بیش از یك میلیون و 150 هزار نوآموز در طرح سنجش تحصیلی شرکت می کنند

0

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از اجرای طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان در سال تحصیلی 96-95 خبر داد.

به گزارش خبرنگار   حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی   مجید قدمی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در نشست خبری با موضوع اجرای طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان در سال تحصیلی 96-95 گفت: نزدیک به 3 درصد از افراد جامعه بهره هوشی زیر 70 درصد و 1.5 درصد از افراد جامعه بهره هوشی زیر 50 درصد دارند که ما وظیفه فراهم کردن امکانات را برای این دسته از افراد داریم . 

قدمی گفت: با اجرای این طرح ویژگی مخاطبان با محتوای آموزشی هماهنگ می شود که همچنین باید تعداد معلمان با توجه به نیاز افراد تنظیم گردد؛ چرا که چند معلولیتی ها نیازمند آموزگاران بیشتری هستند. 

وی در ادامه بیان کرد: برای آمادگی به خدمت رسانی به این دسته از افراد از ابزاری به نام سنجش سلامت استفاده می‌شود که شامل معاینه و کنترل پزشکی است که پس از آن افراد به مرکز آموزشی مربوط هدایت می‌شوند و با توجه به نیاز افراد ابزارهای توانبخشی استفاده می‌ کنند. 

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اظهار داشت: نزدیک به یک میلیون و 200 نفر نوآموز داشتیم که 850 پایگاه را برای ارزیابی سلامت آنها در نظر گرفتیم که شش هزار نفر آزماینده در آن فعالیت می‌ کنند و این ارزیابی در سال های گذشته برای افراد 6 سال تمام انجام می شد که امسال این طرح تفاوت هایی را دارد. 

طرح سنجش سلامت یک سال زودتر انجام می شود 

قدمی بیان کرد: طرح سنجش سلامت باید یک سال زودتر آغاز شود؛ چرا که دورانی است که فعالیت‌های حرکتی و رفتاری در اوج است و درمان باید زودتر صورت بگیرد. این طرح نزدیک به 50 درصد بچه  های 5 سال تمام را پوشش می دهد و برای پذیرش یک میلیون و 700 نفر آماده هستیم.

وی در ادامه افزود: طرح سنجش همراه با شروع ثبت نام در مدرسه آغاز می‌ شود که به مناطق گرمسیر کشور با شرایط خاص، اجازه پذیرش نوآموزان از نیمه دوم اردیبهشت داده شده است.

قدمی درباره وضعیت نوبت دهی پایگاه گفت: خانواده ها باید با دقت زمان مورد نظر را اعلام کنند تا با مشکل مواجه نشوند و سیستم سنجش با سیستم ثبت نام متصل شده تا مجموع اطلاعات در اختیار آنها قرار گیرد. 

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور آمار سال گذشته را به صورت زیر اعلام کرد: 

حدود 80 درصد از افراد قبل از دبستان سابقه داشتند، 7 درصد از بچه ها چپ دست بوده که باید صندلی هایی برای نیاز این افراد تعبیه شود. همچنین 12 درصد از بچه ها هیچ گونه دفترچه بیمه درمانی نداشتند که سازمان بهداشت در این مورد اقدامات لازم را انجام می‌ دهد.

 

وی در ادامه افزود: 62 هزار نفر پدر و 80 هزار نفر مادر بی سواد داریم؛ که بهتر است آگاهی های لازم را در مورد فرزندانشان پیدا کنند. همچنین 30 هزار و 726 نفر دیر آموز  که این افراد همچون دانش آموزان عادی هستند که تنها در طرح سنجش سلامت شناسایی می شوند؛ اینگونه افراد به مدارس عادی هدایت می‌ شوند که سیستم های آموزشی باید منطبق با نیازهای آنان عمل کنند.  

دیر آموزان ملزم به شرکت در کلاس های جبرانی هستند 

غفوریان معاون آموزشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: بخشی از دانش آموزان که در مدارس عادی آموزش می بینند، دیر آموزند که موضوع مداخلات آموزشی برای این دانش آموزان مطرح است، که یک راهکارهای اساسی برای این دسته از افراد کلاس های جبرانی پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه گفت: آموزش والدین و تهیه محتوای آموزشی برای معلمان نیز از دیگر راهکارهای پیشنهادی است که سایر دانش آموزان با نیازهای ویژه و با محدودیت های حسی و حرکتی از خدمات آموزشی استفاده کنند، که طبق آمار نزدیک  به 33 هزار نفر در سال گذشته دیر آموز داشتیم و همین میزان هم برای امسال پیش بینی شده است. 

عظیم عراقی معاون تشخیص سازمان آموزش و پرورش استثنایی با معرفی طرح خدمات حمایتی ویژه کودکان و دانش آموزان استثنایی گفت: در این طرح خدماتی برای توانبخشی افراد ارائه می‌ شود که بر اساس نیاز افراد کمک هزینه ای برای خرید و استفاده این ابزارها داده می شود که در سال گذشته 3 هزار و 800 پرونده بررسی شد که حدود 3 هزار و 600 پرونده قابل پرداخت داشتیم. 

وی در مورد روند شرایط پرداختی گفت: خانواده‌ها ابزارهای توانبخشی و آموزشی را برای فرزندان خود خریداری می کند و پس از ارائه فاکتور  و تائید آن مبلغ به خانواده ها پرداخت می‌شود که امسال سامانه ای برای اینکه این روند سریع تر عملی شود طراحی شد . 

عظیم عراقی اظهار داشت : خانواده هایی هستند که  از ابتدا با مشکلات مالی مواجهند که ما از همان ابتدا کمکهای مالی را به آنها می دهیم.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید