاصله زیاد است و نتوانست آن چه در پس ذهن داشت را به خوبی منتقل کند. در مقابل حیایی از همان ابتدا با شمایل بیژن مرتضی فیلم «اخراجی ها» روی صحنه آمد و بعد هم از خاطرات بازیگری اش مایه گذاشت.

جنجال ها: 
این رقابت جنجال خاصی نداشت جز آن که خیلی ها معتقد بودند مسابقه نابرابر است. اتفاق فرامتنی دیگر به خاطره امین حیایی از بازی در دو فیلم بر می گردد که یکی از سایت های سینمایی درباره آن نوشت که آثار مورد اشاره او «علف های هرز» به کارگردانی قدرت الله صلح میرزایی و تهیه کنندگی محمد بانکی و همچنین فیلم «گارد ویژه» به کارگردانی پرویز صبری و تهیه کنندگی داریوش باباییان بود. حیایی شوخی هایی نیش دار با این تهیه کنندگان کرد.

میزان آرا:

امین حیایی: 1759555 رای (84 درصد)
سروش صحت: 334597 رای (16 درصد)


سجاد افشاریان/ سپند امیرسلیمانی

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: از آن دست رقابت هایی بود که شاید ابتدا هیچ کس حوصله تماشاکردنش را نداشت. امیرسلیمانی به عنوان کمدین، آنطور که باید محبوبیت نداشت و سجاد افشاریان هم نویسنده و بازیگر تئاتر بود که کسی زیاد او را نمی شناخت. درواقع خیلی ها اولین بازی بود که او را توی تلویزیون می دیدند. امیرسلیمانی اول از همه به میدان آمد و دو خاطره تعریف کرد؛ خاطره هایی درباره مجالس خواستگاری و عروسی و… که حتی یک بار هم آنطور که باید تشویق نشد. 

افشاریان با یک مبل روی سن آمد. لم داده بود و داشت از تلویزیون، آقای همساده را تماشا می کرد. بعد بلند شد و راجع به خصلت شیرازی ها و اتفاق های مرسومی که اصولا در این شهر می افتد حرف زد. موقع تعریف کردن شدیدا جدی بود اما آنقدر جذاب حرف زد که شرکت کننده ها همینطور پشت سر هم تشویقش می کردند.

جنجال ها: جنجال زیادی از طرف طرفداران امیرسلیمانی وجود نداشت. تنها واکنشی که بعد از پایان برنامه در شبکه های اجتماعی راه افتاد، موفقیت بی چون و چرای افشاریان بود. بعد از موفقیت این نویسنده بود که موج شدید موفقیت نویسندگان در استندآپ کمدی به راه افتاد. گرچه سروش صحت به عنوان یک نویسنده، نتوانسته بود آنطور که باید آرای زیادی کسب کند اما جنجال ژوله و بعد از آن افشاریان، نشان داد که نویسنده ها اصولا در این رقابت موفق ترند. افشاریان یک شبه بخش مهمی از آرا را به سمت خودش کشید.

میزان آرا:

سجاد افشاریان: 1031365 رای (77درصد)
سپند امیرسلیمانی: 306261 رای (23 درصد)


جواد رضویان/ علیرضا خمسه

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: تا قبل از مسابقه رضویان و خمسه، خیلی ها متاسف بودند که چرا این دو کمدین به هم خورده اند و آرزو می کردند کاش یکی از آنها در گروه دیگری می بود. علیرضا خمسه در سری نخست «خندوانه» حضوری مستمر داشت و در فصل دوم حتی تلاقی تولید برنامه با «پایتخت 4» مانع از حضورش نشد. اجراهای خمسه بگیر- نگیر داشت. با این حال در هر برنامه خیلی ها منتظرش بودند و امید داشتند یکی از خاطراتش تبدیل به خاطره تولدش (!) شود.

جواد رضویان به عنوان استندآپ به «خندوانه» نیامده بود اما نوع بیان و اکت هایش پتانسیل ترکاندن داشت. خمسه این بار با خر به برنامه آمد و قصدداشت با استفاده از یکی از آئین های قدیمی جماعت را وادار به خنده کند که موفق نشد. با این حال باید به او خسته نباشید گفت که برای برنامه اش نقشه و طرح داشت. رضویان اما برنامه و مخاطب را به هیچ انگاشته بود و با در کمال تعجب مشتی پند و حکمت تکراری به خورد مردم داد؛ طفلک وقت فکر کردن برای رسیدن به ایده ای خاص نداشته.

جنجال ها: رفتار رضویان خیلی زود با واکنش کاربران فضای مجازی و رسانه های رسمی مواجه شد. ترجیع بند اعتراض ها این نکته بود که چرا کسی که خود دم از اخلاق می زند، اخلاق را رعایت نکرده و بدون طرح و ایده به برنامه آمده. رضویان البته عذرخواهی کرد و بهانه آورد که در برابر کسوت خمسه ترجیح داده کاری نکند! شاید در مرحله بعد رضویان جبران کند. آمار پایین شرکت کننده ها حکایت از دلخوری مردم دارد.

میزان آرا: تا ساعت 11 روز پنج شنبه

جواد رضویان: 795226 رای (70درصد)
علیرضا خمسه: 337533 رای (30درصد)


مهران غفوریان/ نادر سلیمانی

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


شیوه استندآپ کمدی: شانس مهران غفوریان از همان اول بیشتر بود اما خیلی ها معتقد بودند نادر سیلمانی هم حریفی دست و پا بسته نیست. ارجاع خیلی ها به برنامه ای بود که سلیمانی به عنوان میهمان در برنامه «خندوانه» حضور داشت و ترکاند. البته حالا معلوم شده که بخش زیادی از این شادابی مرهون بده بستان با جناب خان بوده. سلیمانی با انرژی به برنامه آمد، اما از بی تجربگی در اجرای استندآپ ضربه خورد. با روحیه بود اما تاکید زیاد بر خاطره دندان نتیجه نداد. این که دندان بالایش موقع خندیدن دیده نمی شود و همسرش از این اتفاق خرسند نیست، خیلی جای مانور ندارد. این خاطره می توانست بخشی از اجرای کمدی اش باشد و مابقی دیگر خاطراتش را شامل شود. سلیمانی، لهجه و چهره ای شیرین دارد اما در خدمت استندآپش قرار نگرفت. 

در مقابل مهران غفوریان کاملا رها بود؛ با خنده های معروفش شروع کرد و با شیرین کار در حین قرعه کشی رقیب را به گوشه رینگ فرستاد. آفرین دارد که مثل رضویان و دیگر اهل مجامله و تعارف نیست و بی پروا تاکید کرد که برایش پیروزی مهم است. غفوریان در همه برنامه هایی که استندآپ داشته، موفق عمل کرده. این بار هم سه خاطره را با هم تجمیع کرد و با نوع بیان و حرکت بدن و خنده های خنده آور خود، استودیو را به وجد آورد. اوج هنر غفوریان به آخر اجرا بر می گردد که از روی یک نوشته قول داد اگر رای بیاورد چه برنامه هایی تعریف خواهد کرد.

جنجال ها:
 این رقابت جنجالی نداشت.

میزان آرا: تا ساعت ظهر روز جمعه

مهران غفوریان: 1149593 رای (82 درصد)
نادر سلیمانی: 247033 رای (18 درصد)


آمار و ارقام•    پررای ترین شرکت کننده: امین حیایی با 1759555 رای

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


امین حیایی در دور اول رکورد بیشترین آرا را به خود اخصتصا داد. 1759555 نفر به او رای دادند. این میزان رای نشان می دهد برای بخشی از مردم هنوز چهره ها جذاب و محبوب هستند وگرنه در شرایط عادی نمی تواند به استندآپ امین حیایی عنوان شاهکار داد. این بازیگر به پشتوانه محبوبیت به این میزای رای رسیده و حالا باید با دقت بیشتری پروژه هایش را انتخاب کند. متاسفانه حیایی از سال های اوج دور است و مدت ها است اثری خوب از او شاهد نیستیم. پس از حیایی، مهران غفوریان با 1149593 رای قرار گرفته که البته به این میزان تا فردا افزوده خواهدشد. امیرمهدی ژوله با 1129449 رای رتبه سوم را به دست آورده.

•    کم رای ترین شرکت کننده: نادر سلیمانی با 247033 رای

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


نادر سلیمانی در دور اول کمترین آرا را به دست آورد. 247033 نفر به او رای دادند که البته با توجه به زمان باقی مانده، هنوز شانس جداکردن خود از ته جدول را دارد. شاید سروش صحت جای سلیمانی را بگیرد. تعداد آرای صحت 334597 رای است.

سپند امیرسلیمانی در رتبه سوم کم رای ترین شرکت کننده دور نخست قرار گرفته با 306261رای، علیرضا خمسه هم تنها 337533 رای کسب کرده و این اصلا برای خمسه خبر خوشی نیست. بیژن بنفشه خواه با 464098 رای و رضا شفیعی جم با 546992 رای در رتبه های بعدی ایستاده اند.

•    الکی ترین رای: جواد رضویان با 672130 رای

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


این هم از عجایب است که به طور همزمان یک کمدین به خاطر جدی نگرفتن رقابت مورد مواخذه باشد و با اختلاف از رقیب جلوتر! این شگرد جواد رضویان بود که با شکسته نفسی (!) رای جمع کند؟ 672310 نفر به جواد رضویان (70درصد) رای داده اندو علیرضا خمسه 337533 (30 درصد) از آرا را به خود اختصاص داده. البته نرسیدن تعداد آرای رضویان به یک میلیون نفر به خوبی گویای بی میلی خیلی از مخاطبان «خندوانه» برای شرکت در مسابقه است و به نوعی دلخوری شان را نشان می دهد. جواد رضویان این ظرفیت را داشت که تعداد آرای خود را بالا ببرد اگر واقعا با طرح مشخص، اجرا می کرد.

•    بیشترین آمار شرکت کننده: 2094152 نفر

بررسی دور اول استندآپ های خندوانه و ترین های آن


رقابت حیایی و صحت بیشترین آمار شرکت کننده را ثبت کرد 2094152 نفر با شرکت در مسابقه انتخاب خنداننده برتر رای خود را به این دو اعلام کرده اند. بعد از آن رقابت ژوله و حاجی عبداللی با 1866560 نفر رکورددار تعداد شرکت کننده است.دهقان و جم هم سومین گروهی هستند که موفق به جذب میزان بالایی از مخاطبان شده اند. درمجموع 1629424 نفر به این دو رای داده اند. آمار شرکت کننده های بعدی به ترتیب این گونه است: مسعودی و کربلایی زاده 1451466 رای، غفوریان و سلیمانی 1396626 رای، افشاریان و امیرسلیمانی 1337626 رای، عبدالرزاقی و بنفشه خواه 1215775 رای و رضویان و خمسه 672130 رای.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید