تامین نیازهای عاطفی، پیش شرط اجتماعی شدن نوجوانان

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از آستان، یکی از راهکارهایی که به افراد در سنین نوجوانی کمک می کند تا اسیر بزهکاری و رفتارهای ناپسند اخلاقی نشوند شرکت در برنامه های آموزشی غیر رسمی است. حضور در برنامه های غیر رسمی رشد توانایی های ذهنی افراد را افزایش می دهد.

زمانی که افراد در سنین نوجوانی ارتباط منطقی با والدین خود برقرار کنند و درک درستی از شرایط پیرامونی خود داشته باشند نه تنها رشد ذهنی شان ارتقا پیدا می کند بلکه از سرخوردگی نیز دور می شوند.

اغلب فرزندانی که از سوی والدین خود درک نمی شوند حتی با وجود امکانات رفاهی و سرگرمی های مختلف نیز باز هم احساس تنهایی و انزوا می کنند. بنابراین برقراری ارتباط با گروه همسالان و پذیرش اجتماعی در رشد مهارت های اجتماعی افراد نوجوان تاثیر گذار است.

پژوهش ها نشان می دهد داشتن یک رابطه سالم با گروه همسالان باعث می شود افراد در سنین پایین تر جامعه پذیر و اجتماعی شوند و اغلب افرادی که در دوران تحصیل مشکلات یادگیری و رفتاری دارند از سوی گروه همسالان خود طرد شده اند بنابراین عدم پذیرش اجتماعی نه تنها آسیب زاست بلکه بر تمام جنبه های رشدی افراد نیز تاثیر می گذارد.

اغلب افرادی که با کمبود مهارت های اجتماعی روبرو هستند مشکلات رفتاری و شکست در تکلیف تحصیلی را تجربه می کنند. از این رو محققان بر این باورند که تامین نیازهای عاطفی فرزندان از پیش شرط های اصلی برای داشتن یک رابطه اجتماعی سازنده است.

همچنین عواملی مثل روابط صمیمانه با اعضای خانواده و دوستان، کیفیت مطلوب آموزش، استراتژی منسجم و منطقی برای مدیریت رفتار تاثیر بسزایی در تربیت اجتماعی افراد دارد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید