ترم تابستانی، فرصتی برای اوقات فراغت یا میانبری برای دانشجویان؟

0

ایام فراغت تابستان تعدادی از دانشجویان به اجبار یا به دلایل متعدد ترجیح می دهند اوقاتشان رابا گذراندن ترم تابستانه پر کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ؛ هرکس اوقات فراغتش را به گونه‌ای پر می کند، برخی افراد با تلویزیون تماشا کردن، برخی با انجام کارهای روزانه، برخی با تفریح و گردش و برخی دیگر هم با درس. شاید در ابتدا این مسئله را کمتر شنیده باشید که کسی، اوقات فراغتش مثلا در تابستان را هم درس بخواند اما اگر کمی بیشتر و دقیق‌تر نگاه کنید تعداد این افراد آنچنان هم کم نیست؛ از دانش آموزان در انتظار کنکور گرفته تا دانشجویانی که به هردلیلی ترم تابستانی بر می دارند همه یک کار مشترک را برای پر کردن اوقات فراغتشان انتخاب کرده‌اند.
ترم تابستانی، فرصتی برای اوقات فراغت یا میانبری برای دانشجویان؟

تمام نوجوانان و جوانان به عشق رفتن به کلاس‌های غیر درسی تا آمدن تابستان صبر می کنند حتی دانشجویان هم برای رهایی از درس و کلاس و دانشگاه بدشان نمی آید که چندماهی هم به تفریح بگذرانند اما در این میان هستند دانشجویانی که با یک هدف از قبل تعیین شده، با فکر درس، به استقبال تابستان می روند و آن را فرصتی برای جلو افتادن در زندگی می دانند بقولی یک تیرو دو نشان می زنند و پولی که می خواهند به کلاس های آموزشی غیردرسی دهند به درسهایشان اختصاص می دهند که هم تابستان را در کنار دوستان دانشجوی خود سپری کنند، هم کمی زودتر از بقیه هم سن و سالانشان فارغ التحصیل شوند. 

بنابراین در کنار دانشجویانی که نسبت به ارائه شدن یا نشدن ترم تابستان بی تفاوت هستند، گروهی این ترم را کاتالیزوری برای دانش آموختگی می دانند و حتی نسبت به ارائه نشدن دروس تخصصی و پیش نیاز در این ترم و اکتفا کردن به دروس عمومی و پایه گلایه مند هستند.

 درواقع با این دنیای رقابتی و سریع امروز که هرچی می دوی به آن نمیرسی باید همین گونه رفتار کرد.

ارایه درس هایی که از سر باز می شوند

اما ناگفته نماند که با دیدی دیگر، ترم تابستانی، یک دوره کوتاه‌مدت و فشرده آموزشی است که مطالب ارائه شده در این ترم مختصر به دانشجو آموزش داده می‌شود و بازدهی کلاس‌ها در مقایسه با ترم‌های اصلی دانشجویان پایین‌تر است.

سحر ذکایی دانشجوی ترم هفتم مهندسی عمران درباره ترم تابستان می گوید: معمولا دانشگاه‌ها اجازه اخذ بیش از 6 تا 7 واحد را نمی دهند و انتخاب 6 واحد درس عمومی هم در فصل گرم تابستان دردی را از دانشجویانی که به دلایل متعدد از ترم تحصیلی خود عقب هستند، دوا نمی کند چرا که دانشجویان ممکن است به خاطر دو تا سه واحد درس تخصصی، در موعد مقرر موفق به اتمام دوره تحصیلی نشوند.

او ادامه می دهد: از این رو ترم تابستان کارآیی لازم را ندارد و برخی دانشجویان تنها از روی اجبار این ترم را برمی دارند؛ درواقع مسولان باید زمینه ای را فراهم کنند تا دانشجو بتواند دروس تخصصی و پیش نیاز عقب مانده خود را در تابستان بگذراند و به لحاظ اتمام دوره تحصیلی با مشکل مواجه نشود. 

فرید فدایی دانشجوی ترم سه کامپیوتر نیز بیان کرد: ترم تابستان به دلیل فشردگی کلاس ها و کوتاه تر بودن طول دوره ترم از کیفیت لازم برخوردار نیست، ضمن این که بسیاری از دانشجویان و استادان به مطالب دروس ارائه شده در ترم تابستانه چندان توجهی ندارند و هدف گذراندن دوره و برگزاری آزمون است. همچنین در تعدادی از کلاس ها جمعیت به حدی زیاد است که کیفیت قربانی می شود.

چه مثبت چه منفی، ترم بی استاد محال است

ارائه دروس مختلف در ترم تابستان دانشگاه‌ها با تمام نقاط ضعف و قوتی که از نگاه استادان و دانشجویان دارد اما منوط به استقبال دانشجویان و محدودیت استادان در برخی دانشگاهها است.

رضا شیروانی استاد نجوم یکی از دانشگاههای برتر می گوید: مقارن شدن ماه رمضان با تابستان در سال های اخیر کمی کار را سخت کرده و وقتی برای ارائه درس این ترم به من پیشنهاد می شود، نمی پذیرم؛ چرا که علاوه بر کارهای تحقیقاتی و پروژه‌های در دست، باید برای کلاس درس هم انرژی گذاریم و این برای من دشوار است که هم روزه گرفته و هم به کارهای فشرده همیشگیم بپردازم.

او میگوید: همچنین دانشجویان در این ترم علاقه چندانی به درس نشان نداده و از آنجا که ساعت کلاس طولانی و ترم فشرده است تمرکز کافی را نمی توانم داشته باشم

مدرک فارغ التحصیلی را زودتر به خانه ببرید

فرهاد کمالی دانشجوی ترم آخر شیمی درباره ترم تابستانی عنوان کرد: فکر ارائه برخی درس‌ها در تابستان تحسین برانگیز است چون بعنوان مثال فردی مثل من که به پاس کردن تنها 6 واحد درسی برای فارغ التحصیلی نیاز دارد این فرصت را می دهد که به جای صبر کردن تا ترم مهر و گذراندن دروس در هفته‌های طولانی، درس‌هایم را به راحتی در مدت کوتاه تابستان بخوانم و نه تنها از روزهای تابستانم نهایت استفاده را می برم، بلکه درسم را زودتر از هم کلاسی هایم تمام می کنم.

به این ترم، اقتصادی نگاه کنید

سعید دانایی دانشجوی ترم پنجم دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به پرداخت شهریه در این ترم نکته قابل توجهی را عنوان کرد: برای ترم تابستان در دانشگاه آزاد شهریه کمتری را نسبت به سایر ترم ها باید پرداخت کرد، به همین دلیل من و دوستانم با دیدی کاملا اقتصادی از ترم های تابستان به نحو احسن استفاده می کنیم و از این نظر هم پولهایمان را در تابستان حیف و میل نمی کنیم هم شهریه مناسبتری را بابت کلاس ها می پردازیم.

او ادامه داد: در ترم تابستان معمولا دروس سخت تر را انتخاب می کنیم چون ترم کوتاه تر است و زودتر می توانیم از آنها بگذریم. 

از آنجا که کمتر بودن شهریه دانشگاههایی همچون دانشگاه آزاد در ترم های تابستان برهمگان واضح و مبرهن است، این صحبت اقای دانایی بسیار واقع بینانه و درخور توجه به نظر می رسد چراکه فارغ‌التحصیل‌شدن بموقع یا زودتر دانشجویان موجب می‌شود نه تنها در هزینه‌های آنها و حتی دانشگاه صرفه‌جویی شود بلکه دانشگاه در یک زمان کوتاه‌تر، امکانات آموزشی و پژوهشی را در اختیار دانشجویان قرار دهد و دانشجویان دیگر بیشتری از این امکانات استفاده کنند.

برای این ترم سر و دست بشکنید

شادان رضایی استاد درس مکانیک و عضو هیات علمی یکی از دانشگاههای دولتی درباره ترم تابستان می گوید: کتابخانه دانشگاه و مطالعه در کنار دانشجویان را بسیار می پسندم و معتقدم این کار نه تنها انگیزه و محرکی برای آنها می شود بلکه من را هم از نعمت کتابخانه و استفاده از فرصت های خالی بین کلاس هایم بهره مند می سازد. در تابستان هم از آنجا که همچنان قصد مطالعه در کتابخانه را دارم، چند کلاس را هم بر می دارم و سعی میکنم در اوقات فراغتم هم به دانشجویان علم و دانش ارائه دهم و این کار برایم لذت بخش است.

این استاد دانشگاه اینگونه ادامه داد که اگر دانشجویان بدانند ترم تابستان چقدر می تواند برایشان مفید باشد و آنها را در زندگی جلو بیاندازد؛ برایش سر و دست می شکانند. 

درواقع ترم تابستان یک فرصت است، فرصت یا میانبری که دانشجو را به اهداف بیشتر و بعد از فارغ التحصیلیش نزدیک می کند. اگر مدت زمان تحصیل دانشجو در دانشگاه‌های کشور کاهش پیدا کند، این کار هم به نفع دانشجو و هم به نفع دانشگاه است، زیرا دانشجو سریع‌تر فارغ‌التحصیل می‌شود و در نتیجه امکان پیدا‌کردن شغل مرتبط با رشته دانشگاهی برای او راحت‌تر مهیا می‌شود.

گزارش از محیامعصومی

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید