بزن بریم به سرعت برق و باد! بوگاتی Chiron جانشین غول ۱۵۰۰ اسب‌بخاری ویرون

0

گیگر :

چطور خودرو‌ای مانند بوگاتی کایرِن (Chiron) را باید معرفی کرد؟ این جانشین ویرون (Veyron) می‌باشد، ویرونی که بزرگترین آزمایش در مهندسی بیش از حد بود که دنیای خودرو تا به امروز به خود دیده بود. کایرِن مشخصات بی‌نهایت ویرون را یک درجه بالاتر می‌برد: ۰ تا ۱۰۰ زیر ۲.۵ ثانیه، چهار توربوشارژ بزرگ شده و خروجی به قدرت ۱۵۰۰ اسب‌بخار. سرعت نهایی به ۴۲۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است تا برای جاده‌ها‌ی شهری قانونی باشد. لاستیک‌ها بصورت ویژه توسط مشارکت Bugatti-Michelin ساخته شده‌اند و موتور W16 با حجم ۸ لیتر ویرون بطور کامل از اول طراحی شده. تنها ۵۰۰ کایرِن به تولید خواهد رسید و و یک سوم آنها به قیمت هرکدام ۲.۴ میلیون یورو پیشاپیش فروش رفته . نمایشگاه خودرو ژنو میزبان رونمایی‌های زیادی ست ولی هیچکدام ترکیبی بالاتر از عملکرد، تجمل و انحصاری بودن نسبت به بوگاتی کایرِن را ندارند.

“بوگاتی حد مرز فیزک را آزمایش کرده است” این را رییس کمپانی Wolfgang Dürheimer بیان می‌کند. “کایرِن نتیجه تلاش‌های ما برا اینکه بهترین را حتی بهتر کنیم می‌باشد.” با در نظر گرفتن این، بوگاتی بدنه فیبر کربنی جدیدی را ساخته، که دو هدف را دنبال می کند: تفهیم زبان طراحی جسورانه بوگاتی و همچنین قادر ساختن خودرو برای بیرون دادن اعداد و ارقام عملکردی درنده. کایرِن دارای سیستم اگزوزی از جنس تیتانیوم می‌باشد و همچنین دارای اولین کیسه‌هوا می‌باشد که از درون محفظه فیبر کربن به بیرون می‌آید. آرایش هشت چراغ جلو ال‌ای‌دی آن با چیزی کامل شده که احتمالا آرم شناسایی بصری کایرن خواهد بود: یک چراغ عقب یک تیکه که در عرض خودرو کشیده می‌شود. تنها حذف وسوسه کننده و آزار دهنده در اعلام بوگاتی کایرن، سرعت نهایی مطلق آن می‌باشد، این کمپانی تنها بیان می‌کند که کایرن آماده ایجاد رکوردی جدید در خوردورهای اسپرت زیر خط تولید را دارد.

” سریعترین سالن کنسرت جهان”

با وجود ویژگیهای غول، بوگاتی دوست دارد که کایرن به عنوان یک زیبای مجلل نیز شناخته شود. داخل خودرو چرم دوزی شده و اکنون یک فضایی بار وجود دارد که چمدانی متوسط(۴۴ لیتر) را در آن جای می‌گیرد. سه صفحه نمایش‌ رزولوشن بالا دیجیتال اطراف کیلومترسنج آنالوگ را در جلوی راننده گرفته‌اند، و اطلاعات آنها با تغییر سرعت خودرو تغییر می‌کند. هرچه سریعتر بروید اطلاعات ساده‌تر می‌شوند. سیستم صوتی کایرن بسیار خوب می‌باشد البته این چیزی ست که بوگاتی بیان می‌کند، بوگاتی اظهار دارد که آنقدر خوب است که می‌تواند به عنوان “سریعترین سالن کنسرت جهان” به شمار آید. این جایی ست که میل زیاد کمپانی به افراط ظهور پیدا می‌کند: یک پرده الماس یک عیار در هر یک از چهار تویتر داخل کایرِن وجود دارد.

شاسی قابل وقف جدید کایرن می تواند برای سطوح مختلف زمین تنظیم شود و زیر بدنه داری شیارها و پخش کننده‌های فعال برای هدایت هوا به دور خودرو می‌باشد. بیشتر ابزار وقف دهنده خودکار می‌باشند: کمک‌فنرها، ارتفاع شاسی، فرمان خودکار و سیستم آیرودینامیک و کنترل ترمزها همه بر طبق حالتی که می‌رانید خود را تنظیم می‌کنند. بوگاتی کایرِن پنج حالت را پشتیبانی می‌کند، که ساده ترین آن با نام Auto در سرعت ۵۰ کیلومتر فعال می‌شود، و حالت Autobahn در سرعت ۱۸۰ کیلومتر در پی آن و بالاتر از آن فعال می‌شود. شما همچنین می‌توانید آن را بصورت handling در بیاورید، این برای زمانی می‌باشد که می‌خواهید مسابقه دهید یا از سوئیچ جداگانه برای رسیدن به سرعت نهایی استفاده کنید، که به شما امکان دسترسی به آن ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت مهیب را می‌دهد. بال خودرو بخشی از این شادی تنظیم شونده خودکار می‌باشد، که با ارتفاعات گوناگونی برای حالت Autobahn و handling همراه است همچنین به عنوان ترمزی از هوا بکار می‌رود و یا بطور کامل جمع می‌شود. در آخر، این ماشین دار یک خصیصه به نام “easy-to-drift” می‌باشد چون چرا نداشته باشه؟

“حتی سریعتر، حتی قدرتمندتر، حتی انحصاری‌تر”

با بدرود گفتن به ویرون در نمایشگاه خودرو ژنو پارسال، بوگاتی با جانشینی بازگشته که با وفاداری تمام، میراث افتخار آمیز تعصب را حمل می‌کند. با نمایش دادن فلسفه‌ای از “فرم پیرو عملکرد”، کایرِن سرعت و لذت رانندگی را پیش از هر ملاحظه‌ای سر لوحه ساخت خود قرار داده است، البته ثروت به عنوان شق سوم نیز می‌تواند در نظر گرفته شود.‌ وجود این خودرو تنها برای این است که صاحب آن آسوده خاطر از این باشد که بطور واقعی بهترین خودروی اسپرت خط تولیدی جهان را صاحب می‌باشد. این کاری بود که ویرون برای خیلی‌ها انجام داد. خواهیم دید که کایرن چطور انتظارات را در زمان تحویلش در پاییز برآورده می‌کند.

cover

پاسخ دهید