بیش از 50 درصد ادارات دولتی در جنگ “قندوز افغانستان” از بین رفته است

0

خبرگزاری میزان – همزمان با وقوع زلزله در افغانستان که به استان شمالی قندوز این کشور خساراتی وارد کرده است، هیات حقیفت یاب سقوط قندوز اعلام کرد که بررسی های این هیات نشان می دهد: بیش از 50 درصد ادارات دولتی در جنگ چند روزه در قندوز از بین رفته و ادارات دولتی هنوز نتوانسته اند به کارهای عادی خود برگردند.

بیش از 50 درصد ادارات دولتی در جنگ به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،  اعضای هیات حقیقت یاب در یک نشست خبری در قندوز به خبرنگاران گفتند که آنان در اولین گام قصد دارند میزان خسارت های وارد شده به دستگاه های دولتی را در این شهر برآورد کنند.

هیات حقیقت یاب سقوط قندوز از طرف “محمد اشرف غنی” رییس جمهوری افغانستان ماموریت دارد تا عوامل سقوط این شهر را با وجود حضور دست کم 3 هزار نیروی نظامی، مورد بررسی قرار دهد و گزارشی از وضعیت آن ارایه کند.

گزارش این هیات نشان می دهد که 12 دستگاه دولتی به طور کامل از بین رفته و نیازمند ساخت بنای جدید است و 63 دستگاه دولتی دیگر 50 درصد ویران شده است.

عبدالحبیب جبار خیل رییس هیات حقیقت یاب سقوط قندوز درباره اولویت رسیدگی به دستگاه های دولتی گفت که رسیدگی به دستگاه های دولتی به دلیل اهمیت قائل شدن به عرضه خدمات عمومی برای شهروندان است.

حمیدالله دانشی سرپرست استانداری «قندوز» در این نشست خبری گفت که تا زمانی که ادارات دولتی در این شهر فعال نشوند، مردم برای پیشبرد امور خود سرگردان خواهند بود و نمی توانند نیازمندی های خود را مرتفع سازند.

وی افزود که قرار است کمک های سازمان های بین المللی و دولت به زودی به قندوز ارسال شود و پس از دریافت این کمک ها، بین واجدان شرایط تقسیم خواهد شد.

هیاتی از سازمان ملل روز یکشنبه این هفته برای رسیدگی به وضعیت آوارگان و نیازمندان «قندوز» برای شناسایی و کمک به خانواده های آسیب دیده از جنگ، عازم این شهر شد.

این هیات قرار است به هر یک از خانواده های آسیب دیده از جنگ قندوز، معادل 100 دلار پرداخت کند. براساس اعلام وزارت امور مهاجرین افغانستان، 21 هزار و 500 خانواده در جنگ قندوز آواره شده اند که بیش از 17 هزار خانواده به این شهر بازگشته اند.

گروه طالبان حدود یک ماه قبل، به شهر قندوز مرکز استانی به همین نام واقع در شمال شرقی افغانستان حمله کرد و آن را به تصرف خود درآورد، اما پس از سه روز از این شهر عقب رانده شد.
معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: بیشترین آوارگان جنگ قندوز به استان های «بلخ»، «بدخشان» و «بغلان» و عده ای از آنان هم به کابل، پایتخت افغانستان عزیمت کرده اند که بیش از 17 هزار خانوار به قندوز بازگشته اند.

به گفته وی، تمامی آسیب دیدگان از این کمک ها بهره مند خواهند شد.
هیات حقیفت یاب در این نشست خبری از مردم خواست تا پس از استقرار دستگاه های دولتی، مشکلات و آسیب هایی را که از وقوع جنگ در قندوز متحمل شده اند، اطلاع دهند تا به آنها رسیدگی شود.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید