برنامه‌های ویژه آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان در تابستان 95

0

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از برنامه‌ها و فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش برای اوقات فراغت دانش‌آموزان در سال 95 خبر داد.

حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری در خصوص غنی‌سازی اوقات فراغت و فعالیت‌های تابستانی دانش‌آموزان گفت: استفاده مفید از اوقات فراغت بسیار حائز اهمیت است و آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی است که باید برای اوقات  فراغت دانش‌آموزان برنامه‌هایی را در نظر بگیرد، حضور دانش آموزان در این برنامه‌ها و فعالیت‌های پیش‌بینی شده الزامی نیست.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: مهارت‌آموزی با هدف زمینه‌سازی برای کارآفرینی و اشتغال محور اصلی مدیریت اوقات فراغت دانش‌آموزان به شمار می‌رود که “هر دانش‌آموز یک مهارت با هدف کارآفرینی و اشتغال” شعار برنامه‌های تابستانی امسال است.

وی در خصوص سیاست‌ اصلی فعالیت‌ها تصریح کرد: اهتمام به تربیت اقتصادی دانش‌آموزان با  استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و تعطیلات موجود در دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و مردم نهاد سیاست اصلی فعالیت‌هاست که با راه‌اندازی 25 هزار پایگاه تابستانی برای جذب 7 میلیون دانش‌آموز هدف‌گذاری شده است.

کفاش بیان کرد: فعالیت‌های معرفتی و بصیرتی، علمی و پژوهشی، فرهنگی و هنری، سازندگی مهارت‌ آموزی و کارآفرینی، تربیت‌بدنی و سلامت از محورهای برنامه‌های تابستانی است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: این برنامه‌ها و فعالیت‌ها در مراکز 10 گانه مدارس برگزیده، کانون‌های فرهنگی تربیتی، اردوگاه‌ها، پژوهش سراها، دارالقرآن‌ها و مجتمع‌های ورزشی انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت: پایگاه‌ها و مراکز تشکل‌های دانش‌آموزی، کتابخانه‌ها و سالن‌های فرهنگی و هنری، مراکز فرهنگی کانون فرهنگی فکری کودکان و نوجوانان و مراکز فرهنگی سازمان‌ها و نهادهای مشارکت‌ کننده از جمله مراکز برگزار کننده فعالیت‌های تابستانی است.

کفاش با بیان اینکه زمان انجام فعالیت‌های تابستانی از هفته دوم تیر ماه لغایت هفته دوم شهریور ماه است، بیان کرد: جشنواره‌ها و اردوهای دانش‌آموزی برای دو جنسیت دختران و پسران در نظر گرفته شده است و وجهی بابت حضور آن‌ها در فعالیت‌ها دریافت نمی‌شود و آن‌ها مهمان آموزش و پرورش هستند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در خصوص جشنواره‌ها و اردوهای دانش‌آموزی اظهار داشت: اردوی دانش‌آموزی مناطق مرزی با ظرفیت 1200 نفر در اردوگاه شهید باهنر تهران، جشنواره فرهنگی هنری دانش‌آموزان برگزیده کشور با ظرفیت 2 هزار نفر در اردوگاه شهید رجائی نیشابور، همایش شوراهای برتر دانش‌آموزی با ظرفیت 800 نفر در اردوگاه شهید رجائی نیشابور و استان سیستان و بلوچستان و اردوی زیارت‌ اولی‌ها به قم، شیراز و مشهد با ظرفیت 17 هزار نفر از دانش‌آموزان برگزیده صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: اردوهای جهادی دانش‌آموزان به استان‌های کمتر توسعه یافته با ظرفیت 10 هزار نفر، برگزاری مسابقات کشوری قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و نماز دانش‌آموزان برگزیده کشور با ظرفیت 3 هزار نفر در شهرهای همدان و مشهد، اردوی 1 هزار نفری دانش‌آموزان منتخب کتاب‌خوانی کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران  از دیگر برنامه‌ها است.

کفاش در ادامه افزود: برنامه‌های وسیع و گسترده فرهنگی ورزشی نیز از سوی معاونت تربیت بدنی و سلامت در نظر گرفته شده و همچنین برگزاری کارگاه‌های هنری و جشنواره بین‌المللی رضوی، جشنواره کتاب‌خوانی، اردوهای استانی و منطقه‌ای در 771 مرکز فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ظرفیت 483 هزار نفر از دیگر برنامه‌ها است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در خصوص برنامه‌های تابستانی  تشکل‌های دانش آموزی عنوان کرد: اجرای برنامه‌های اردوی دانش‌آموزی، طرح یاوران ولایت، اردوهای صالحین، اردوهای سازندگی و طرح پویندگان با حضور 220 هزار نفر از دانش‌آموزان توسط سازمان بسیج دانش‌آموزی و اجرای برنامه های زیارتی آموزشی و مهارتی با حضور 150 هزار نفر از دانش‌آموزان توسط اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان برگزار می‌شود.

کفاش در ادامه افزود: طرح نشاط، امید و المپیادهای دادرس با حضور 110 هزار نفر از دانش‌آموزان توسط سازمان جوانان هلال‌احمر و همچنین 500 اردوی محلی، منطقه‌ای، استانی و دو اردوی ملی برای دانش‌آموزان تشکیلات دانش‌آموزی پیشتازان و فرزانگان در نظر گرفته شده است.

کفاش افزود: بیش از هزار اردوی دانش‌آموزی نیز توسط بنیادها و سازمان‌های مردم نهاد با نظارت امور تربیتی استان‌ها و مناطق کشور برگزار می‌شود.

ادامه دارد/ 

لینک مطلب

پاسخ دهید