به زودی روباتی که قادر به “ایجاد پیوند عاطفی” با انسان است توسط سونی ساخته میشود

0

اگر فیلم Ex-Machina را دیده باشید (و اگر ندیده اید به شدت پیشنهاد می کنیم این فیلم فوق العاده زیبا را از دست ندهید) و یا درباره انقلاب روباتیک و آینده انسان و مخلوقاتش مطالعه کرده باشید حتما از خطرات و نگرانی های موجود در این زمینه آگاه هستید. پیشرفت های اخیر متخصصین و دانشمندان نیز باعث افزایش این نگرانی ها شده و گروه های مختلف مردمی را به پیگیری و تلاش برای ایجاد قوانین محدود کننده برای روبات ها تشویق کرده است. در ماه های گذشته برای اولین بار روباتی ساخته شد که قادر به درک احساس درد بود و می توانست گامی بزرگ در راستای پیشرفت این ساخته های بشری به حساب آید. حالا سونی خبر داده که در حال کار بر روی ساخت روبات دیگری است که قادر به ایجاد پیوندهای عاطفی با انسان ها می باشد.

امروز و در همایش استراتژی مدیریتی سونی در توکیو، مدیر عامل این شرکت از تاسیس شدن یک زیر مجموعه تخصصی برای کار بر روی فعالیت های روباتیک در بهار گذشته خبر داد و اعلام کرد فعالیت های این بخش از همان زمان نیز آغاز شده اند. به گفته او سونی به دنبال ارائه راهکارهایی است که با یکپارچه سازی خدمات و سخت افزارها، تجربه احساسات عاطفی را نیز به روبات ها منتقل خواهد کرد. البته این اولین اقدام در این راستا نیست و پیش تر روبات AIBO سونی که یک سگ خانگی هوشمند به حساب می آمد نیز تا حدودی این عواطف را با استفاده از آنالیز چهره کاربران انجام می داد و محبوبیت آن تا حدی افزایش یافت که کاربران برای روبات هایی که از کار می افتادند مراسم یادبود برگزار می کردند. همچنین SoftBank نیز ادعای مشابهی درباره درک احساسات توسط روبات Pepper خود عنوان می کند.

در هر صورت چه Softbank را اولین کمپانی موفق در این مسیر بدانیم چه سونی، آنچه به وضوح قابل مشاهده است، آینده روبات هاست که در هم پیچیدگی بسیار زیاد و سردرگم کننده ای با انسان ها خواهد داشت. اینکه یک روبات بتواند فکر کند، تصمیم بگیرد، با عواطف و احساسات بشری همذات پنداری کند و حتی درد را نیز احساس کند مواردی هستند که شاید تا یک دهه قبل تنها در فیلم های علمی – تخیلی دیده می شدند و حالا به واقعیت پیوسته اند. بدون شک اگر هر چه زودتر راهکاری برای مدیریت این پیشرفت عظیم و پرشتاب اندیشیده نشود، آینده برای انسان ها مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید