به دنبال جنگ سرد هم با “روسیه” نیستیم، چه برسد به جنگ گرم

0

خبرگزاری میزان – وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه واشنگتن به دنبال مخاصمه با روسیه نیست، گفت واشنگتن هر کجا مقدور باشد، مانند مذاکرات هسته‌ای با مسکو همکاری می‌کند.

به دنبال جنگ سرد هم با به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفت: این کشور به دنبال خصومت و دشمنی با روسیه نیست، اما از منافع خود در برابر مسکو دفاع خواهد کرد.
 
وی که در نشست “انجمن دفاع ملی ریگان” صحبت می‌کرد، گفت: «ما دنبال جنگ سرد هم با روسیه نیستیم، چه برسد به جنگ گرم (درگیری نظامی). ما نمی‌خواهیم که روسیه دشمن ما باشد.»
 
کارتر افزود: «اما اشتباه نکنید، ایالات متحده از منافع خود، متحدان خود و نظم اصولی بین‌الملل دفاع خواهد کرد.»
 
وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «ما داریم موضع‌ عملیاتی و طرح‌های احتیاطی خود را برای پیشگیری از تجاوزگری روسیه و کمک به کاهش آسیب پذیری متحدان و شرکایمان، اصلاح می‌کنیم.»
 
وی گفت واشنگتن در حال به روزرسانی و مدرن‌سازی زرادخانه اتمی خود است و در عین حال بر روی فناوری‌های جدید از جمله پهپادها، بمب افکن‌های دوربرد، لیزرها، نوعی اسلحه الکترومگنتیک و سامانه‌های جدید جنگ الکترونیک سرمایه‌گذاری می‌کند.  
 
کارتر همچنین گفت واشنگتن در حال کار بر روی تسلیحات و جنگ افزارهایی است که «جنگ افزارهای غافل گیر کننده‌ای هستند، که من واقعا اینجا نمی‌توانم در مورد آن‌ها صحبت کنم.»
 
وی افزود: با توجه به تغییر رفتار روسیه، ما در حال به روزرسانی و توسعه طرح‌های عملیاتی بازدارندگی و دفاع هستیم.
 
او که کشورش نزدیک به دو سال است روسیه را به دلیل مقابله با کودتایی که از سوی واشنگتن و کشورهای غربی در اوکراین به راه افتاد تحریم کرده است، در ادامه به مسئله سوریه پرداخت و گفت: “روسیه در سوریه وارد عملیاتی شده است که تنها اوضاع را پیچیده‌تر کرده و در شعله افراط‌گرایی‌ای می‌دمد که دقیقا روسیه می‌گوید در حال مبارزه با آن است.”
 
کارتر گفت به عقیده واشنگتن ابتدا باید از طریق گفت‌وگوی سیاسی مشکل را در دمشق حل کرد و انچه مردم سوریه مستحق آن هستند به آن‌ها داد و بعد سراغ داعش رفت… راهبرد درست این است.
 
وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه واشنگتن قصد دارد عملیات خود در عراق و سوریه را تشدید کند، گفت واشنگتن با توجه به تجربیات عراق و افغانستان به این نتیجه رسیده است که بخش دشوار کار زمانی است که داعش شکست بخورد چراکه آن زمان است که باید این گروه را «شکست خورده» نگه داشت. به گفته وی برای این کار لازم است که نیروهای محلی باید به خوبی آموزش دیده و تقویت شوند.  
 
وی به اوضاع اروپا هم اشاره کرد و گفت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اکنون برای عملکرد در برابر روسیه باید “دستور العمل جنگ سرد” را کنار بگذارد، چراکه آن دستور العمل که مبتنی بر حضور گسترده نیروهای آمریکایی بود، برای دوران امروز دیگر کارآمد نیست. کارتر گفت اکنون که جنگ‌های ترکیبی شکل گرفته است، اروپا و ناتو به رویکردهای جدیدی نیاز دارند.
 
وزیر دفاع آمریکا گفت واشنگتن و مسکو در هر کجا که منافعشان اقتضا کند با یکدیگر کار خواهند کرد، مانند آنچه در جریان توافق هسته‌ای با ایران رخ داد.
 
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید