به طور متوسط چه تعداد از بازیبازان به هدست های واقعیت مجازی علاقه مند هستند؟ (بخش پایانی)

0

به طور متوسط چه تعداد از بازیبازان به هدست های واقعیت مجازی علاقه مند هستند؟ (بخش پایانی)

روز گذشته در قالب بخش نخست این مطلب به بخشی از آمار منتشر شده در رابطه با میزان تمایل بازیبازان علاقه مند به پلتفرم PC و پلتفرم های کنسولی نسبت به تهیه کردن هدست های واقعیت مجازی اشاره کرده بودیم که جزییات مربوط به آن از طریق انجام یک پژوهش نظر سنجی محور به دست آمده است. حال در مطلب پیش رو قصد تکمیل این اطلاعات آماری و به پایان رساندن جزییات مربوط به آن را داریم. پس پیشنهاد می شود که در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

همان گونه که در بخش نخست این مطلب هم به آن اشاره شد، این اطلاعات از طریق پژوهش اخیر انجام گرفته توسط گروه بازاریابی B/HI به دست آمده است. پژوهشی که خود شامل پرسش های متعدد به عمل آمده از سوی تدوین کندگان این نظر سنجی از حدود 300 بازیباز علاقه مند به پلتفرم های PC و کنسول های خانگی (که درطول هفته به طور متوسط بیش از پنج ساعت از وقت خود را به انجام بازی های کامپیوتری مختلف بر روی پلتفرم های مورد علاقه ی خود مشغول هستند) بوده است. همان گونه که مشاهده کردید، روز گذشته به آمار مربوط به میزان تمایل بازیبازان به خریداری کردن هدست های واقعیت مجازی پرداختیم که در نوع خود ارقام و درصد های قابل توجه و چشمگیری را در بر می گرفت. با این حال مشکلات و نگرانی های گوناگونی هم در زمینه ی استفاده از هدست های واقعیت مجازی وجود دارد که موجب می شود از میزان تمایل برخی از بازیبازان نسبت به تهیه کردن این ابزار ها کاسته شود. در واقع چیزی نزدیک به 71 در صد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی با وجود داشتن علاقه نسبت به استفاده از ابزار های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی، نگرانی هایی را هم در این زمینه داشته اند.  به عنوان مثال چیزی نزدیک به 60 در صد از این افراد قیمت بالای ابزار های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی را به عنوان دلیل و عامل اصلی نگرانی های خود عنوان کرده اند. از سوی دیگر به دلیل قیمت قابل توجه هدست های واقعیت مجازی در بازار، بسیاری از خانواده های علاقه مند به استفاده از این ابزار ها در منازل خود از این امکان برخوردار نیستند تا برای هر کدام از اعضای خانواده هدستی مجزا تهیه نمایند و از همین رو هدست های واقعیت مجازی باید به شکل اشتراکی میان تعداد فراوانی از بازیبازان مورد استفاده قرار گیرند. امری که با توجه به درگیر بودن عضو حساسی به نام چشم در حین فرآیند انجام بازی های کامپیوتری مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی، موجب بالا رفتن نگرانی های بهداشتی برخی از بازیبازان می شود. در واقع بسیاری از علاقه مندان به استفاده از هدست های واقعیت مجازی نگران این موضوع هستند که مبادا استفاده از این ابزار ها موجب جا به جا شدن جرم و میکروب از فردی به فرد دیگر و آسیب رساندن به سلامتی آن ها شود. افرادی که تعداد آن ها در این نظر سنجی چیزی نزدیک به 41 در صد از شرکت کنندگان را شامل شده است. با این حال می توان ادعا کرد آفت بالقوه ای که بیش از جا به جا شدن جرم و میکروب توسط هدست های واقعیت مجازی، استفاده کنندگان از این ابزار ها را تهدید می کند، دچار شدن آن ها به سر گیجه و حالت تهوع در حین استفاده از هدست های واقعیت مجازی است. آفتی که وجود آن نگرانی چیزی نزدیک به 39 در صد از شرکت کنندگان حاضر در نظر سنجی مذکور را شامل می شود.

 vr

در این میان عده ی قابل توجهی از بازیبازان شرکت کننده در این نظر سنجی نسبت به نگرانی های مرتبط با سلامتی خود در هنگام استفاده از ابزار های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی کاملاً بی تفاوت بوده و در عوض نسبت به شکل و شمایل ظاهری خود در حین استفاده از این ابزار ها دل نگران هستند! به بیان دقیق تر رقمی نزدیک به 42 در صد از شرکت کنندگان حاضر در این نظرسنجی نگران این موضوع هستند که در هنگام استفاده از هدست های واقعیت مجازی چه جلوه ای در نظر دیگران خواهند داشت. نگرانی عجیبی که پس از نگرانی در رابطه با قیمت بالای هدست های واقعیت مجازی، مقام دوم لیست نگرانی های بالقوه ی موجود در رابطه با استفاده از این ابزار های نو ظهور را به خود اختصاص داده است. در این میان نکته ی جالب دیگری که در بین اطلاعات آماری ارائه شده در این زمینه می توان مشاهده کرد به میزان علاقه مندی بازیبازان شرکت کننده در این نظر سنجی نسبت به انجام بازی های کامپیوتری موجود در سبک های گوناگون توسط هدست های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی باز می گردد. به بیان دقیق تر چیزی نزدیک به 40 در صد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی به انجام بازی های سبک نقش آفرینی توسط هدست های واقعیت مجازی تمایل دارند که بیشترین در صد از آمار مذکور را به خود اختصاص داده است. پس از عناوین نقش آفرینی بازی های ورزشی و بازی های شوتر ، به ترتیب با تخصیص 39 و 38 در صد از شرکت کنندگان حاضر در این نظر سنجی به خود در مقام های بعدی قرار دارند. جالب این جاست که اکثر علاقه مندان به دو سبک استراتژی و شوتر را آن دسته از بازیبازان شرکت کننده در این نظر سنجی تشکیل داده اند که سن و سالی کمتر از 24 سال دارند. در عین حال هواداران انجام عناوین ورزشی توسط هدست های واقعیت مجازی حاضر در این نظر سنجی هم بیشتر در میان بازیبازان بالای 25 سال حضور داشته اند.

vr1

البته بسیاری از علاقه مندان به هدست های واقعیت مجازی که در این نظر سنجی شرکت کرده اند قصد تهیه کردن این ابزار ها را تنها به منظور تجربه ی بازی های کامپیوتری ندارند و به انجام فعالیت های دیگری توسط بهره گیری از هدست های واقعیت مجازی نیز علاقه مند هستند. به عنوان مثال در کنار 62 در صد از شرکت کنندگان حاضر در این نظر سنجی که در گام نخست هدست های واقعیت مجازی را تنها به قصد انجام بازی های کامپیوتری تهیه می کنند، 55 در صد از این افراد هم هستند که در کنار این موضوع به مشاهده کردن فیلم های سینمایی توسط این ابزار های نوین هم علاقه مند هستند. در این میان 49 در صد از این افراد هم به انجام یا تعقیب فعالیت های ورزشی توسط هدست های واقعیت مجازی تمایل دارند و چیزی نزدیک به 47 در صد از آن ها نیز بخشی از کاربرد هدست های واقعیت مجازی را در امر تعامل با موسیقی جستجو می کنند. در هر صورت همان گونه که در مطلب روز گذشته نیز به آن اشاره شد تعداد قابل توجهی از شرکت کنندگان در این نظر سنجی نسبت به خریداری کردن هدست های واقعیت مجازی علاقه مند هستند. در این میان چیزی نزدیک به 74 در صد از افراد یاد شده به این نکته اشاره کرده اند که دوست دارند هدست های واقعیت مجازی را برای خود تهیه نمایند. جالب این جاست که 60 در صد از علاقه مندان به در اختیار داشتن ابزار های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی حاضر در این نظر سنجی علاقه مند هستند که ابزار های مذکور را به عنوان هدیه دریافت نمایند و در عین حال در صد کسانی که قصد هدیه دادن یکی از این ابزار ها را به دوستان و آشنایان خود دارند هم چیزی نزدیک به 56 در صد بوده است. به هر حال باید دید که آیا هدست های واقعیت مجازی خواهند توانست در همین ابتدای کار و در آغاز راه به موفقیتی عظیم در دنیای بازی های کامپیوتری دست یابند یا این که برای مشاهده ی این موفقیت باید مدت زمان بیشتری را به انتظار نشست. موضوعی که گذشت زمان و فرا رسیدن آینده آن را به طور کامل برای علاقه مندان به دنیای واقعیت مجازی روشن خواهد ساخت.   

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید