بلوتوث 5 رسما معرفی شد: ویژگی های جدید و پیشرفت قابل ملاحظه

0

بلوتوث 5 رسما معرفی شد: ویژگی های جدید و پیشرفت قابل ملاحظه

هفته ی گذشته، مدیر اجرایی گروه ویژه بلوتوث در طی مصاحبه ای با یک مجله ی خبری صورت گرفته بود،  خبر از معرفی نسخه ی 5 بلوتوث در یک هفته ی آینده داد و سرانجام مشخص شد این گزارش صحت داشته است. اکنون نسخه ی 5 بلوتوث توسط گروه تخصصی SIG رسما رونمایی شده است و فناوری ها و امکانات خوبی را به همراه خود دارد. ویژگی های جدید به گونه ای است که انتظار میرود این نسخه از بلوتوث رابطه ی بسیار خوبی با اینترنت اشیا برقرار کند. در حالی که انتظار میرفت طول بُرد نسخه ی 5 نسبت به نسل قبلی دو برابر بیشتر باشد، بلوتوث 5 از طول بُرد چهار برابر بیشتر از نسخه ی پیشین برخوردار است. همچنین سرعت در نسخه ی جدید دو برابر افزایش یافته است و قابلیت های Boardcasting دیتا ها نیز افزایش یافته است.

 

بلوتوث 5 به یک ویژگی با نام” بسته های تبلیغاتی ” مجهز خواهد بود. این بسته ها این قابلیت را در دستگاه هایی که بلوتوث آنها فعال است، این امکان را میدهد که محتوای اطلاعاتی محدود شده ای که این اطلاعات میتواند از هر دسته ای باشند، برای یکدیگر ارسال کنند و حتی عملیات هماهنگ سازی بین دو دستگاه نیز نیازی نیست صورت بگیرد. این یکی از مهمترین ویژگی های بلوتوث 5 است که برای کاربرد در اینترنت اشیا میتواند بسیار مفید باشد.

آقای Mark Powell، مدیر اجرایی گروه ویژه بلوتوث میگوید: ” بلوتوث 5 باعث میشود که تجربه ی انسان ها از اتفاقاتی که در پیرامون آنها رخ میدهد کاملا دگرگون شود و همه اتفاقات به صورت یکپارچه و ساده اتفاق بیافتد. ” افزایش بُرد اتصال بلوتوث این قابلیت را ممکن میسازد که با سرعت بیشتری به دستگاه های بیشتری متصل شد و حتی در یک خانه ی معمولی با دیوار های متعدد نیز برای اتصال بین دستگاه ها مشکلی پیش نیاید و از سوی دیگر دو برابر شدن سرعت انتقال، تبادل فایل با این روش را بیش از پیش لذت بخش میکند. اما در قسمت توانایی های Boardcast یا همان “ارتباط یک به همه”، که مدیر گروه بلوتوث وعده های خوبی در مورد این قابلیت در بلوتوث 5 داده بود، نسل جدید از اطلاعات بسیار بیشتری برای این نوع اتصال پشتیبانی میکند و بلوتوث 5 به خوبی میتواند با دستگاه های ارسال کننده ی سیگنال، دستگاه هایی که موقعیت را اطلاع میدهند و دیگر سرویس های اتصالاتی تاثیر گذارتر و در عین حال نامحسوس تر از قبل ارتباط برقرار کند. دستگه های ارسال کننده ی سیگنال باعث میشوند تا شما درک بهتری از گجت هوشمند خود داشته باشید و گروه ویژه بلوتوث نیز پیش بینی میکنند که تا سال 2020، حدود 371 میلیون از این ارسال کننده های سیگنال در سر تا سر جهان فعال خواهند شد.

در آخر باید گفت که بلوتوث 5 در خوش بینانه ترین حالت در اواخر سال جاری یا اوایل 2017 در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. به نظر میرسد بلوتوث 5 بیشترین پیشرفت را در طی نسخه های اخیر این رابط داشته است و حال که رد و بدل کردن فایل های معمولی به واسطه ی سیستم های وای فای صورت میگیرد، گروه بلوتوث با تمرکز بر روی زمینه هایی مانند اینترنت اشیا یا BoardCast، قصد دارند تا بلوتوث موثر تر از قبل به کار خود ادامه دهد. نظر شما درباره ی بلوتوث 5 چیست و امکانات آن را چگونه ارزیابی میکنید؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید