تجلیل بی ام و از خودروی دوست داشتنی 2002 با ساخت نمونه ای مفهومی

0

تجلیل بی ام و از خودروی دوست داشتنی 2002 با ساخت نمونه ای مفهومی

بی ام و یکی از شرکت های خودرو سازی است که احترام زیادی برای خودرو های مشهور قدیمی خود قائل است و هر چند وقت یکبار با ساخت نمونه ای مفهومی از آن خودرو ها یاد کرده و به شهرتی که بدست آورده اند ارج می نهد. بی ام و این خودرو های مفهومی را خودرو های hommage می نامد که در زبان اسپانیایی به معنی تجلیل است. جدیدترین عضو خودرو های hommage بی ام و پیشکشی زیباست به خودروی قدیمی و دوست داشتنی 2002 توربو که بدون شک یکی از بهترین خودرو هایی بود که این خودرو ساز باواریایی تاکنون تولید کرده است.

امسال هم مانند سالیان گذشته Concorso d’Eleganza Villa d’Este شاهد حضور خودرو های خاصی بود که شرکت های مختلف برای رونمایی آنها این مکان تاریخی در شمال ایتالیا و در جوار دریاچه زیبای کومو را انتخاب کرده اند. قدمت تاریخی این مجموعه باعث می شود تا جلوه خاصی به خودرو هایی که در این مکان حضور پیدا میکنند تعلق بگیرد و اهمیت آنها نیز با همین پیشینه تاریخی ادغام شده است. اما خبرساز ترین خودرویی که امسال در این مکان رونمایی شد بی ام و 2002 Hommage بود که خودرویی مفهومی و به پاس بزرگداشت یاد یکی از بهترین خودرو هایی است که بی ام و تاکنون تولید کرده است.

خودرو های سری 02 بی ام و از سال 1966 تولید و عرضه شدند اما در سال 1973 و در نمایشگاه خودروی فرانکفورت شرکت بی ام و از اولین خودروی توربو شارژ شده ساخت این شرکت رونمایی کرد . بی ام و 2002 توربو با قدرت 170 اسب بخار و گشتاور 240 نیوتن متر به سرعت یکی از محبوب ترین خودرو های زمان خود تبدیل شد. بعد از گذشت سالیان زیاد بی ام و تصمیم گرفت تا با ساخت نمونه ای مفهومی هم پنجاهمین سال تولید سری 02 خودرو های این شرکت را جشن بگیرد و هم از اولین خودروی توربوی ساخت این شرکت تقدیر کند.

این خودروی مفهومی بر اساس خودروی بی ام و M2 اسپورت طراحی شده اما ویژگی های جذابی به بدنه آن اضافه شده است. قطعات آئرودینامیک بزرگی که به اطراف بدنه این خودرو اضافه شده با نگاهی ویژه به طراحی بدنه بی ام و 2002 طراحی شده اند تا علاوه بر بوجود آوردن نیرون رو به پایین نشانگر اصالت این خودرو نیز باشند. همچنین نکاتی از طراحی جذاب 2002 در این خودرو نیز تکرار شده مانند خط کشیده شده بر پهلوی خودرو که از روی در ها به سمت صندوق عقب نمایان است، این خط در خودروی قدیمی از جنس کروم بوده و در خودروی مفهومی جدید از فیبرکربن ساخته شده است.

بی ام و از 2002 Hommage با نام درسی از طراحی یاد کرده و یادآوری کرده که خودرویی با این طراحی به این زودی در نمایشگاه های خودرو برای تولید انبوه رونمایی نخواهد شد. این اولین بار نیست که بی ام و خودرو های مفهومی اینچنین تولید میکند و 2002 Hommage تنها نمونه مفهومی امسال نیز نبود و بی ام و از موتور سیکلت مفهومی R 5 Hommage نیز رونمایی کرد که به پاس یادبود موتور سیکلت R 5 که 80 سال پیش تولید شده بود ساخته شده است. البته این موتور سیکلت بر حلاف خوردرویی که پیش تر از آن صحبت کردیم از سبک طراحی متفاوتی استفاده کرده است و طراحی قدیمی را به دنیای مدرن آورده است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید