بنا بر چه دلایلی دو کنسول NX و PS4 Neo در نمایشگاه E3 2016 معرفی نشدند؟

0

بنا بر چه دلایلی دو کنسول NX و PS4 Neo در نمایشگاه E3 2016 معرفی نشدند؟

در شرایطی که بسیاری از علاقه مندان به شرکت نینتندو در انتظار معرفی رسمی کنسول NX و مشخصات سخت افزاری مربوط به آن در نمایشگاه E3 2016 بودند، مدتی پیش از آغاز نمایشگاه مذکور سران نینتندو به اعلام این نکته پرداختند که کنسول NX هیچ نمایشی در نمایشگاه E3 امسال نخواهد داشت و شرکت نینتندو در جریان برگزاری این نمایشگاه تنها به معرفی نسخه ی جدید از مجموعه بازی های افسانه ی زلدا و تعداد معدودی از دیگر آثار انحصاری خود برای دو کنسول WiiU و Nintendo 3DS خواهد پرداخت. امری که در نهایت به طور عملی اتفاق افتاد و شرکت نینتندو (با وجود نمایش بسیار خوب و پر فروغ بازی زلدا) یکی از کم اثر ترین و کم سر و صدا ترین حضور های خود در نمایشگاه سالانه ی E3 طی سال های اخیر را تجربه کرد. حال مدتی پس از برگزاری نمایشگاه E3 2016 شاهد بر شمردن دلایلی از سوی برخی فعالان حاضر در شرکت نینتندو به منظور عدم معرفی رسمی کنسول NX در نمایشگاه E3 امسال هستیم.

بر خلاف انتظار بسیاری از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری، نسل حاضر از این بازی ها با همان کنسول هایی که در ابتدای نسل به علاقه مندان بازی های کامپیوتری معرفی شدند پایان نخواهد یافت و در سال آینده ی میلادی شاهد عرضه شدن کنسول های ارتقا یافته ای توسط هر سه شرکت نینتدو ، سونی و مایکرو سافت به بازار خواهیم بود. در این میان روند تایید رسمی اخبار و شایعات مربوط به تولید کنسول های نیم چاشت نسل هشتمی، در ابتدا با نینتندو و کنسول جدید این شرکت بود که آغاز شد. محصولی که در طول یک سال اخیر تنها با نام موقت NX شناخته می شود و ماهیت آن همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. همان گونه که در مقدمه ی متن پیش رو هم به آن اشاره شد برخلاف پیش بینی های صورت گرفته توسط بسیاری از ناظران دنیای بازی های کامپیوتری، کنسول NX هیچ حضوری در نمایشگاه E3 2016 نداشت و همچنان علاقه مندان به شرکت نینتندو در انتظار معرفی رسمی این کنسول به سر می برند. در این میان یکی از بازی سازان فعال در کمپانی نینتندو یعنی آقای شیگرو میاموتو دلیل اصلی عدم حضور کنسول NX در نمایشگاه E3 امسال را هراس شرکت نینتندو از دزدیده شدن ایده های به کار رفته در این محصول توسط رقبا عنوان کرده است. در واقع آقای میاموتو معتقد است که طبق روال مرسوم در دنیای بازی های کامپیوتری آن ها می بایست به معرفی رسمی کنسول NX در نمایشگاه E3 امسال می پرداختند. اما به دلیل نگرانی از کپی کردن ایده های موجود در طراحی این محصول جدید توسط دیگران، آن ها در نهایت از این تصمیم منصرف شده و به این نتیجه رسیده اند که بهتر است اطلاعات و جزییات مربوط به کنسول NX به این زودی عمومی نشود. اگر چه آقای میاموتو این سخنان را در جلسه ی اخیر شرکت نینتندو با صاحبان سهام این شرکت به زبان آورده است، اما چندی پیش شاهد بر شمردن دلیل دیگری توسط او برای عدم معرفی رسمی کنسول NX ظرف ماه های اخیر بودیم. به بیان دقیق تر آقای میاموتو پیش از این فرآیند تمرکز بر روی طراحی ایده ای جدید برای کنسول NX را دلیل اصلی به تعویق افتادن رو نمایی از این کنسول مرموز عنوان کرده و به این نکته اشاره کرده بود که مهندسان شرکت نینتندو در حال حاضر بر روی طراحی ایده ای ویژه برای کنسول NX به فعالیت مشغولند که اطلاعات مربوط به آن نمی تواند به این زودی ها منتشر گردد. این ادعای آقای میاموتو در شرایطی عنوان می شود که طی هفته های گذشته شاهد پراکنده شدن شایعات گوناگونی توسط منابع نزدیک به نینتندو بودیم مبنی بر این که اعضای این شرکت قصد تجهیز کنسول NX از پشتیبانی بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی را دارند و از همین رو تولید انبوه کنسول NX برای چند ماه به تاخیر افتاده است. بر این اساس شاید امکان پشتیبانی کنسول NX از بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی همان ایده ی جدیدی باشد که آقای میاموتو از آن سخن به میان آورده است.

 nintendo-sony

البته کنسول NX تنها کنسول نیم چاشت نسل هشتمی حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری به شمار نمی رود که با وجود انتظارات فراوان برای معرفی رسمی آن در نمایشگاه E3 امسال، طراحان آن دست هواداران خود را در پوست گردو گذاشته اند. چرا که در سوی دیگر میدان کنسول ارتقا یافته ی سونی در نسل هشتم بازی های کامپیوتری یعنی کنسول Play Station 4 Neo نیز کم و بیش ازشرایط مشابهی برخوردار بود و هیچ نمایشی در نمایشگاه E3 امسال نداشت. جالب این جاست که کنسول نیم چاشت نسل هشتمی شرکت مایکرو سافت (که در حال حاضر با نام موقت Scorpio شناخته می شود) حداقل به شکل مختصر در نمایشگاه E3 2016 به علاقه مندان این کنسول معرفی شد و این در حالی است که شایعات مربوط به در دست تولید بودن این کنسول جدید توسط مایکرو سافت بسیار دیر تر از شایعات مربوط به تولید دو کنسول NX و Play Station 4 Neo مورد تایید قرار گرفته بود. در این میان سران شرکت سونی (بر خلاف همتایان خود در شرکت نینتندو) امکان کپی شدن ایده های موجود در کنسول Play Station 4 Neo توسط رقبا را به عنوان دلیل عدم معرفی این کنسول جدید بر نشمرده و تنها عدم آمادگی برای رو نمایی از کنسول Play Station 4 Neo در نمایشگاه E3 امسال را به عنوان دلیل اصلی این امر مطرح ساخته اند. از سوی دیگر عضو ارشد بازار یابی و فروش بخش پلی استیشن از شرکت سونی فرآیند عرضه شدن هدست واقعیت مجازی Play Station VR در فصل پاییز امسال را به عنوان امکانی برای طولانی تر شدن عمر کنسول Play Station 4 در نسل حاضر بر شمرده است. او همچنین بار دیگر به تایید این موضوع پرداخته که توان سخت افزاری کنسول فعلی Play Station 4 برای اجرای مناسب بازی های هدست واقعیت مجازی Play Station VR کفایت می کند و شاهد این مدعا هم بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی گوناگون به نمایش در آمده در نمایشگاه E3 2016 هستند که تمامی آن ها (در کنار تمامی دمو های به نمایش در آمده در این نمایشگاه) توسط کنسول فعلی Play Station 4 (و نه نسخه ی ارتقا یافته ی این کنسول یعنی Play Station 4 Neo) به اجرا در آمده بودند. به هر حال باید منتظر ماند و دید که چشم انتظاران دو کنسول جدید NX و Play Station 4 Neo عاقبت در چه زمانی خواهند توانست اطلاعات مفصل تری را از محصولات مورد انتظار خود به دست آورند و شاهد معرفی رسمی این دو محصول توسط سران نینتندو و سونی باشند.   

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید