بررسی کارایی CPU در بازی Hitman (تفاوت های DX11 و DX12) بخش پایانی

0

بررسی کارایی CPU در بازی Hitman (تفاوت های DX11 و DX12) بخش پایانی

در بخش نخست این مطلب نگاهی به نوع عملکرد پردازنده ی اصلی سیستم های کامپیوتری در امر اجرای بازی Hitman در دو حالت مختلف مبتنی بر تکنیک های Direct X 11 و Direct X 12 داشتیم. حال در این مطلب قصد داریم به نکات واضح تری در این زمینه اشاره کنیم. بنا بر این پیشنهاد می شود که در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

 

 

در مطلب پیشین خود در این زمینه (که ساعاتی قبل آن را از نظر گذراندید) به نتایج حاصل آمده از بررسی فنی صورت پذیرفته توسط گروه PC Games Hardware از بازی Hitman پرداخته بودیم و در این مطلب قصد داریم به سراغ بررسی انجام گرفته توسط گروه Computer Base برویم. اگر چه بررسی صورت گرفته توسط این گروه از بازی Hitman نیز در دو حالت مبتنی بر Direct X 11 و Direct X 12 انجام گرفته است اما در این آزمایش در عوض بررسی یک پردازنده و یک کارت گرافیک واحد تحت فرکانس های کاری مختلف، شاهد به کار گیری دو پردازنده ی کاملاً متفاوت در کنار دو کارت گرافیک مختلف از دو برند رقیب هستیم. در واقع به منظور هر چه نمایان تر جلوه دادن تفاوت های مربوط به کارایی پردازنده ی اصلی در امر اجرای بازی Hitman در قالب دو نسخه ی مبتنی بر Direct X 11 و Direct X 12 از این بازی، در جریان این بررسی در کنار بهره گیری از پردازنده ی توانمند مدل Intel Core i7 – 6700k از پردازنده ی مدل AMD FX – 8370 نیز استفاده شده است که نسبت به پردازنده ی اینتل از قدرت و توان کمتری بهره می برد. علاوه بر آن به منظور هر چه دقیق تر جلوه کردن نتایج حاصل آمده از این بررسی، از دو کارت گرافیک مدل GTX 980 Ti و R9 Fury X به منظور اجرای بازی Hitman استفاده شده است. به بیان ساده می توان گفت که نحوه ی انجام بررسی مذکور به این ترتیب بوده است که ابتدا کارت گرافیک GTX 980 Ti در کنار هر کدام از دو پردازنده ی یاد شده به طور جدا گانه در امر اجرای بازی Hitman بر مبنای ویژگی های تکنیکی مبتنی بر Direct X 11 و Direct X 12 مورد استفاده قرار گرفته است و پس از آن شاهد انجام فرآیندی مشابه در مورد کارت گرافیک مدل R9 Fury X بوده ایم. ضمن این که تنظیمات گرافیکی بازی Hitman برای هر کدام از مراحل آزمایش در حالت بیشینه قرار داشته اند و این بررسی تنها در کیفیت تصویری 1920 در 1080 پیکسلی به انجام رسیده است.

 hitman7

همان گونه که به آن اشاره شد در مرحله ی نخست آزمایش مذکور شاهد اجرای بازی Hitman توسط کارت گرافیک GTX 980 Ti در تلفیق با پردازنده های یاد شده بودیم. به گونه ای که در تصویر بالا هم کاملاً مشخص به نظر می رسد بهبود کارایی حاصل آمده از ترکیب پردازنده های یاد شده و کارت گرافیک GTX 980 Ti در امر اجرای بازی Hitman در حالت مبتنی بر Direct X 12 به نسبت حالت مبتنی بر Direct X 11 بسیار واضح و غیر قابل انکار است. با یک حساب سر انگشتی می توان به این نکته دست یافت که ترکیب کارت گرافیک GTX 980 Ti با پردازنده ی AMD FX – 8370 در امر اجرای بازی Hitman یک جهش 57 در صدی را در حالت مبتنی بر Direct X 12 به نسبت حالت مبتنی بر Direct X 11 از خود به نمایش گذاشته است. در واقع هنگامی می توان به تاثیر گذاری قابلیت های موجود در واسط برنامه نویسی Direct X 12 بر بهبود کارایی پردازنده ی اصلی به کار رفته در سیستم کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته در امر اجرای بازی Hitman پی برد که نتایج مربوط به دو ترکیب GTX 980 Ti با Intel Core i7 – 6700k و GTX 980 Ti با AMD FX – 8370 در فرآیند اجرای بازی Hitman تحت دو حالت مبتنی بر Direct X 12 و Direct X 11 را در کنار هم قرار دهیم. به عبارت بهتر در حالت Direct X 11 نرخ فریم کلی 72.5 فریم در ثانیه را برای پردازنده ی Intel Core i7 – 6700k و نرخ 41.5 فریم در ثانیه را برای پردازنده ی AMD FX – 8370 داریم. و این در حالی است که در حالت Direct X 12 این ارقام به ترتیب به 68.3 فریم در ثانیه و 65.2 فریم در ثانیه تبدیل شده است و در نتیجه اختلاف مابین این دو ترکیب به گونه ای واضح کاهش می یابد.

 hitman8

نظیر همین ویژگی را در ترکیب میان کارت گرافیک R9 Fury X با دو پردازنده ی مورد آزمایش قرار گرفته در جریان این بررسی نیز می توان مشاهده کرد و حتی تفاوت نتایج به دست آمده از مرحله ی قبل نیز قابل توجه تر به نظر می رسد. به عبارت بهتر اگر به نتایج به دست آمده از فرآیند اجرای بازی Hitman توسط ترکیب کارت گرافیک R9 Fury X با پردازنده ی اصلی AMD FX – 8370 در دو حالت Direct X 11 و Direct X 12 توجه کنیم شاهد یک افزایش 75 در صدی در رابطه با بهبود کارایی این ترکیب در امر اجرای بازی Hitman در حالت مبتنی بر Direct X 12 به نسبت حالت Direct X 11 هستیم. البته باید به این نکته توجه داشت که نتایج به دست آمده از این بررسی تنها مختص به بازی Hitman هستند و شاید نتوان آن ها را به تمامی بازی های کامپیوتری ساخته شده توسط واسط برنامه نویسی Direct X 12 تعمیم داد. اما در عین حال می توان امیدوار بود که پیشرفت ویژگی های این واسط برنامه نویسی سطح پایین نوین و سازگار تر شدن هر چه بیشتر این ویژگی ها با ساختار و نوع کارکرد سخت افزار هایی نظیر کارت های گرافیک و پردازنده ها بتواند موجب حرکت رو به جلوی فرآیند اجرای بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم PC باشد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید