تدابیر فرهنگی و تربیتی برای دانش‌آموزان در ماه رمضان

0

دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی از برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تربیتی با نام فرزندان رمضان‌المبارک برای دانش‌آموزان در ماه رمضان خبر داد.

علامتی با بیان اینکه رمضان به لحاظ تربیتی از فرصت‌های طلایی به شمار می‌رود، گفت: در این ماه فرد علاوه بر اینکه به عبادت می‌پردازد فرصتی برای تسکین نفس و خود‌سازی نیز دارد و در این راستا اتحادیه انجمن‌های اسلامی در جهت انس بیشتر با معنویت و قرآن برای دانش‌آموزان و همچنین افزایش انگیزه نسبت به قرآن کریم و ایجاد علاقه به جمع‌های مؤمنانه‌، برنامه‌های ویژه‌ای را در غالب طرح سراسری رمضان مبارک تدارک دیده‌اند.

دبیر کل اتحادیه انجن‌های اسلامی با اشاره به اهداف برگزاری این برنامه عنوان کرد: برنامه‌های ماه رمضان به صورت یک سبد برنامه‌ای ارائه می‌شود تا علاوه بر ارتقای سطح ابتکار عمل استان‌ها، طیف گسترده‌ای از علایق دانش‌آموزان را نیز مورد توجه قرار دهد.

علامتی اظهار کرد: سبد برنامه‌های ماه مبارک رمضان انجمن‌های اسلامی شامل برگزاری آزمون حفظ سوره ملک، طرح اکرام ایتام هم زمان با سالگرد ولادت امام حسن مجتبی(ع) با عنوان شبگرد کوفه، پویش تصویری افطاری ساده، برگزاری هیئت‌های انصارالمهدی‌ با ترکیب ویژه در برنامه مناجات‌خوانی توسط دانش‌آموزان، تشکیل جلسات قرار‌گاهی با هدف بحث و گفت‌و‌گو و محوریت قراردادن محتوای دعای 44 صحیفه سجادیه و خطبه شعبانیه حضرت رسول(ص)در ماه رمضان، تکریم و غبار‌روبی مساجد، مسابقه قرآنی رمضان‌المبارک و گرامیداشت اولین زن مسلمان انقلابی (ویژه دختران) است.

وی با بیان اینکه مخاطبان این برنامه‌ها کلیه اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان سراسر کشور و همچنین کادر پشتیبان یعنی مربیان را شامل می‌شود، گفت: در برخی از برنامه‌ها تمامی دانش‌آموزان کشور که حتی عضو اتحادیه انجمن اسلامی نیستند نیز امکان شرکت دارند.

دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تشریح برنامه‌های ماه رمضان به طور کامل پرداخت و نحوه برگزاری و اهداف آن‌ها را شرح داد.

وی در خصوص حفظ سوره ملک عنوان کرد: دانش‌آموزان در ماه رمضان فرصت دارند تا به حفظ سوره بپردازند و در تاریخ 24 تیر در تمامی شهرستان‌ها آزمون حفظ سوره به طور کتبی و شفاهی انجام شده و نتایج این آزمون در تاریخ دوم مرداد ماه اعلام می‌شود.

علامتی در خصوص جزئیات طرح شبگرد کوفه گفت: این طرح در نیمه ماه رمضان اجرایی می‌شود و دانش‌آموزان به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی برای نیازمندان و ایتام اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به این که نحوه جمع‌آوری کمک‌های مردمی به قرارگاه عملیات شهری سپرده می‌شود، اظهار داشت: مدت اجرای طرح یک ماه و در طول ماه رمضان ادامه می‌یابد.

دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی در خصوص روش‌های جمع‌آوری کمک‌ها گفت: دانش‌آموزان با صندوق و به صورت جمعی اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی می‌کنند همچنین فیش‌هایی طراحی شده تا به عنوان رسید پس از دریافت وجه نقد به افراد تحویل داده شود.

علامتی مکان‌های پیشنهادی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی را پایگاه‌های نماز جمعه، مساجد، خانواده دانش‌آموزان و مواردی‌ از این شکل دانست و یادآور شد: مبالغ جمع‌آوری شده حداکثر تا تاریخ 21 تیر ماه به مربیان و مسئولان اتحادیه شهرستان‌ها تحویل داده می‌شود.

وی ادامه داد: پس از جمع‌آوری کمک‌های مردمی به کمیته امداد امام خمینی(ره) مراحل بعدی طرح را اجرا می‌کنیم.

دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی پویش تصویری افطاری‌ ساده را از دیگر برنامه‌های اتحادیه برای دانش‌آموزان ذکر کرد و گفت: ترویج این مسئله سنت حسنه‌ای است و پیرو تأکید مقام معظم رهبری انجام می‌شود.

علامتی ادامه داد: در غالب این بخش دانش‌آموزان ضمن ترغیب خانواده به برگزاری مراسم افطاری‌ ساده در مهمانی‌ها به جریان‌سازی و ترغیب اقوام می‌پردازند و می‌تواند در این زمینه تصاویر و فیلم‌های خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی و ایمیل انجمن اسلامی به اتحادیه ارسال کنند.

وی غبارروبی‌ و تکریم مساجد را نیز از برنامه‌های ویژه ماه رمضان دانست و یادآور شد: انس با مسجد یکی از اهداف مهم و قابل پیگیری و سیر  و سلوک فکری و تربیتی اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان است و با اجرای چنین طرح‌هایی رابطه دانش‌آموزان با مسجد تقویت می‌شود.

دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی افزود: دانش‌آموزان برای شرکت در این طرح از طریق مربیان قرارگاه‌ها معرفی می‌شوند و همچنین با تشکیل حلقه‌هایی دوستانه به بحث و گفت‌ و گو در خصوص فضیلت حضور در مسجد فلسفه تأکید در نماز جماعت و مواردی‌ دیگر از این قبیل می‌پردازند.

مسابقه قرآنی رمضان‌المبارک از دیگر برنامه‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی در ماه رمضان است که علامتی در خصوص جدیت آن گفت: هر روز مراسم جزءخوانی‌ قرآنی در ماه رمضان انجام می‌شود و برای اعضای کادر پشتیبان سوالاتی‌ در خصوص جزء خوانده شده ارسال می‌شود و اعضا می‌توانند تا ساعت 22 روز بعد برای پاسخگویی اقدام کنند. 

علامتی گرامیداشت اولین زن مسلمان انقلابی را نیز از برنامه‌های ویژه دانست که دختران جمعیت هدف آن هستند و هم‌زمان با سالروز وفات حضرت خدیجه‌ مصادف با دهم ماه رمضان به صورت قطعه‌ای پیشنهادی برگزار می شود.

وی یادآور شد: تمامی برنامه‌های تدارک دیده شده برای دانش‌آموزان با هدف ارتقای سطح کیفی آموزشی و پرورشی بوده و برای اجرای آن نظارت و همکاری‌های لازم لحاظ می‌شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید