برگزاری کارگاه‌های آموزشی ازدواج در ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور

0

رییس اداره سلامت جوانان معاونت بهداشت وزارت بهداشت همزمان با روز ازدواج و خانواده اعلام کرد: تاکنون کارگاه‌های آموزشی ازدواج در ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزار شده است.

 به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  به نقل از وب دا؛ دکتر گلایل اردلان گفت: دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اقدام به برگزاری سلسله نشست‌ها وکارگاه‌های آموزشی به منظورتربیت مربی و آموزش جوانان، با رویکردهای آشنایی با فلسفه ازدواج، آشنایی با معیارهای همسر شایسته و راههای شناخت همسر، آشنایی با زمان مناسب ازدواج، آگاهی از مشکلات پیش روی ازدواج و توانایی برخورد با آن‌ها، آشنایی از مشکلات ازدواج دیرهنگام و مجرد ماندن، فواید تشکیل خانواده، آگاهی ازتامین نیازهای عاطفی، رشد معنویت، پیشگیری از رفتارهای پرخطر، بقاء نسل، شکوفایی استعداد‌ها، ایجاد آرامش، فلسفه و اهمیت جایگاه ازدواج در اسلام، اهداف وضرورت‌های ازدواج از نگاه دین، آگاهی ازاصل کفویت و آگاهی از اهمیت حمایت خانواده‌ها در ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور کرده است. 

 وی افزود: ازدواج از فرآیند‌های بسیار با اهمیت در تمام ادیان، به خصوص دین مبین اسلام محسوب می‌شود. مقوله جفت بودن و زوج بودن در تمام پدیده‌های آفرینش وجود دارد. در ازدواج، زوجین می‌پذیرند که در قبال زندگی خانوادگی مشترک تعهداتی را بپذیرند. 

 وی بیان داشت: همه مکاتب و ادیان الهی به ویژه دین مبین اسلام، ازدواج و تشکیل خانواده را توصیه کرده‌اند. ازدواج به زن و مرد آرامش می‌بخشد و آنان را از انحراف و رفتارهای جنسی پرخطر و غیر اخلاقی باز می‌دارد. ولی برای یک ازدواج موفق، آمادگی زیستی، روانی، مادی و اجتماعی لازم است. 

دکتر اردلان گفت: انتخاب همسر از مهم‌ترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا می‌تواند آینده فرد را رقم بزند. تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری به تفکر منطقی و تلاش و کوشش نیازمند است. جوان باید بر اساس معیارهای اصولی و منطقی همسر آینده خود را شناسایی و انتخاب کند و آنگاه به انجام پیوند زناشویی اقدام کند. 

 رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت افزود: به صورت کلی اصالت خانوادگی به عنوان اساسی‌ترین معیار انتخاب همسر شناخته می‌شود. ایمان، اخلاق نیکو و روان سالم و تناسب زوجین در ویژگیهای ظاهری، سنی، تحصیلی، فرهنگی، تربیتی و اعتقادی از موارد اساسی در انتخاب همسر است. 

وی اظهارداشت: ازدواج، فواید و فلسفه‌های متعددی دارد، که از جمله فواید این امر مقدس اجرای دستور الهی، انس و مودّت، عفت و مصونیت از گناه، تولید و تکثیر است. ازدواج باید در زمان مناسب انجام پذیرد. یعنی زمانی که فرد از نظر روانی، عقلی، فکری، اجتماعی به سن بلوغ رسیده باشد. جوان قبل از تصمیم گرفتن به ازدواج باید معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه اسلام را مد نظر قرار داده و همچنین شناخت کافی از آداب و شرایط خواستگاری داشته باشد تا زندگی موفقی داشته باشد. هر جوانی طبعاً به تشکیل خانواده و زندگی زناشویی علاقه دارد. ازدواج تنها راه مشروع و سالم تشکیل خانواده است. 

وی خاطرنشان کرد: تا کنون کارگاه‌های آموزشی در این خصوص در ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی برگزار شده است. 

دکتر اردلان در پایان همچنین از برگزاری جلسات مشترک در این خصوص با دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، معاونت فرهنگی دانشجویی، سازمان‌های ذینفع بیرونی ودرونی، استانداری، دفتر تبلیغات اسلامی خبر داد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید