بهانه ای جدید برای ترسیدن: بازگشت به سوی Aliens Colonial Marines

0

بهانه ای جدید برای ترسیدن: بازگشت به سوی Aliens Colonial Marines

این روز ها بازار آن دسته از گیمر هایی که طی سال های اخیر به انجام بازی های کرک شده و به قول معروف پایرت عادت کرده بودند حسابی کساد است. تقریباً هیچ کدام از بازی های شاخص منتشر شده در طی ماه های اخیر برای پلتفرم PC (البته به جز چند مورد استثناء) کرک نشده اند و از همین رو برای علاقه مندان به انجام بازی های پایرت هیچ چاره ای جز بازگشت به گذشته و تجربه کردن عناوین قدیمی و تجربه نشده باقی نمانده است. در این میان بازی Aliens: Colonial Marines شاید انتخاب خوبی برای علاقه مندان به عناوین شوتر اول شخص و آن دسته از گیمر هایی که در کنار اکشن و هیجان ارادت خاصی هم به آثار سبک وحشت دارند باشد. البته نسخه ی اصلی بازی Aliens: Colonial Marines (به دلیل وجود ضعف های فاحش ساختاری در تمامی بخش های آن) به خودی خود نمی تواند پیشنهاد چندان مناسبی برای تجربه کردن از سوی گیمر ها به شمار آید. اما به تازگی شاهد پوست اندازی دوباره ی این بازی هستیم؛ به گونه ای که می توان این نسخه ی تازه از Aliens: Colonial Marines را یک بازی کاملاً جدید و تجربه نشده قلمداد کرد.

 

 

بازی Aliens: Colonial Marines حدد سه سال قبل در چنین روز هایی برای پلتفرم های شاخص نسل قبل منتشر شد و خیلی زود شکستی مفتضحانه را برای استودیو گیر باکس (یکی از سازندگان اصلی این بازی که توسط تیم های دیگری نیز همراهی می شد) و شرکت سگا (ناشر این اثر) رقم زد. این بازی در ابتدا قرار بود کلکسیونی از زنومورف های حاضر در سه فیلم نخست سری بیگانه (Alien) را به مصاف علاقه مندان آثار شوتر اول شخص بفرستد و در کنار ترساندن آن ها تجربه ای هیجان انگیز و پر زد و خورد را برای آن ها رقم بزند. اما در نهایت تجربه کنندگان بازی Aliens: Colonial Marines در گیم پلی این اثر با تعدادی مارمولک غول پیکر زشت و بد ترکیب مواجه شدند که چیزی جز اهداف گوشتی تیره رنگ و متحرک نبودند و تجربه ای بسیار کم رمق و کسل کننده را برای تجربه کنندگان این بازی به ارمغان آوردند. با این حال اگر سازندگان بازی Aliens: Colonial Marines می توانستند دستی به سر و روی گرافیک فنی بسیار ضعیف این اثر بکشند و در کنار آن برخی نقاط ضعف فاحش موجود در گیم پلی این بازی را هم بر طرف سازند، مجموعه ی این عوامل در ترکیب با داستان متوسط بازی Aliens: Colonial Marines می توانست از این اثر یک بازی سرگرم کننده و قابل تحمل برای مخاطبان خود بسازد. حال به نظر می رسد که یکی از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری به خوبی متوجه پتانسیل های هدر رفته در بازی Aliens: Colonial Marines شده است و تصمیم گرفته تا خود شخصاً نسبت به محقق ساختن این پتانسیل های هدر رفته اقدام نماید. در واقع او (که با نام مستعار TemplarGFX شناخته می شود) به عنوان یک ماد ساز جوان نسخه ای ارتقا یافته از بازی Aliens: Colonial Marines را طراحی کرده که TemplarGFX’s ACM Overhaul نام دارد و شاید بتوان آن را یک ماد پیشرفته و بسیار کامل برای بازی ناکام Aliens: Colonial Marines به شمار آورد.

 Aliens-Colonial-Marines

در این ماد جدید (که بهتر است آن را یک بازی جدید به نامیم) شاهد ارتقا یافتن تمامی جنبه های بازی Aliens: Colonial Marines از جمله گرافیک فنی آن هستیم. تغییراتی که حتی بهبود بخش شنیداری این اثر و همگام شدن هر چه بیشتر دیالوگ ها ، در کنار پر جلوه تر گشتن افکت های شنیداری این بازی را هم شامل می شود.

 

برای بهبود بخشیدن به ساختار گرافیک فنی بازی Aliens: Colonial Marines اقدامات متعددی در نسخه ی TemplarGFX’s ACM Overhaul به انجام رسیده است. به عنوان مثال علاوه بر افزایش کیفیت سایه ها و نور پردازی در بازی Aliens: Colonial Marines مواردی نظیر تصحیح انیمیشن های موجود در این اثر و افزودن افکت های گرافیکی مبتنی بر سیستم ذره ای نیز یکی دیگر از بهبود های لحاظ شده در نسخه ی TemplarGFX’s ACM Overhaul بوده است. البته این پایان ماجرا نیست و در این نسخه ی جدید و پوست انداخته از بازی Aliens: Colonial Marines شاهد بهبود المان های جزئی تری نظیر مکانیزم استفاده از اسلحه های موجود در این بازی و همچنین ارتقا یافتن سیستم پرتاب گلوله ها و نحوه ی برخورد آن ها به اهداف هستیم. ضمن این که در کنار تمامی موارد یاد شده یکی از عمده تمرکز های سازنده ی این نسخه ی ارتقا یافته از بازی Aliens: Colonial Marines بر روی این نکته بوده تا امکانی را فراهم آورد که تجربه کنندگان نسخه ی TemplarGFX’s ACM Overhaul از بازی بیگانه ها بتوانند علاوه بر داشتن تجربه ی اکشن و پر هیجان فضایی پر تنش ، پر استرس و تا حدودی ترسناک را در این اثر تجربه نمایند. به این منظور علاوه بر تغییر برخی از حرکات و انیمیشن های مربوط به حضور دشمنان و همچنین شخصیت های اصلی بازی Aliens: Colonial Marines در محیط این اثر (موارد مربوط به سنگر گیری، جاخالی دادن یا دویدن) هوش مصنوعی تمامی آن ها نیز در این نسخه ی پوست انداخته از بازی Aliens: Colonial Marines به طور کامل مورد باز نگری قرار گرفته است. جالب این جاست که حرکات و رفتار هر کدام از انواع زنومورف های موجود در بازی Aliens: Colonial Marines در این نسخه ی ارتقا یافته از بازی بیگانه ها بنا به توانایی ها و پتانسیل های منحصر به فرد شان مورد بازنگری قرار گرفته است. به عنوان مثال قدرت تصمیم گیری زنومورف های کمین کننده تا حدود 200 در صد افزایش یافته و این رقم در رابطه با آن دسته از زنومورف هایی که قابلیت حرکت بر روی سقف ها و دیوار ها را دارند تا میزان 500 در صد افزایش داشته است. گذشته از آن زنومورف های حاضر در این بازی اکنون تنها حکم گوشت های متحرک را ندارند و برای از میان برداشتن آن ها اینک گیمر ها با چالش های بیشتری نسبت به قبل مواجه هستند. به عنوان مثال دشمنان عمده ی شما در طول نسخه ی TemplarGFX’s ACM Overhaul اکنون از لحاظ آسیب پذیری نقاط مختلف بدن خود کاملاً یکسان نیستند. به این ترتیب که شلیک کردن به دُم آن ها تنها به میزان ده در صد از میزان سلامتی شان کم می کند و این رقم در رابطه با دست و پای آن ها به 25 در صد می رسد. از همین رو  هدشات کردن دشمنان در نسخه ی TemplarGFX’s ACM Overhaul معنی و مفهوم تازه ای یافته است و اینک جزو ملزومات گیم پلی محسوب می شود. در واقع تمامی تغییرات مذکور در راستای تزریق تنش هر چه بیشتر به گیم پلی این بازی و افزودن هیجان مضاعف به ساختار آن اعمال شده اند و به موجب آن ها می توان انتظار قدرت بیشتری از گیم پلی بازی Aliens: Colonial Marines (که در نسخه ی اصلی خود عنوانی کاملاً بی خاصیت بود) داشت. به هر حال شاید برای آن دسته از گیمر هایی که تا کنون موفق به تجربه ی بازی Aliens: Colonial Marines نشده اند (و البته چیز خاصی را هم از دست نداده اند) تجربه ی بازی TemplarGFX’s ACM Overhaul بتواند فرصت خوبی برای ملاقات با یک روایت شلوغ و پر هرج و مرج در دنیای به تصویر کشیده شده از سری بیگانه در دنیای بازی های کامپیوتری باشد. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید