برنامه بلک‌بری برای عرضه دو گوشی اندرویدی

0

John-Chen-confirms-BlackBerry-plans-for-two-new-Android-handsetsشاید نیاز به گفتن نیست که مشکل در قسمت سخت‌افزار بلک‌بری واقعی است. گوشی اندرویدی Priv هم اگر چه پیش از عرضه سروصدای زیادی بپا کرد اما فروشی کمتر از آنچه که انتظار می‌رفت، داشت. برخلاف کاستی‌های Priv، که به اعتقاد خیلی افراد آخرین امید واقعی این شرکت برای رقابت در بازار سخت‌افزار است، اخباری بر احتمال عرضه دو گوشی رده متوسط در امسال وجود داشت. حال مدیرعامل این شرکت، جان چن، تایید کرده است که دو گوشی اندرویدی عرضه خواهد کرد و هر دو قیمتی کمتر از Priv دارند.

تحلیلگران مرثیه‌هایی برای قسمت سخت‌افزار بلک‌بری، که حالا حتی باعث پایین آوردن سود قسمت نرم‌افزار نیز شده است، سروده‌اند. جان چن در مصاحبه‌ای گفته است که قیمت بالای Priv علت خارج‌شدن این گوشی از گود رقابت بوده است. بر خلاف پیش‌بینی‌هایی برای عرضه گوشی اندرویدی توسط بلک‌بری، قیت 700 دلاری برای آن بسیار زیاد بود. حتی الان با تخفیف 50 دلاری،‌ هنوز هم می‌توان گوشی‌هایی با قیمت کمتر و امکانات بهتر پیدا کرد.

دو گوشی جدید،‌ سیستم عامل اندروید خواهند داشت. یکی با صفحه‌کلید و دیگری فقط با صفحه لمسی عرضه می‌شوند. بنابر گفته‌های جان چن، قیمت این دو گوشی 300 تا 400 دلار خواهد بود.

اگر چه این شرکت در حال ارزیابی استراتژی‌های خود است، شاید معقول باشد که بگوییم این دو گوشی آخرین گوشی‌های بلک‌بری باشند. شاید باور آن سخت باشد که 10 سال پیش گوشی‌های بلک‌بری به اندازه آیفون الان فراگیر بوده‌اند. اما عرضه آیفون در سال 2007 و همچنین شکست بلک‌بری برای تطابق با تغییرات بزرگ در بازار موبایل، باعث گرفتاری بلک‌بری شده است.

شاید اگر Priv، پنج سال پیش عرضه شده بود،‌ اوضاع به این وخامت نبود. در مصاحبه‌ای که جان چان در نوامبر گذشته با شبکه خبری فاکس بیزینس داشت، گفت:

جواب بازار به Priv تعیین خواهد کرد که آیا بلک‌بری در بازار سخت‌افزار موبایل خواهد ماند یا نه.

شاید جواب این سوال یک «نه» قاطع باشد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید