بیمارستان تنها محل نگهداری بیمار نیست / تولید دانش در بیمارستان ها را از یاد نبریم

0

بیمارستان ها علاوه بر ارائه خدمات درمانی باید رویکرد آموزشی و پژوهشی داشته باشند تا بتوانیم گامهای تحقق اهداف سلامت را شاهد باشیم.

حمیدرضا خانکه معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛افزود:رویکرد معاونت تحقیقات فناوری در دانشگاه به بیمارستان روانپزشکی رازی عوض شده است و با موافقت مجوز مرکز تحقیقات سایکوز بسیاری از رویکردها تغییر می یابد.

وی گفت:نگاه دانشگاه به بیمارستان رازی تنها معطوف به نگهداری بیمار نیست بلکه علاوه بر ارائه خدمات درمانی باید بیمارستان ها را به سمت تولید دانش پیش ببریم.

وی با اشاره به بدنه قوی علمی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خاطر نشان کرد:با وجود هزار بیمار و عوارض گوناگون و تشخیص های گوناگون در صدد تولید دانش در جهت بهبود خدمات مورد نیاز بیمارستان هستیم.

گفت: بیمارستان رازی با میزبانی بیماران با اختلالات روانی گوناگون و با نگاهی خاص به سمتی می رود که  بیمارستان ها تنها محل نگهداری بیماران نباشند و با تاسیس این مرکز تحقیقاتی برنامه کشوری بهداشت روان جامعه و بیماری‌های روانی تدوین می شود.

وی در ادامه اظهار داشت : مطالعات نشان دهنده اختلالات روانی در نیم تا 1.5 درصد هر جامعه است و با ایجاد این مرکز می توان شاهد خدمات علمی ارزنده ای برای کمک به این بیماران بود.

 

خانکه گفت: مرکز روانپزشکی رازی با قدمت بیش از 100 سال فعالیت در زمینه بیماری های روانی، سهم بسیار بزرگی در درمان و ارائه خدمات درمانی به این بیماران و سابقه طولانی در درمان و نگهداری آنها با تنوع بیماری های روانی از خفیف قابل درمان تا صعب العلاج را دارد که بیماران با توجه به شرایط بیماری، از یک هفته تا 40 سال در این بیمارستان بستری می شوند.

 

معاون تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: قدمت این مرکز ، تنوع بیماری ها و بیماران مراجعه کننده باعث شده که گنجینه ای از اطلاعات علمی و بالینی در شاخه روانپزشکی جمع آوری شود که امیدواریم برنامه کشوری بهداشت روان جامعه را تدوین و به این بیماران کمک کنیم.

خانکه افزود: با توجه به این پتانسیل، سال گذشته درخواست تاسیس مرکز سایکوز از سوی دانشگاه به وزارت بهداشت ارائه و خوشبختانه با حمایت معاون تحقیقات این وزارتخانه و موافقت شورای گسترش ، این مرکز تحقیقاتی در مرکز روانپزشکی رازی راه اندازی می شود.

وی از حمایت معاونت فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای تولید مقالات بیمارستانی روانپزشکی رازی خبر داد و خواستار اهتمام همگی در ارایه هر چه بیشتر خدمات و تولید مقالات علمی شد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید