بلژیک خواستار روابط فرهنگی با ایران شد

0

گیگر:

به گزارش بولتن نیوز، پل دوژردن، رییس مؤسسه هنرهای زیبای بلژیک (بو زار)، بعدازظهر امروز (چهارشنبه) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل این سازمان دیدار و در خصوص چگونگی توسعه و گسترش روابط فرهنگی بلژیک و ایران، گفت‌وگو کرد.

پل دوژردن در سخنان آغازین خود، هدف از این دیدار را آغاز روابط رسمی فرهنگی بلژیک و ایران عنوان کرد و ادامه داد: مؤسسه هنرهای زیبای بلژیک (بو زار) توانایی این را دارد تا به عنوان سکو و عاملی برای آغاز و توسعه این روابط فرهنگی باشد.

وی همچنین با بیان اینکه از روابط عمیق فرهنگی ایران با کشورهای اروپایی آگاهی داریم و به دنبال آن هستیم تا این روابط با بلژیک هم ایجاد شود، افزود: مؤسسه هنرهای زیبای بلژیک (بو زار) هیچ گنجینه هنری را ندارد، اما راه ارتباط سازمان‌های مختلف هنری و فرهنگی بلژیک با کشورهای دیگر است. بر این اساس پیش از این ارتباطاتی با برخی هنرمندان ایرانی داشته‌ایم و از این به بعد تلاش ما این است که سازمان‌ها و نهادهای هنری ایران و بلژیک را به یکدیگر مرتبط کنیم.

رییس مؤسسه هنرهای زیبای بلژیک (بو زار) همچنین تأکید کرد: در این مؤسسه تلاش خواهیم کرد تا سازمان‌ها و فعالان هنری مختلف گردهم جمع شوند و برای همکاری‌های هنری و فرهنگی با همتایان خود، اقدام کنند.

دوژردن در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار اینکه کشورهای مختلف به دنبال همکاری‌های فرهنگی متعدد در حوزه‌های مختلف با ایران هستند، گفت: برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلف، یکی از راه‌های این ارتباط اما به صورت کوتاه‌مدت است؛ ما در مؤسسه هنرهای زیبای بلژیک (بو زار) به دنبال همکاری‌های بلندمدت در حوزه‌های فرهنگی با ایران هستیم و امیدورایم که بتوانیم به نقطه نظر مشترکی در این باره برسیم.

وی در پایان سخنانش اظهار کرد: اتحادیه اروپا که مقر آن در بروکسل (پایتخت بلژیک) است، از ما می‌خواهد تا به عنوان نماینده آن و همچنین در جایگاه یک کشور مستقل، تعاملات و ارتباطات فرهنگی بلژیک و اروپا با ایران را توسعه ببخشیم.

در ادامه این دیدار نیز عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر اینکه ایران، خاطرات خوبی از روابط 170 ساله خود با بلژیک دارد، به امضای سند فرهنگی دو کشور در سال 1963 میلادی اشاره کرد و افزود: بلژیکی‌ها همیشه به مسلمانان، ایرانیان و دیگر مهاجران این کشور، با دیده احترام نگریسته‌اند. به همین سبب بروز حادثه تروریستی اخیر در این کشور، تأسف ایرانیان و مسلمانان را در پی داشت.

وی همچنین تروریسم را پدیده‌ای شوم و شیطانی توصیف کرد که مرز و جغرافیا و دین و مذهب نمی‌شناسد و این اقدامات تروریستی که هر چند به نام اسلام انجام می‌شوند را به دور از اندیشه‌های اسلام و عقاید مسلمانان دانست.

خامه‌یار در ادامه با اظهار اینکه هنر، از بهترین مقوله‌هایی است که می‌شود با آن به مقابله با تروریسم برخاست، تأکید کرد: با هنر می‌توان پیشینه تمدنی خود را ارایه داد و نسل جدید را با تاریخ، تمدن و فرهنگ اصیل، آشنا کرد.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنانش از آمادگی کامل این سازمان برای گسترش روابط فرهنگی با بلژیک خبر داد و در ادامه گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متولی کلیه برنامه‌های فرهنگی، ادبی و هنری ایران در خارج از کشور است که از طریق بیش از 80 نمایندگی این سازمان در 63 کشور جهان، انجام می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به عودت بیش از 340 قطعه اشیای تاریخی و عتیقه از بلژیک به ایران در سال گذشته، این اقدام دولت بلژیک را نمونه‌ای از همکاری خوب و مفید برشمرد و در ادامه تأکید کرد: می‌توان برنامه‌های مبادلاتی بین دو کشور را پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و امضا کرد و در این چارچوب در دوره زمانبندی شده، برخی فعالیت‌های کوتاه‌مدت را برای برداشتن گام‌های نخست برنامه‌های بلندمدت، اجرا و عملیاتی کرد.

خامه‌یار در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بعد از برجام، درخواست‌های بسیاری از اروپا برای شروع و توسعه همکاری‌ها و روابط فرهنگی با ایران مطرح شده است، بیان کرد: بلژیک جزو کشورهایی است که برای گسترش جدی این روابط مد نظر ایران است و مایل هستیم که پیش از دیگران، فعالیت‌ها و همکاری‌های فرهنگی خود را با این کشور آغاز کنیم.

بنابر اعلام این خبر، فرانسوا دوله سفیر بلژیک در تهران، تونی کارشناس ارشد مؤسسه هنرهای زیبای بلژیک (بو زار) در رشته موسیقی (و موسیقی سنتی ایران) و ساندرا کارشناس میراث فرهنگی این مؤسسه (با تخصص میراث فرهنگی اسلامی) ، عیسی رضازاده مدیرکل سازمان‌های بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مهرداد آگاهی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و هنری این سازمان، از دیگر حاضران این دیدار بودند.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید