به کودکتان کمتر آنتی بوتیک بدهید

0

گرچه افزایش وزن منتسب به آنتی‌بیوتیک‌ها در پایان دوران کودکی کم به نظر می‌رسد، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد آثار آن می‌تواند به طور ترکیبی در بزرگسالی تداوم داشته باشد.

به گفته محققان، مصرف زودهنگام آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند اثراتی ترکیبی بر شاخص توده بدنی بر جای بگذارد. پژوهشی جدید نشان داد کودکانی که طی دوران کودکی خود آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، به طور چشمگیری نسبت به افرادی که مصرف نمی‌کنند، سریع تر دچار اضافه وزن می‌شوند.

برای این پژوهش 163 هزار و 80 کودک بین سه تا 18 سال از سال 2001 تا 2012 مورد بررسی قرار گرفتند و شاخص توده بدنی، قد و مصرف آنتی‌بیوتیک در دوران کودکی از مؤلفه های پژوهشی این تحقیق بود.

به کودکتان کمتر آنتی بوتیک بدهید

کودکانی که بیش از هفت‌مرتبه آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند، در سن 15 سالگی 1.3 کیلوگرم بیشتر از افرادی که هیچ آنتی‌بیوتیکی مصرف نکردند، اضافه وزن داشتند.

به گفته محققان، گرچه افزایش وزن منتسب به آنتی‌بیوتیک‌ها در پایان دوران کودکی کم به نظر می‌رسد، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد آثار آن می‌تواند به طور ترکیبی در بزرگسالی تداوم داشته باشد.

مصرف مکرر آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند میکرو ارگانیسم‌های گوارشی و به دنبال آن روش تجزیه غذایی بدن را تغییر داده و میزان کالری جذب شده توسط بدن را افزایش دهد.

این پژوهش در مجله Obesity منتشر شده است.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

لینک مطلب

پاسخ دهید