تاسیس دانشگاه پزشکی با همکاری مدرسه‌ای در شمال شهر تهران

0

رییس بنیاد بیماری‌های نادر ایران از تاسیس دانشگاه پزشکی با همکاری مدرسه‌ای در شمال شهر تهران و صدور سلامت کارت نادر برای معلمان آن مدرسه خبر داد.

خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، دکتر علی داوودیان رییس بنیاد بیماری‌های نادر ایران طی مراسمی که دیشب در دبستان دانا در شمال شهر تهران برگزار شد، گفت: امروز حداقل 19 پزشک حاذق و توانمند داخلی و خارجی و 50 هزار بیمار تحت پوشش انجمن بیماری‌های نادر داریم. همچنین اطلس بیماری‌های نادر مورد تایید وزیر بهداشت، با جزئیات کامل 58 بیماری در دسترس است.

وی با بیان اینکه از سال 93 حدود 10 انجمن بیماری نادر شکل گرفته و فعالیت می کنند، ادامه داد: از جمله این انجمن‌ها می توان به  ALS ، نقص ایمنی، ای بی، آلوپسی و سلیاک اشاره کرد. 

تاسیس دانشگاه پزشکی با همکاری مدرسه‌ای در شمال شهر تهران

داوودیان با اشاره به تعریف بیماری نادر اظهار داشت: درواقع اگر به ازای سطح جمعیتی، هر 20 هزار نفر یک نفر بیماریی را داشته باشند، آن بیماری نادر محسوب می شود؛ لذا در ایران اگر تعداد مبتلایان به یک بیماری، کمتر از 40 هزار نفر باشد آن بیماری نادر است.

وی افزود: باید بحث غربالگری کودکانی که ناقص یا با ژن معیوب به دنیا می آیند؛ پیچیده تر و به طور جد پیگیری شود.

داوودیان رییس بنیاد بیماری‌های نادر ایران اعلام کرد: بنا داریم با همکاری این دبستان دانشگاه پزشکی تاسیس کنیم و تمام خروجی‌های این مدرسه، دانشجویان دانشگاه تاسیس شده شوند. همچنین برای تمام معلمان این مدرسه سلامت کارت نادر صادر می شود.

رییس بنیاد بیماری‌های نادر ایران یادآور شد: برای بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های صعب العلاج و خاص، در برخی مراکز تعیین شده؛ مجموعه کارهای تشخیصی از جمله سونوگرافی و داپلر رایگان است. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید