تحقیقات و فناوری در کشور با مشکل رو به رو است

0

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تحقیقات و فناوری در کشور با مشکلات عدیده‌ای رو به روست، گفت: فقط در رشد کمی مقالات شاهد پیشرفت بودیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم رونمایی از فرآورده دانش بنیان یدوفولیک که امروز در پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، گفت: اقتدار علمی هر کشور وابسته به تولیدات پژوهشی و فناوری است. دانشگاه‌ها نیز نقش مهمی را در ایجاد این اقتدار به عهده دارند و به جرأت می‌توان گفت دانشگاهی که تحقیق و پژوهش نکند شایسته نام دانشگاه نیست.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تکیه بر توانمندی انسانی در نظام سلامت حرفی برای گفتن دارد البته در 10 سال گذشته فقط شاهد رشد کمی مقالات بودیم و از نگاه دیگر فاصله بین رشد کمی و کیفی مقالات هماهنگ نیست این مشکل جای تلاش بیشتری دارد.

پیوندی مشکل اصلی را مدیریت دانش خواند و افزود: ما تاکنون نتوانستیم تمام دانش تولید شده را ترجمه کنیم تا در جهت رفع نیازهای مردم استفاده شود. مراکز تحقیقاتی باید نقش محوری در اقتدار علمی ایفا کنند، البته اقتدار علمی منشأ اقتدار سیاسی و اجتماعی است.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تلاش کرده تا نقشی محوری به عنوان دانشگاهی پیشگام و پیشرو داشته باشد و برنامه داریم ارتباط نزدیکی بین علوم بالینی و علوم پایه ایجاد کنیم. از طرفی تجمیع مراکز تحقیقاتی و تعریف اهداف مشخص برای آنان ضرورت دارد و تجهیز مراکز پژوهشی نیاز است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: امسال تمرکز اقتصاد از نفت خام به اقتصاد دانش بنیان تغییر کرده که در پی تحقق آن دانشگاه‌ها باید وارد عمل شوند شعار این دانشگاه تحت لقای اقتصاد مقاومتی، پاسخگویی اجتماعی تعریف شده تا شاهد افزایش توجه و تلاش برای رفع نیازهای مردم باشیم.

پیوندی یادآور شد: رونمایی از داروی یدوفولیک حاکی از سخنی جدی در راستای اقتصاد مقاومتی است ما برای افزایش این اقدامات و ارج نهادن به آنها هفته‌ای را با نام هفته دانشگاه نامگذاری کردیم امروز، روز دوم این هفته و امسال، سال اول نامگذاری آن است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید