بهترین ویژگی یک رهبر ایده‌آل چیست؟

0

[ad_1]

یک ویژگی به‌شدت ملال‌آور که هر رهبر فوق‌العاده‌ای باید داشته باشد؛

Boring Trait That All Great Leaders Need

اگر قرار باشد ویژگیهای یک رهبر ایده‌آل برای کسب و کارهای بزرگ را لیست کنیم شاید هیچگاه این ویژگی را در انتهای لیست خود نیز درج نکنیم! اما غول دنیای جستجو برای استخدام رهبران خود این ویژگی را در ابتدای لیست خود قرار داده است.

به گزارش آلامتو و به نقل از بیزینس ترند؛ رهبر واژه‌ای بسیار پرزرق‌وبرق است. ما آن را برای برخی از برجسته‌ترین انسان‌های تاریخ از کورش کبیر گرفته تا نلسون ماندلا و مارتین لوتر کینگ به کار می‌بریم و یاد این رهبران افسانه‌ای را با انبوهی از کتاب‌های تحسین‌آمیز و به اشکال دیگر گرامی می‌داریم. پس جای تعجب نیست زمانی که صاحبان رؤیاپرداز کسب‌وکارها تلاش می‌کنند توانایی‌های رهبری خود را صیقل دهند، اغلب بر این باور باشند که در صدر بودن نیازمند شخصیتی استثنایی و اقدامات قهرمانانه است.

شکی وجود ندارد که گاهی اوقات این‌چنین است؛ اما در امور روزمره برخی از مهم‌ترین خصوصیات رهبری فوق‌العاده به‌مراتب ساده‌تر از این حرف‌ها است و تلاش مداوم برای استثنایی بودن درواقع می‌تواند کارایی شما را به‌عنوان یک رهبر کسب‌وکار با مشکل مواجه کند. به‌هرحال گوگل چنین باوری دارد.

حقیقت ملال‌آور

همان‌طور که والتر چن (Walter Chen)، مدیرعامل iDoneThis، اخیراً به آن اشاره کرده است، زمانی که این غول جستجوگر به دنبال رهبران می‌گردد، بر روی ویژگی‌های پرزرق‌وبرقی مانند بی‌باکی و شجاعت تمرکز نمی‌کند. در عوض اغلب چیزی بسیار بسیار ملال‌آور را جستجو می‌کند. این خصوصیت جادویی چیست؟

قابل پیش‌بینی بودن محض!

بله درست خواندید، بر اساس انبوهی از اطلاعات که رویکرد مبتنی بر شواهد گوگل را شکل می‌دهد، یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های رهبران فوق‌العاده اصولاً این است که ملال‌آور باشند – روزبه‌روز همان کار را به همان شکل انجام دهند.

چگونه قابل پیش‌بینی بودن استقلال را به دنبال دارد

چن شرح می‌دهد «وقتی آن‌ها اعداد و ارقام را درباره این پرسش که چه چیزی یک رهبر موفق را می‌سازد کنار هم گذاشتند، آنچه یافتند جالب‌توجه بود زیرا که باوجود بدیهی بودن نادیده گرفته شده بود. رهبران باید قابل پیش‌بینی و ثابت‌قدم باشند، زیرا در این صورت است که کارکنان درمی‌یابند تحت یک قواعد مشخص، آن‌ها می‌توانند هر کاری که می‌خواهند انجام دهند. به‌بیان‌دیگر، زمانی که مدیران قابل پیش‌بینی باشند، آن‌ها مانعی را (یعنی خودشان را) از سر راه کارکنان برمی‌دارند.»

اگر یک کارمند بتواند پیش‌بینی کند که رئیسش چه واکنشی خواهد داشت این بدین معنی است که مجبور نیست انرژی زیادی را صرف مدیریت رابطه خود، مواجه با مداخله او و توجیه اقدامات خود کند. درنتیجه کارکنان آزادی پیدا می‌کنند تا درواقع کار خود را انجام دهند و خلاق باشند. چن به نقل از لازلوباک (Lazlo Bock) معاون ارشد مدیر امور انسانی در گوگل می‌گوید «اگر یک رهبر ثابت‌قدم باشد، افراد در تیم‌های خود احساس آزادی فوق‌العاده‌ای می‌کنند.»

روانشناسان به این احساس آزادی که کار خود را آن‌گونه که صلاح می‌دانید انجام دهید «استقلال» (autonomy) می‌گویند و در مطالعات خود کشف نموده‌اند که نه‌تنها استقلال باعث خرسندی کارکنان می‌شود، بلکه بهره‌وری آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

زیان رهبری هالیوودی

چن و باک هر دو به رهبران کسب‌وکار نسبت به این‌که قهرمانان هالیوودی و سینمایی و شخصیت‌های فوق‌العاده تاریخی را بیش‌ازحد سرمشق خود قرار دهند، هشدار می‌دهند. در عوض بهتر است آن‌هایی که می‌خواهند واقعاً بهترین‌ها را در تیم‌های خود به ارمغان آورند، از کورکورانه دنبال کردن کلیشه‌های «رهبری» دست بکشند و هر کاری را که ممکن است انجام دهند تا افراد خود را توانمند کنند.

ADS

[ad_2]

منبع

پاسخ دهید