بهبود عملکرد کارت های گرافیک AMD در اجرای بازی Doom توسط آپدیت Crimson 16.5.2.1

0

بهبود عملکرد کارت های گرافیک AMD در اجرای بازی Doom توسط آپدیت Crimson 16.5.2.1

روز گذشته به اتفاق یکدیگر نتایج مربوط به نحوه ی عملکرد تعداد قابل توجهی از کارت های گرافیک دو برند انویدیا و AMD در امر اجرای بازی Doom را مشاهده کردیم که نتایج حاصل از آن نشان از برتری نسبی محصولات انویدیا بر AMD در این زمینه داشت. در این میان شاید نکته ای که بیش از همه جلب توجه می کرد عملکرد دور از انتظار و نه چندان مثبت تعدادی از کارت های گرافیک برند AMD در امر اجرای بازی Doom بود که سازندگان این اثر یعنی اعضای استودیو id Software بخشی از آن را به ضعف درایور گرافیکی محصولات AMD یعنی نسخه ی Crimson 16.5.2 مربوط دانستند. به منظور حل این مشکل شرکت AMD به تازگی اقدام به انتشار نسخه ی Crimson 16.5.2.1 از درایور های گرافیکی خود نموده است تا علاقه مندان به بازی Doom بتوانند شاهد بهبود عملکرد برخی از کارت های گرافیک این شرکت در امر اجرای جدید ترین نسخه از سری Doom باشند.

 

از میان محصولات برند AMD شاید بتوان عملکرد دو مدل R9 380 و R9 390 در امر اجرای بازی Doom را اندکی دور از انتظار توصیف کرد که این امر در حین اجرای بازی Doom تحت کیفیت های تصویری بالا تر از حالت تمام اچ دی نظیر 1440 پیکسلی و کیفیت تصویری 4K بیش از حالت 1080 پیکسلی جلب توجه می کرد. در واقع بخش مهمی از دلیل انتشار آپدیت جدید  Crimson 16.5.2.1 نیز به علت بهبود عملکرد این دو محصول در حین فرآیند اجرای بازی Doom بوده است. حال می توان این پرسش را مطرح کرد که آیا انتشار این آپدیت جدید برای ارتقا دادن درایور های گرافیکی محصولات AMD توانسته است کمک خاصی به بهبود عملکرد این محصولات در حین فرآیند اجرای بازی Doom نماید؟ پاسخ این پرسش اگر چه مثبت است اما در عین حال شاید بتوان گفت بهبود کیفیت اجرای بازی Doom توسط کارت گرافیک R9 380 با بهره گیری از آپدیت Crimson 16.5.2.1 آن چنان که باید نسبت به بهره گیری این کارت گرافیک از نسخه ی Crimson 16.5.2 از درایور های گرافیکی محصولات AMD برای اجرای بازی Doom، تفاوت قابل توجه و چشمگیری را به نمایش نگذاشته است. به عبارت بهتر نرخ فریم دریافتی از فرآیند اجرای بازی Doom توسط کارت گرافیک R9 380 در کیفیت تصویری 1080 پیکسلی در دو حالت متوسط و حداقل نرخ فریم دریافتی، تنها بهبودی در حد یک فریم در ثانیه را در نسخه ی  Crimson 16.5.2.1 نسبت به نسخه ی Crimson 16.5.2 به نمایش می گذارد. این در حالی است که در کیفیت تصویری 1440 پیکسلی تفاوت فاحشی را در شاخص متوسط نرخ فریم دریافتی از بازی Doom در این دو نسخه از درایور های گرافیکی شاهد نیستیم؛ اما در عین حال حداقل نرخ فریم دریافتی از بازی Doom به موجب اجرا توسط کارت گرافیک مدل R9 380 ، در نسخه ی Crimson 16.5.2.1 رقمی در حدود 2 فریم در ثانیه نسبت به نسخه ی  Crimson 16.5.2 افزایش داشته است.   

 doom

با این حال اگر چه در ظاهر امر بهبود چندان چشمگیری را در فرآیند اجرای بازی Doom توسط کارت گرافیک R9 380 در حالت اجرای این بازی توسط نسخه ی Crimson 16.5.2.1 از درایور های گرافیکی AMD نسبت به نسخه ی  Crimson 16.5.2 شاهد نیستیم، اما این نکته در رابطه با مدل R9 390 صدق نمی کند و می توان ادعا کرد که انتشار آپدیت  Crimson 16.5.2.1 کمک فراوانی به بهبود فرآیند اجرای بازی Doom توسط این مدل از کارت های گرافیک برند AMD کرده است. به بیان دقیق تر تفاوت متوسط نرخ فریم دریافتی از فرآیند اجرای بازی Doom در این دو نسخه از آپدیت درایور های گرافیکی AMD تحت کیفیت تصویری 1440 پیکسلی رقمی در حدود 15 فریم در ثانیه بوده است و این تفاوت در شاخص حداقل نرخ فریم دریافتی از بازی Doom تحت کیفیت تصویری مذکور به 20 فریم در ثانیه می رسد. نظیر همین تفاوت فاحش را می توان در کیفیت تصویری 4K نیز مشاهده کرد. به این ترتیب که تفاوت حداقل نرخ فریم دریافتی از بازی Doom در نسخه ی Crimson 16.5.2.1 نسبت به نسخه ی  Crimson 16.5.2 از آپدیت درایور های گرافیکی محصولات AMD در کارت گرافیک مدل R9 390 به 5 فریم در ثانیه تحت کیفیت تصویری 4K می رسد و این تفاوت در شاخص حداقل نرخ فریم دریافتی از بازی Doom تحت کیفیت تصویری مذکور به رقم 9 فریم در ثانیه رسیده است. در مجموع می توان گفت که اگر قصد اجرای نسخه ی PC از بازی Doom توسط کارت های گرافیک برند AMD را دارید، به منظور بهبود عملکرد این محصولات در امر اجرای بازی Doom (خصوصاً تحت کیفیت تصویری 1440 پیکسلی) هیچ شک و تردیدی را به دل خود راه ندهید.   

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید