تامین منابع پایدار مهمترین اصل در برنامه پزشک خانواده

0

معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشکی تامین منابع پایدار را مهمترین اصل در برنامه پزشک خانواده دانست و گفت: راه اندازی نظام ارجاع به تعالی نظام سلامت کشور کمک می‌کند.

دکتر عزت الله گل علیزاده، معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشکی، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  مهم‌ترین اصل اجرای برنامه پزشک خانواده را تامین منابع پایدار برای این حوزه دانست و گفت: ما از هیئت دولت انتظار داریم وقتی طرح بزرگی مثل پزشک خانواده شروع می‌شود، مهم‌ترین اصل آن یعنی تامین منابع پایدار را در نظر بگیرند. یکی از ایراداتی که به طرح پزشک خانواده وارد است، منابع مالی ناپایدار آن است. اگر مشکل بودجه‌ای به وجود آید، تمام طرح زیر سوال می‌رود. اگر این برنامه در مسیر خود دچار چالش شود قطعا نمی‌توانیم آن را در تمام کشور گسترش دهیم و اما و اگرهای زیادی را به دنبال دارد.

گل‌علیزاده تصریح کرد: منابع مالی پایدار یعنی یک رقم ثابت، از یک محل خاص به این طرح اختصاص داده شود. نشان‌دار بودن این ردیف بودجه‌ای نیز مهم است به صورتی که اگر اعتبارات بودجه‌ای دچار نوسان شد، این پرداختی دچار مشکل نشود.

وی عدم تمرکز منابع را منجر به تصمیم گیری بهتر درباره نحوه تخصیص منابع دانست و ادامه داد: منابع پزشک خانواده روستایی و شهری متفاوت است. این منابع از محل بودجه عمومی و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده تامین می‌شود و بخشی از آن نیز در اختیار بیمه‌ها است. تجمیع منابع باعث می‌شود راحت‌تر درباره تخصیص منابع تصمیم‌گیری کرد.

معاون پشتیبانی سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: تنها مسیر ما پزشک خانواده و نظام ارجاع است. این برنامه در قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه و همچنین در سیاست‌های ابلاغی رهبری مورد اشاره قرار گرفته است. هر چقدر پول در سبد درمان بریزیم باز هم با کمبود منابع روبرو می‌شویم؛ چرا که راهنمای بالینی، سطح بندی خدمات و نظام ارجاع نداریم و از طرفی شاهد تقاضای القایی هستیم.

وی در پایان تاکید کرد: ما ناگزیر هستیم خدمات را سطح بندی و نظام ارجاع را برای آن راه‌اندازی کنیم. این امر کمک می‌کند منابع به خوبی مدیریت شود. هر چه بیشتر به سطح یک درمان و برطرف کردن نواقص آن بپردازیم، بهتر می‌توانیم این نظام را در کل کشور گسترش دهیم که در نهایت به تعالی نظام سلامت در کشور کمک می‌کند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید