تحریم بازی Counter Strike: Global Offensive به دلیل کشتار شهر مونیخ آلمان

0

تحریم بازی Counter Strike: Global Offensive به دلیل کشتار شهر مونیخ آلمان

هر بار که کشت و کشتاری توسط یک نوجوان دیوانه در یکی از کشور های جهان اول رخ می دهد، بسیاری از مسئولین سیاسی و اولیای امر در این کشور ها انگشت اصلی اتهام را به سوی بازی های کامپیوتری نشانه می روند. اتفاقی که این بار به جای یکی از نسخه های سری GTA برای بازی Counter Strike: Global Offensive رخ داده است.

به تازگی شبکه ی تلویزیونی ProSieben MAXX (که یکی از شبکه های تلویزیونی رایگان در کشور آلمان محسوب می شود) به طور رسمی به اعلام این موضوع پرداخته است که در این آخر هفته به پوشش زنده ی مسابقات لیگ ELeague (که در رشته ی Counter Strike: Global Offensive از بخش ورزش های الکترونیک یا eSports برگزار می شود) نخواهد پرداخت. این در حالی است که پیش از این قرار بر این بود تا شبکه ی تلویزیونی مذکور به طور زنده مرحله ی نیمه نهایی و نهایی از مسابقات Counter Strike: Global Offensive در لیگ Eleague را به طور زنده پوشش دهد. دلیل اصلی این تصمیم را می توان در رویداد تیر اندازی مرگ باری جستجو کرد که به تازگی در شهر مونیخ آلمان رخ داده و طی آن یک نوجوان 18 ساله ی ایرانی تبار به نام دیوید سنبلی (که خود را علی می نامیده) 9 نفر را در حوالی یک فروشگاه و همچنین شعبه ای از رستوران مک دونالد در این شهر به ضرب گلوله از پای در آورده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط ماموران پلیس ایالت باواریا این قاتل نوجوان سخت تحت تاثیر اقدام مشابهی بوده است که حدود 7 سال قبل در شهر ویندن آلمان به دست نوجوان دیگری به انجام رسیده و طی آن 15 نفر در یک مدرسه به دست او کشته شدند. در همین راستا علی سنبلی سال گذشته به شکل حضوری از آن مدرسه بازدید کرده و در طول یک سال اخیر مدام برای انجام نقشه ی شوم خود برنامه ریزی می کرده است تا در سالگرد حمله ی خون بار اندرس برویک به گرد همایی جوانان حزب کارگر در جزیره ی اوتویای کشور نروژ (که 70 کشته بر جای گذاشت) تصمیم مرگ بار خود را عملی سازد. نیرو های پلیس ایالت باواریا در جریات تحقیقات خود همچنین به این نتیجه رسیده اند که علی دیوید سنبلی یکی از هواداران سرسخت بازی های شوتر اول شخص بوده و زمان قابل توجهی از اوقات فراغت خود را صرف انجام بازی Counter Strike: Source می کرده است. دلیلی که به موجب آن علاقه مندان به بازی Counter Strike: Global Offensive در کشور آلمان قادر نیستند تا مرحله ی نیمه نهایی و نهایی از رقابت های مربوط به این بازی در لیگ ELeague را به شکل زنده از تلویزیون مشاهده نمایند. جالب این جاست که یکی از تیم های حاضر در مرحله ی نیمه نهایی از لیگ Eleague تیم آلمانی Mousesports است که در این مرحله از رقابت ها به همراه سه تیم دیگر از کشور های سوئد ، اکراین و لهستان برای حضور در بازی پایانی به رقابت می پردازد. 

 csgo

اگر چه علاقه مندان به دنبال کردن مرحله ی نیمه پایانی و پایانی از رقابت های لیگ ELeague در کشور آلمان می توانند این کار را از طریق شبکه ی توییچ انجام دهند و عدم پخش رقابت های مذکور به شکل زنده از شبکه ی تلویزیونی Prosieben MAXX تنها یکی از گزینه های موجود در این زمینه را از دسترس آنان خارج ساخته، اما در عین حال سخنان مقامات بلند پایه ی سیاسی و امنیتی کشور آلمان در رابطه با بازی های کامپیوتری، پس از حادث شدن این رویداد مرگ بار در نوع خود بسیار جال و قابل تامل به نظر می رسد. در این میان رییس پلیس ایالت باواریا یعنی رابرت هیمبرگر (با همبرگر اشتباه نشود!) طی اظهار نظری جنجالی از بازی کانتر استرایک به عنوان اثری یاد کرده است که تقریباً تمامی قاتلان دیوانه ای نظیر علی دیوید سنبلی به انجام آن علاقه مند هستند! در کنار او وزیر امور داخله ی کشور آلمان (وزیر کشور) یعنی توماس د مایتزیر هم در اظهار نظری مشابه این موضوع را پیش کشیده است که آن ها نمی تواند به همین راحتی تاثیر منفی تکریم خشونت در بازی های کامپیوتری اینترنتی بر امر رشد نوجوانان و جوانان آلمانی را به همین راحتی نادیده بگیرد. البته چنین اظهار نظر هایی در رابطه با تاثیر منفی بازی های کامپیوتری در رفتار جوانان و نوجوانان اظهار نظر های چندان تازه ای محسوب نمی شود و پیش از این بار ها به هنگام رقم خوردن حوادث مشابه شاهد ابراز چنین گفته هایی در رابطه با ماهیت بازی های کامپیوتری از سوی سیاستمداران بوده ایم. به عنوان مثال چند سال قبل که جوانی مجنون به دلیل باز سازی صحنه هایی از مجموعه بازی های GTA در دنیای واقعی، به سمت ماموران پلیس یکی از ایالت های امریکا آتش گشوده بود، بسیاری از سیاست مداران امریکایی وجود مجموعه بازی های GTA را به عنوان دلیل اصلی رقم خوردن این رخداد قلمداد کرده بودند و سایر دلایل وقوع حادثه ی مذکور (و سایر حوادث مشبه) را خواسته یا ناخواسته کم رنگ جلوه دادند. به هر حال این نخستین بار نیست که بازی های کامپیوتری مسبب وقوع رخداد های این چنینی قلمداد می شوند و به طور حتم آخرین مورد از آن هم نخواهد بود. در این میان شاید اگر عامل اصلی این رخداد مرگ بار یعنی دیوید علی سنبلی، پیش از انجام عملی اقدام شنیع و غیر انسانی خود با رهبران گروه داعش بیعت می کرد، دیگر کسی به دنبال این موضوع نمی رفت که او به چه بازی کامپیوتری خاصی علاقه مند بوده یا به طور مثال موز را بیشتر دوست داشته است یا سیب زمینی و نارگیل را.           

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید