ترکیه ابراز امیدواری کرد این هفته در سوریه آتش بس برقرار شود

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از خبرگزاری فرانسه، ترکیه ابراز امیدواری کرد پیش از آغاز هفته آینده در سوریه آتش بس برقرار شود.

بر اساس این گزارش، برغم شکست قدرت های جهانی برای رسیدن به توافق در نشست سران گروه بیست در چین، ترکیه این مطلب را عنوان کرد.

ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد اردوغان پیش از ترک نشست گروه قدرت های اقتصادی بزرگ در هانگجو، برای بار دوم با همتایان روس و آمریکایی خود دیدار کرده است.

به گفته ابراهیم کالین، اردوغان در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده است «توافق هر چه سریع تر درباره آتش بس یا آتش بس موقت» در استان حلب در شمال سوریه ضروری است.

کالین در پاسخ به سوالی درباره تاریخی که چنین آتش بسی ممکن است اجرا شود، پاسخ داد رئیس جمهور ترکیه به پوتین گفته است ساکنان حلب برای جشن اسلامی عید قربان که 12 سپتامبر در ترکیه آغاز می شود، باید به موقع شاهد توقف درگیری ها باشند.

به گفته او، ابتدا ممکن است آتش بسی به مدت 48 ساعت برقرار شود و سپس آتش بس تمدید شود و دولت سوریه و معارضین مسلح هم درگیری ها را متوقف کنند.

انتظار می رفت میان مسکو و واشنگتن توافقی در نشست گروه بیست حاصل شود اما آمریکا اذعان کرد نمی توان چنین توافقی را فوری اعلام کرد.

بنا بر اعلام صدا و سیما، از طرف دیگر کالین اطمینان داد آمریکا و ترکیه هنوز به توافقی درباره یگان های محافظت از خلق کرد که آنکارا آن را گروه تروریستی تلقی می کند، دست نیافته اند. یگان های محافظت از خلق کرد متحد موثر آمریکا در برابر داعش محسوب می شود.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید