بررسی عملکرد پردازنده های مرکزی در اجرای بازی Doom

0

بررسی عملکرد پردازنده های مرکزی در اجرای بازی Doom

طی ساعات گذشته با مطلبی دو بخشی در رابطه با میزان کارایی پردازنده های گرافیکی مختلف از دو برند انویدیا و AMD در فرآیند اجرای بازی Doom ، به نکاتی از نسخه ی PC این بازی اشاره کردیم. اما کار امروز ما با بازی Doom هنوز به طور کامل به پایان نرسیده است و با توجه به این امر در مطلب پیش رو قصد داریم نگاهی به عملکرد تعدادی از پردازنده های مرکزی در امر اجرای بازی Doom داشته باشیم.

 

 

همانند مطلب مربوط به بررسی عملکرد پردازنده های گرافیکی مهم بازار در امر اجرای بازی Doom ، منبع اصلی ما برای پرداختن به میزان کارایی پردازنده های مرکزی در فرآیند اجرای بازی Doom نیز بررسی صورت گرفته توسط گروه تِک اسپات بوده است. در جریان این بررسی تعدادی از پردازنده های مرکزی نام آشنا از برند های مختلف که هر کدام از آن ها از توان سخت افزاری متفاوتی نسبت به دیگری بهره می برند در تلفیق با کارت گرافیک پر توان GeForce GTX 980 Ti به اجرای بازی Doom پرداخته اند تا عیار اصلی آن ها در امر پردازش این بازی به شکل بهتری عیان شود. فرآیندی که می توان نتایج مربوط به آن را به شکل کاملی در تصویر زیر مشاهده کرد.

 doom5

همان گونه که در تصویر بالا کاملاً مشخص جلوه می کند، مدل های مختلف از پردازنده های اینتل (اعم از Core i3 ، Core i5 و Core i7) تقریباً تمامی بخش های بالایی لیست فوق را به خود اختصاص داده اند و سایر پردازنده های موجود در لیست را به بخش های زیرین این جدول مقایسه ای منتقل ساخته اند. در واقع تمامی پردازنده های مرکزی موجود در این لیست از رده ی Core iX عملکرد بسیار مناسبی را در امر اجرای بازی Doom از خود به نمایش گذاشته اند و بر همین اساس می توانند انتخاب های بسیار مناسبی برای اجرای بهینه ی این بازی به شمار روند. در این بین یکی از گزینه های قابل انتخاب برای آن دسته از کسانی که قصد اجرای بازی Doom توسط کارت های گرافیک پر توان و تحت کیفیت های تصویری بالا را دارند امکان اورکلاک کردن پردازنده های مرکزی مورد استفاده توسط آن ها به منظور اجرای این بازی به شکل بهینه تر است. برای آگاهی از میزان کارایی برخی از پردازنده های پر توان موجود در این لیست در زمینه ی اجرای بهینه ی بازی Doom، عملکرد سه مدل از این پردازنده ها یعنی مدل های Intel Core i7 – 6700K ، AMD FX – 9590 و Pentium G3258 تحت فرکانس های کاری گوناگون در امر اجرای بازی Doom مورد بررسی قرار گرفته است که نتایج مربوط به آن را می توان در تصاویر زیر مشاهده کرد. تصاویری که شاید بتوان جالب ترین نکته ی مربوط به آن ها را در عملکرد کلی پردازنده ی مدل Pentium G3258 در امر اجرای بازی Doom مشاهده کرد که با توجه به توان سخت افزاری این پردازنده، در مجموع عملکرد مثبتی ارزیابی می شود.

doom6

doom7

doom8

در پایان با توجه به نتایج حاصل از عملکرد پردازنده های گرافیکی و مرکزی اجرا کننده ی بازی Doom می توان ادعا کرد که این بازی اثری است کاملاً بهینه سازی شده که بر روی سخت افزار های میان رده ی موجود در بازار (اعم از قدیمی و جدید) به شکل مناسبی اجرا می شود و توانی که به منظور اجرا از سخت افزار های مذکور طلب می کند در حد همان پتانسیلی است که از آن برخوردار است. باید دید که نسخه ی مبتنی بر Vulkan این بازی (که زمان انتشار آن هنوز به طور دقیق مشخص نیست) تا چه حد قادر به بر هم زدن این معادلات و بهینه تر ساختن فرآیند اجرای بازی Doom خواهد بود.     

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید