ترویج فعالیت‌های شاخص در زمینه اخلاق در علم و فناوری/دانشمند پاکستانی موفق به اخذ جایزه اخلاق در علم ابن سینا

0

وزیر علوم از جایزه ابن سینا برای نمایش اهمیت اخلاق در علم خبر داد و گفت: دانشمند پاکستانی در حوزه اخلاق در علم و آموزش برنده چهارمین دوره جایزه بین المللی اخلاق در علم ابن سینا شد.

محمدفرهادی وزیر علوم در این دیدار گفت: جایزه اخلاق در علم ابن سینا به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در سال 2002 از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد( یونسکو) برای گرامیداشت پژوهش و خدمات افراد و گروه‌هایی تاسیس شد که در زمینه اخلاق در علم فعالیت دارند.

وی افزود: هدف از اعطای جایزه نمایش اهمیت اخلاق در علم، ژرف اندیشی درباره این مسئله و جلب توجه محافل علمی، دانشمندان و افکار عمومی نسبت به آن است.

وزیر علوم بیان کرد: این جایزه به ویژه برای بزرگداشت دانشمندان جوان، کمک به شناسایی آنها و طرح این اشخاص در سطح بین المللی تقدیم می شود.

فرهادی درباره منبع مالی جایزه عنوان کرد: منبع مالی جایزه توسط جمهوری اسلامی ایران تامین شده و مرکب از نشان زرین ابن سینا همراه با گواهی، مبلغ 10 هزار دلار پول نقد و یک هفته سفر علمی به ایران که شامل ایراد سخنرانی و گردهمایی های دانشگاهی است.

وی با توجه به اینکه پروفسور زبتاخان شینواری توانسته در زمینه اخلاق در علم و فناوری موفق به پژوهش های والایی شود، گفت: زبتاخان شینواری رییس فرهنگستان علوم پاکستان و رییس دپارتمان بیوتکنولوژی دانشگاه اسلام آباد و متخصص در حوزه کشاورزی وگیاه شناسی است که در تاریخ هشتم مهر 94 مدال مزین به تصویر ابن سینا و جایزه نقدی را کسب کرده است.

وی افزود: این دانشمند پاکستانی توانسته تحقیقات و پژوهش های ارزنده ای را در حوزه ایمنی و امنیت زیستی و توسعه برنامه های آموزشی برای پیشبرد حوزه اخلاق در علم و فناوری به ثمر رساند و پروژه‌های متعددی از دانشجویان این حوزه را هدایت و عملیاتی کرده است.

گفتنی است، جایزه بین المللی ابن سینا که متولی آن ایران است به یادبود آثار ارزشمند ابوعلی سینا که شهرت جهانی در حوزه پزشکی، فلسفه و اخلاق دارد، طراحی شده و هدف اصلی آن پیشبرد توجه به ارزش های اخلاقی در مطالعات علمی و پژوهشی است. جایزه اخلاق در علم هر دوسال یکبار به افراد و گروههایی که تحقیقات و فعالیت‌های شاخص و برجسته ای در زمینه اخلاق علمی و فناوری انجام داده باشند، اعطا می شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید