بررسی سیستم های خنک کننده در کارت گرافیک های جدید MSI

0

بررسی سیستم های خنک کننده در کارت گرافیک های جدید MSI

تا کنون و در چند نوبت،به معرفی کارت گرافیک های جدید MSI بر مبنی سیلیکون های “پاسکال” پرداخته و می دانیم که این کارت گرافیک ها در 4 مدل اصلی هستند که با توجه به فرکانس و سیستم های خنک کننده،از یکدیگر تمیز داده می شوند.در این مطلب نگاهی نزدیک و تخصصی به برد و سامانه های خنک کننده این کارت گرافیک ها خواهیم انداخت.

Aero

این کارت گرافیک که در دو نسخه GTX1080 و GTX1070 نیز آماده شده است،از یک خنک کننده مشابه با سامانه رفرنس بهره می برد.Aero در دو نسخه ساده و OC عرضه می گردد.کولر تعبیه شده در آن به مانند مدل Sea Hawk است.

به عبارت ساده تر تنها تفاوت کولر هیبریدی Sea Hawk با Aero در اضافه کردن خنک کننده مایع است.این کولر از یک دیود نورانی برای نمایش نام MSI برخوردار است.Aero در این قسمت نسبتا ساده بوده و توضیح چندانی برای توصیف کارایی سامانه خنک کننده لازم به نظر نمی رسد.

Armor

کارت گرافیک های Armor نیز با ظاهری نسبتا خشن و در رنگ بندی سیاه و سفید تولید شده است.این کارت گرافیک در کنار مادربرد های MSI Krait نمای بسیار جالبی را پیدا خواهد کرد.نسخه OC از این محصول نیز در دسترس است که برای هر دو سیلیکون معرفی شده از پاسکال تولید شده است.یک Plate با کیفیت بسیار بالا بر روی برد نصب شده است که در برابر حرارت های طولانی مدت و خم شدن مقاوم است.این پوشش در اکثر قسمت های مدار چاپی به جز GPU و مدار فاز دیده می شود.لوله های اصلی انتقال حرارت (Heat Pipe) ها 3 عدد و در سایز 8 میلی متر هستند که عموم آنها در مرکز GPU قرار می گیرند.

می توان این طور گفت که یکی از فن ها به طور کامل بر روی GPU قرار گرفته است.هیت سینک در فن دوم اما بسیار متفاوت است.هیت سینک در Side دوم،بر روی مدار تغذیه و فاز قرار دارد.تراکم پره های هیت سینک در این قسمت بسیار پر تعداد و با ضخامت پایین است.به همین علت این قسمت به خوبی مورد تهویه قرار گرفته و دما از آن خازج می گردد.هر چند که نباید نقش Back Plate ها را در دفع حرارت نادیده گرفت.این کارت گرافیک به فن های جدید TROX و سامانه خنک کننده Twin Frozr V مجهز شده است.نتیجه ادغام این طراحی،ARMOR 2X نام گرفته است.این تصاویر،مدار چاپی Armor به همراه یک مدار فاز 10 عددی را نشان می دهد.همانطور که می دانید،دفع حرارت از مدار فاز کار چندان آسانی نیست؛دلیل آن هم عدم تمرکز دما در یک قسمت است.

Gaming Series

سری گیمینگ کارت گرافیک های MSI،از دیرباز تا کنون انتخاب بسیاری از کاربران بوده است.دلایل آن هم روشن است،قیمت مناسب در برابر کارایی و خنک کننده قابل اعتماد.MSI در تبلیغات خود کارت گرافیک های Gaming Series را Cameron Diaz کارت گرافیک های گیمینگ دانسته است J ظاهرا منظور این برند،زیبایی،لاغری و مورد علاقه بودن این محصول،برای این تشبیه است.MSI به طور جدی کارت گرافیک های Gaming Series خصوصا در مدل های GAMING X را بهینه و سفارشی تولید کرده است.در ادامه به دلایل این استدلال می پردازیم.

هر دو کولر TWIN FROZR VI و TWIN FROZR V به دست MSI مجددا بهینه سازی شده اند.سری GAMING X از کولرهای TWIN FROZR VI برخوردار هستند.طراحی این خنک کننده جدید در این کارت گرافیک،موجب بالا رفتن پرفورمنس گشته است.به عنوان مثال می توانید در تصویر زیر،پرفورمنس حرارتی و صدای تولید شده توسط این کولر را برابر کارت گرافیک GTX1080 نسخه مرجع مشاهده نمائید.

همانطور که ملاحظه می کنید،با وجود بالا بودن متوسط فرکانس هسته،اما نویز صوتی تا 35% و دما تا 20% کمتر است.در تصویر دوم نیز می توانید شاهد تفاوت دو سیستم خنک کننده TWIN FROZR V و TWIN FROZR VI باشید.تا 20% خنک تر و 40% ساکت تر.

اما دلیل این تفاوت در سیستم خنک کننده چیست؟ TWIN FROZR VI چه در چنته دارد که حتی از کولر TWIN FROZR V نیز بهتر و قدرتمند تر عمل می کند و این در حالی است که نویز تولیدی آن نیز کمتر است؟در وحله اول،به فن های جدید TORX 2.0 اشاره می کنیم.این فن ها تا 22% فشار هوایی بیشتری را به هیت سینک منتقل می کنند.TORX 2.0 یک فناوری ثبت شده توسط MSI است.گردش هوا در هر دوس سمت پره ها انجام می پذیرد که بدین نحو شدت حرکت باد بیشتر می گردد.

استفاده از دو بلبرینگ در TORX 2.0 یکی از دلایل افزایش قدرت،سرعت و کاهش نویز های صوتی است.تصویر زیر دور موتور (RPM) و میزان نویز تولید شده دو کولر TWIN FROZR VI و TWIN FROZR V را در برابر یکدیگر نمایش می دهد.

برای افزایش زیبایی های بصری،MSI از یک سامانه RGB LED استفاده کرده است.رابط کاربری MSI بخش هایی برای کنترل این قسمت دارد. TWIN FROZR VIنیز از هیت پایپ های 8 میلی متری و آرایشی مشابه با TWIN FROZR V دارد.آیرودینامیک گردش هوا نیز با توجه به تراکم بالای پره ها و قسمت های پوشیده شده،بسیار مناسب است.

اما خنک بودن TWIN FROZR VI دلایل دیگری هم دارد.محل برخورد GPU با هیت سینک در این کارت گرافیک،به همراه خمیر سیلیکون THERMAL COMPOUND X است.MSI آزمایش های متفاوتی را در این قسمت انجام داده است.یعنی با خمیرهای سیلیکون ساده و حرفه ای.

یک Plate بر روی PCB نصب گشته است.این قسمت به خودی خود به شکل یک هیت سینک است.خصوصا در قسمت PWM که شاهد یک هیت سینک کامل هستیم.اینبار تراشه های حافظه نیز در زیر قرار گرفته اند.باله های کوچک این هیت سینک به آسانی به دفع حرارت کمک می کنند.کاهش دما در PWM و VRM موجب ثبات در اورکلاک می گردد.

در برد سفارشی MSI، در نمونه های 10 فاز از کارت گرافیک GAMING X شاهد یک آرایش کامل از قطعات الکترونیکی با طول عمر بالا هستیم.رابط تغذیه 6 پین،75 وات از توان مورد نیاز را به تنهایی تامین می کند.مدار چاپی بزرگ به کاهش تراکم قطعات و به طبع کاهش دما کمک می کند.

از جمله دیگر قطعات می توان به خازن های جامد ژاپنی،چوک های Super Ferrite و قطعات Hi-C CAP اشاره کرد.

SEA HAWK X

کارت گرافیک های SEA HAWK X از یک خنک کننده هیبریدی برخوردار هستند.یک کولر بادی ساده به همراه یک Water Cooler تولید برند Corsair است.یک فن 12 سانتی متری وظیفه تهویه رادیاتور را بر عهده دارد.رادیاتور مورد نظر آلومینیومی است.

کاربرانی که قصد تولید یک سیستم خنک و بسیار قدرتمند در ارنج Multi GPU را دارند،می توانند از جدید ترین بلاک های کمپانی EK استفاده نمانید.EK به تازگی یک بلاک حرفه ای را برای کارت گرافیک های SEA HAWK X به تولید رسانده است که می تواند این کارت گرافیک را به یک محصول مناسب در سیستم های حرفه ای مبدل سازد.    

                                        

 

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید