بزرگ ترین اقیانوس سیارات منظومه شمسی

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از کلیک، بار دیگر که کسی از شما پرسید بزرگ ترین اقیانوس کجاست، به سمت مشتری اشاره کنید. با اینکه زمین منبع حدود ۳۲۰ میلیون مایل مکعب(۱،۳۳۳ کیلومتر مکعب) آب است اما سیاره ما عملا در مقایسه با سایر نقاط منظومه شمسی یک بیابان محسوب می شود.

برای مثال، قمر مشتری به نام اروپا که تقریبا هم اندازه ماه خودمان است، یک اقیانوس مخفی زیر سطحی با حجم آب دو برابر بیشتر از سیاره ما دارد. حتی گانیمد، همسایه اروپا نیز ۳۰ برابر بیشتر از سیاره ما آب دارد، هرچند که این آب به صورت مایع و یخ است.

دانشمندان همچنان در هرکجا که جستجو کرده اند، منابع آب کشف شده است. در ۲۸ ام سپتامبر، محققین گزارش دادند که دیونه، قمر کوچک زحل نیز احتمالا یک اقیانوس زیر سطحی دارد.

استیو ونس، دانشمند سیاره شناس از آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، میزان وجود آب در منظومه شمسی را بررسی کرده است. تصویر زیر حجم قابل قبول آب برای نه اقیانوس جهان را نشان می دهد.

بزرگ ترین اقیانوس سیارات منظومه شمسی

برای درک بهتر، از کمترین به بیشترین مرتب شده اند: انسلادوس، دیونه، زمین، اروپا، پلوتو، تریتون، کالیستو، تیتان و گانیمد.

میماس، یکی از قمرهای زحل و سرس بزرگ ترین سیارک منظومه شمسی نیز احتمالا اقیانوس های زیر سطحی دارند اما دانشمندان هنوز در این مورد مطمئن نیستند.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید