تحلیلگران تخمین می‌زنند که فروش پلی‌استیشن ۴ از 100 میلیون واحد بالاتر خواهد رفت

0

گیگر :

سایت خبری MCV گزارش جدیدی از شرکت تحقیقاتی DFC Intelligence منتشر کرده است که در آن تخمین زده شده که تا پایان نسل هشتم، 100 میلیون واحد از کنسول قدرتمند چشم‌ بادومی‌ها یعنی پلی‌استیشن ۴ به فروش خواهد رفت. در این صورت پلی‌استیشن 4 ششمین کنسولی است که در تاریخ بازی‌های ویدیویی به این رقم دست می‌یابد.

پلی‌استیشن، پلی‌استیشن 2، گیم‌بوی، نینتندو دی اس و Wii کنسول‌های دیگری هستند که تا به امروز توانستند به چنین فروش عظیمی دست پیدا کنند. جالب است بدانید که دو کنسول نسل پیش، پلی‌استیشن 3 و اکس‌باکس 360، نتوانستند خودشان را به این رقم برسانند در حالی که 10 الی 15 میلیون با آن فاصله داشتند.

سونی که کنسول پلی‌استیشن 4 خود را در ماه نوامبر(آبان) سال 2013 به بازار عرضه کرد، تا پایان ماه اول میلادی سال 2016 توانست 36 میلیون واحد از این کنسول را در سراسر جهان به فروش برساند. در ماه فبریه سال پیش نیز گزارشی از سوی شرکت آماری Strategy Analytics منتشر شد که بر آن باور بود پی‌استیشن 4 موفقیت پلی‌استیشن 2 و Wii را تکرار خواهد کرد.

لقب پرفروش‌ترین کنسول بازی تاریخ در انحصار پلی‌استیشن 2 است. فروش این کنسول استثنایی تا به امروز نزیک به 150 میلیون واحد برآورد می‌شود. فروش کنسول قبلی نینتندو نیز طبق آمار منتشر شده از سوی خود این کمپانی، از 101 میلیون واحد فراتر رفته است.

این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند که فروش پلی‌استیشن 4 تا سال 2019 به 80 میلیون می‌رسد و با اختلاف 40 درصدی اکس‌باکس وان را با فاصله زیادی پشت سر خود خواهد گذاشت. در گزارش DFC آمده است که فروش پلی‌استیشن 4 در سال 2015 با پیش‌بینی این گروه سازگاری داشته، در حالی که فروش اکس‌باکس وان و Wii U کمی کمتر از آن چیزی بوده که این گروه آماری انتظار آن را داشته است.

مایکروسافت آماری از فروش اکس‌باکس وان ارایه نکرده است و گویا تصمیم آن را هم ندارد که در آینده چنین کاری کند اما بر اساس گزارش تایید نشده‌ای، فروش این کنسول برابر 18 میلیون یا بیشتر بوده در حالی که نینتندو بیش از 12 میلیون کنسول Wii U فروخته است.

یکی از مواردی که می‌تواند به فروش پلی‌استیشن 4 در آینده کمک بیشتری کند، PlayStation VR است. بنا به گزارش DFC، دوربین واقعیت مجازی پلی‌استیشن که قرار است در نیمه ابتدایی سال 2016 عرضه شود؛ می‌تواند به پلی‌استیشن 4 کمک کند تا مخاطبین خود را در سال‌های آتی گسترش دهد. البته DFC می‌گوید که انتظار آن را ندارد که VR به این زودی تاثیر بزرگی روی بازار کنسول داشته باشد.

در ادامه این گزارش همچنین ذکر شده که فروش بازی‌ها به شکل دیجیتال در سالهای آینده رشد بزرگی به خود می‌بیند و تا سال 2019 به 20 میلیارد دلار فروش سالانه خواهد رسید. در آن زمان، نزدیک به نصفی از فروش بازی‌های پلی‌استیشن 4 و اکس‌باکس وان به صورت دیجیتالی خواهد بود. موضوعی که همین الان نیز به وضوح قابل مشاهده است و سهم فروش دیجیتالی هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود. برای مثال، تاد هاوارد، کارگردان بازی Fallout 4، چندی پیش اعلام کرد که فروش دیجیتالی بازی در روز عرضه از فروش فیزیکی آن بهتر بوده است.

در آخر، این گزارش اشاره می‌کند که نینتندو یکی از بازیکنان اصلی نسل هشتم است که باید در آینده او را زیر نظر داشت. نینتندو تصمیم دارد کنسول جدید خود را که در حال حاضر تنها با نام رمز NX شناخته می‌شود، در اواخر امسال به بازار بازی عرضه کند. شایعاتی به گوش می‌رسد که این کنسول هیبریدی(بین موبایل و کنسول) بوده و از تکنولوژی روز صنعت بازی بهره می‌برد.
 
 

cover

پاسخ دهید