تاریخچه مختصر تست خمیدگی اسمارت‌فونها

0

گیگر :

برخی افراد همیشه تلاش می‌کنند که جدیدترین موبایلها را بشکنند. خواه این کار با سقوط و انداختن، ضربه زدن یا خم کردن آنها انجام گیرد. به نظر می‌رسد که ما هم تمایل داریم تا نابودی گجتهای پر زرق و برق جدید را به تماشا بنشینیم. با ما همراه باشید.


 بخشی از این تمایل به سبب کنجکاوی مشروع و به جای ما درباره میزان استقامت و استحکام این محصولات بر می‌گردد، اما بخشی هم بی‌شک از علاقه بخش تیره وجود ما به نابودی و اضمحلال سرچشمه می‌گیرد.
 
و جدیدترین گرایش در این زمینه تستهای خمیدگی و میزان تحمل اسمارت‌فونها در برابر تا خوردن است. به شکلی که یک فرد ناآگاه ممکن است فکر کند که انسان همیشه تمایل به خم کردن موبایل خود دارد، اما واقعا موضوع این نیست. اگر شما به دو سال پیش برگردید، بیشترین میزان تست خمیدگی موجود در اینترنت، مربوط به کارتهای شعبده‌بازی تقلبی بود. و تا یک سال پیش تقریبا هیچ کس چنین کاری را با گجتها انجام نمی‌داد.
 
تست خمیدگی یک پدیده نوظهور
در حال حاضر شواهد چندانی در خصوص دلیل این عمل نمی‌توانیم بیابیم، اما فکر می‌کنم که با حدس و گمان می‌توان آغاز این روند را با نازک‌تر شدن روز افزون موبایلها مرتبط دانست. امروزه اسمارتفونها به گونه ای نازک شده‌اند که ممکن است سهوا طی استفاده‌های معمول روزمره (مثلا گذراندن ساعتهای متمادی از عمر خود در جیب کاربران) خم شوند.  و داستان از آنجا آغاز شد که مشهورترین اسمارت فون دنیا به مشکل خمیدگی دچار شد. این ترکیب کافی بود تا علاقه فراوانی را به سمت تستهای خمیدگی جلب کند و داستان به جایی برسد که در تازه‌ترین پرده نمایش با نابودی یک نکسوس 6P همه چشمها به پرده نقره‌ای یوتوب خیره شود!
 
اما این داستان تاریخچه ای بسیار قدیمی‌تر دارد و به شروع تستهای فشار و استرس در آزمایشگاه‌های کارخانه‌های موبایل ساز بر می‌گردد. لذا صاحبان ایده تست خمیدگی را باید مهندسان فروتنی در گذشته‌ای دورتر دانست. در اینجا نگاهی کوتاه به تاریخچه مختصر شروع تست‌های خمیدگی در دنیای گجتها می‌پردازیم. گشت و گذاری در میان آغازگران این رویه تا دوران عجیب تستهای سقوط و خمیدگی‌های ویرانگر امروزی.
 
دهم ژولای ۱۹۹۸
«تست خرد شدن» متولد شد
جولی استرایتلمایر بنیانگذار gadgeteer در مقاله بررسی پالم پی‌سی Everex A-15 نوشت که «هنگامی که شما این دستگاه را در دست گرفته یا بر طرفین آن فشار وارد می‌کنید، هیچگونه شکستگی یا حرکتی در بدنه آن مشاهده نمی‌شود.» به همین سادگی آزمون جدیدی متولد شد که پس از مدتی به creak test گجتیر معرف شد و این سایت تا به امروز از آن بهره می‌برد.
 
جولی استرایتلمایر در این خصوص می گوید: «تا جایی که می‌دانم، من تنها فردی بودم که عصر سنگی ابزارهای همراه را به خاطر می‌آورم. من این کار را بدان دلیل شروع کردم که دوست نداشتم پول زیادی را برای چیزی هزینه کنم که حس سستی و عدم استحکام را بازتاب می‌داد و می‌دانستم که دیگران هم چنین احساسی دارند.»
 
تست استرایتلمایر بدون شک بسیار ملایم‌تر و معقول‌تر از «تست‌های فشار»ی است که امروزه انجام می‌شوند. او می‌گوید: «من تنها دستگاه را در دست می‌گرفتم و طرفین آن را تحت فشار قرار می‌دادم. و هیچگاه سعی نمی کردم که آن را بشکنم، اما به دنبال این حس بودم که پلاستیک بدنه خم می‌شود یا خیر.» این تست همچنین شامل تکان دادن شدید دستگاه هم بود تا ببیند از درون آن سروصدای اضافی به گوش می رسد یا خیر. می‌توان گفت که تستهای کیفیت تولید گجتیر بسیار پیشرو‌تر از آزمونهای تخریبی است که مدتی بعد صورت گرفت.
 
میانه دهه ۲۰۰۰
تست سقوط


نمی توان با اطمینان گفت که تست سقوط از چه زمانی شروع شد، اما این مورد یکی از اولین مثالهایی است که می‌توان رد آن را پیدا کرد. برخی از افراد در میان همه گجتها تنها علاقه‌مند به نابودی و خراب کردن کنسولهای بازی هستند. شاید یک دلیل این باشد که این گجتها چندان نیازی به استحکام و استقامت ندارند. از میانه دهه ۲۰۰۰ اینترنت از تستهای سقوطی پر شد که کنسولهای بازی را نابود می‌کردند. مانند ویدیویی که در بالا می‌بینید و در سال ۲۰۰۵ از طریق یوتوب منتشر شد. بله، سالها پیش از آنکه تستهای سقوط اسمارت فون به موضوعی پر طرفدار تبدیل شود.
 
۱۳ دسامبر ۲۰۰۶
ورود آیپاد به مخلوط کن


کمپین تبلیغاتی Will It Blend (لینک http://www.willitblend.com) سراغ اولین گجت خود رفت و در این میان آیپاد را انتخاب کرد. و این آغازی بر عصر پر شکوه نابودی گجتها بود.
 
۶ ژولای ۲۰۰۷
تست استرس و شکنجه آیفون


از زمانی که اولین آیفون وارد بازار شد، تست‌های فشار و استرس بر روی آن هم آغاز شدند. این ویدیو مربوط به PC World  است که بر روی اینکه آیا می‌توان آیفون را خش انداخت و اینکه آیا چنین اسمارت فون جذابی می تواند از سقوط جان سالم به در ببرد. و این آغاز راهی برای نابودی هر روزه گجتها بود.
 
۲۳ ژوئن ۲۰۱۰
و ادامه خشونت‌بار تست سقوط


تست‌های سقوط پس از عرضه آیفون ۴ با شدت بیشتری دنبال می‌شوند. به نظر می‌رسد استفاده از شیشه در رو و پشت آیفون جدید آن را به هدفی واضح و لذت‌بخش برای آزمونگرها تبدیل کرده است. زیرا به آسانی می‌شکند و شکست شیشه هم در هر نوع سقوطی کاملا به چشم می‌آید.
 
۳ فوریه ۲۰۱۲
بلک‌بری موبایل خودش را خم می‌کند


در آن زمان تست خمیدگی هنوز از اهمیت و شیوع چندانی برخوردار نبود. اما بلکبری با انتشار ویدیویی در یوتوب نشان داد که اسمارت فون بلک‌بری تورچ چگونه در برابر تستهای مختلف مقاومت می‌کند و تا چه اندازه مستحکم است. آنها با ضربه ناگهانی موبایل را به دو نیم نکردند، اما تا حد فراوانی آن را خم کرده و به شکل منحنی درآوردند.
 
۲۱ سپتامبر ۲۰۱۲
آغاز خمیدگی موبایلها


فردی در یوتوب ویدیویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد آیفون ۵ کمی خمیده شده است.البته این ویدیو نتوانست موج بزرگ تست خمیدگی را راه بیندازد. اما می توان آن را یکی از نمونه‌های پیشرو در زمینه این ایده دانست که: موبایلها اکنون به اندازه کافی نازک شده‌اند که به طور اتفاقی خم شوند.
 
۹ دسامبر ۲۰۱۳
مردم تلفنهای قابل انعطاف ال‌جی را خم می‌کنند


ال جی در این زمان اسمارت فونی را رونمایی کرد که به شکل طبیعی منعطف بود و مردم می‌توانستند آن را خم و راست کنند. در این مرحله ویدیوهای یوتوب بیشتر مردمی را نشان می‌داد که به شکل بسیار محدودی این قابلیت موبایل‌شان را می‌آزمودند. اما یک ویدیو (در دقیقه ۳:۲۰) بیشترین میزان تخریب را در میان همه تستهای خمش به نمایش گذارد. زیرا صاحب اسمارت فون ال‌جی سعی داشت که آن را تا حد نابودی خم کند. اما موبایل جان به در برد!
 
۱۰ مارس ۲۰۱۴
رسمیت یافتن تست خمش


حتما شما هم به خاطر دارید که از این تاریخ بود که دریافتیم «تست خمیدگی» یا خمش چیست و قبل از آن ایده‌ای در این خصوص نداشتیم. و این زمانی بود که برخی کاربران از اینکه آیفون ۵اس در جیب عقب شلوارشان خم می‌شود، ناراضی بودند و سایت TechRax به عنوان اولین منبع به این موضوع اشاره کرد که «ویدیوهای تستهای تجربی» در خصوص «میزان مقاومت در برابر خمش» ظهور کرده‌اند: «ما تا کنون هرگز چنین کاری را انجام نداده‌ایم»
 
شاید بتوان گفت که دو دقیقه ابتدایی این ویدیو یکی از بهترین نمونه‌های تست خمش در تاریخ این رخداد باشد.
 
۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴
آیا آیفون ۶ هم خم می‌شود؟
 
در این زمان برخی کاربران MacRumors در فرومهای این سایت موضوعی را آغاز کرده و مدعی شدند که آیفون ۶ آنها پس از دو روز استفاده اندکی خم شده است. این بحث در ۱۵ صفحه ادامه یافت و باعث تولد اصطلاح Bent-gate شد.
 
۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴
آیفون ۶ خم می‌شود


تست خمش رسما کار خود را در این زمینه آغاز می‌کند. دو روز بعد در تستهای خمشی که یوتوب را پر کرده‌اند، آیفون ۶ خم می‌شود. ویدیویی که می‌بینید، توسط Unbox Therapy منتشر شده و به نظر می‌رسد که بیشترین توجه را به خود جلب کرد. نتیجه گیری آنها؟ بله، آیفون ۶ هم خم می‌شود.
 
اندکی بعد در همان روز
تست خمش همه چیز


بلافاصله پس از انتشار ویدیوی تست خمش آیفون ۶، سایت Unbox Therapy آزمون تست خمش خود را بر روی همه چیز آغاز کرد. در شروع آنها سعی کردند گلکسی نوت ۳ سامسونگ را خم کنند، و در ادامه هم ویدیوهای تست خمیدگی اچ‌تی‌سی وان ام۸، موتو ایکس و لومیا ۱۰۲۰ را منتشر کردند.
 
۲۵ سپتامبر ۲۰۱۴
رونمایی از تستهای خمش رسمی آزمایشگاه‌های اپل

اپل به سایت ورج و تعدادی از وبسایتهای تکنولوژی اجازه داد تا به درون آزمایشگاه تستهای فشار آیفون قدم بگذارند و یافته‌های‌شان را منتشر کنند. آنها قصد داشتند نشان دهند که آیفون ۶ واقعا تا چه میزان فشار را تاب می‌آورد و اینگونه ثابت کنند که مهندسان اپل کاملا به همه موضوعات  (از جمله تست خمش) توجه نشان داده‌اند.
 
اوایل ۲۰۱۵
ادامه تستهای خمش
 
اکنون تمامی اسمارت‌فونهای پرچمدار موضوعی مناسب برای تست خمیدگی هستند. گلکسی اس۶ به خوبی مقاومت می‌کند، اما در نهایت خم می‌شود. اچ‌تی‌سی وان ام۹ دو تکه می‌شود. موتو ایکس پیور ادیشن هم صدمه چندانی نمی بیند.
 
۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵
خم کردن آیفون ۶اس بسیار سخت‌تر است

آزمونگرهای تست خمیدگی به زودی در می‌یابند که آیفون روز به روز مستحکم‌تر خواهد شد. در این ویدیو که توسط FoneFox منتشر شده، دو کاربر تلاش می‌کنند تا آیفون ۶اس پلاس را خم کنند، اما در این زمینه چندان موفق نبودند.
 
۲۹ اکتبر ۲۰۱۵
نکسوس ۶پی دو نیمه می‌شود

و دوباره اصطلاح bendgate رواج می‌بابد. در ویدیویی Nexus 6P تازه وارد طی یک تست خمش تقریبا در هم بافته می‌شود! پس از آنکه برخی این شبهه را مطرح می‌کنند که این یک اتفاق بوده است، اکانت یوتوب دوباره نکسوس ۶پی دیگری می‌خرد و تست را دوباره تکرار می‌کند. بله، خم می‌شود. و البته این شانس همیشه وجود دارد که موبایل فوق‌العاده بعدی هم (از هر کارخانه‌ای)‌ قربانی جدید تستهای خمش باشد.
 

 

cover

پاسخ دهید