تاثیر رفتار تقلیدی بزرگسالان در کودکان مبتلا به اوتیسم

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، معمولاً متخصصان بسته به مشکل و شدت بیماری کودکان درمان‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند و گاهی اوقات نیز درمان اوتیسم ترکیبی از چند روش تخصصی است.

اغلب متخصصان درمان‌های رفتاری و ارتباطی را نیز مد نظر قرار می‌دهند و تا حدودی نیز با موفقیت رو به رو می‌شوند.

یکی دیگر از روش‌های درمانی که برای کودکان اوتیسمی می‌توان به کار گرفت، درمان‌های آموزشی است همچنین درمان‌های خانگی نیز تا حدودی پاسخگوی مشکلات کودکان اوتیسمی بوده است.

درمان‌های دارویی نیز در میان درمان ذکر شده راه دیگری است که بسیار توصیه می‌شود. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است به بیماری‌های دیگر ناشی از اوتیسم همچون بیماری صرع، اختلالات خواب و مشکلات معده مبتلا باشند و باید در کنار درمان اوتیسم به درمان این بیماری‌ها نیز اهمیت داد.

پیشگیری از اوتیسم

هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از ابتلای کودک به اوتیسم یافت نشده است. با این حال با درمان بموقع بیماری بهبود یافته و مهارت‌های اجتماعی و کلامی کودک ارتقا پیدا می‌کند. اگر کودک شما مبتلا به اوتیسم است با مراجعه به مشاوران و متخصصان برای آشنایی با راههای مختلف بهبود کودک، به کودکتان کمک کنید. درمان به موقع برای کودک مفید بوده، زندگی را برای او آسان‌تر کرده و از افزایش شدت بیماری اوتیسم پیشگیری می‌شود.

در مطالعه‌ای اثربخشی تقلید بزرگسال بر بهبود توجه اشتراکی کودکان مبتلا به اوتیسم بررسی شد. در این پژوهش کودکان به طور تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. هر دو گروه در فاز بازی مداخله شرکت می‌کردند که طی آن بزرگسال رفتار کودک را تقلید می‌کرد و یا به طور مشروط به آن پاسخ می‌داد، و سپس وارد فاز بازی خودانگیخته می‌شدند.

بر اساس نتایج، کودکان گروه تقلید در فاز مداخله زمان بیشتری به بزرگسال نگاه می‌کردند، و در فاز بازی خودانگیخته مدت زمان بیشتری به بزرگسال نگاه کرده و نگاه او را دنبال می‌کردند. به طور کلی نتایج نشان داد رفتار تقلیدی بزرگسال، توجه اشتراکی کودکان پیش دبستانی مبتلا به اوتیسم را تقویت کرد که نشاندهندهٔ ارزش تقلید به عنوان یک مداخله است.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید